wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr glebowo-korzeniowy, pompa, temperatura wody
Autor Wiadomość
Birol 
Początkujący



Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-12, 12:42   

Pawle, dzięki za wskazówkę, ale to rozwiazanie znam z innych postów tego forum. Wybacz, ale nie o to mi chodziło. ;)
W myśl zasady "im wolniej tym lepiej" zależy mi na takim dobraniu wydajności pompy, aby na wlocie filtra woda przysłowiowo nie kapała, a z drugiej strony, żebym niepotrzebnie nie musiał jej dławić (koszty !). Chodzi mi przede wszystkim o to czy istnieje matematyczny sposób wyliczenia ile będzie wpływać wody do filtra np. w litrach/godzinę przy założeniu, że mam dane fabryczne pompy, pompa będzie umieszczona w oczku na głębokości 1,0 m, potem musi pompa pchać wodę na odległość 5,0 m i znów ją podnieść na np. 25 cm, aby ja wlać do filtra.
W przypadku braku mozliwości tego wyliczenia nie pozostanie mi nic innego jak postąpić wg Twojej wskazówki - kupić mocniejszą pompę i ew. później ją dławić lub puścić dodatkowo małą fontannę.
W każdym razie nadal będę szukał takiego wyliczenia w necie.
Pozdrawiam serdecznie :pa:
 
 
fotos88 
Bywalec


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 253
Skąd: nad Poznaniem
Wysłany: 2009-04-12, 12:47   

Po wykonaniu strumienia podłączyłem wo niego pompę i było wszystko ok ale w miarę jak przybywało roślin poziom wody znacznie się podniósł. Musiałem cześć wody skierować na oczko, jak na razie tej to prowizorka bo zrobiłem małą dziurę w wężu na odcinku 1 cm od pompy i część wody wpływa do oczka prosto z pompy, ale w planach mam już zrobienie trójnika z zaworem. Moje efekty przedstawię w najbliższym czasie.
_________________
Wiosna...
woda kryształ, teraz czas na osady denne :)
 
 
Birol 
Początkujący



Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-12, 13:12   

fotos88, przejrzałem twoja galerię/historię założenia oczka i strumienia wraz z opisem. Skarbnica wiedzy ! Bardzo duzo z niej skorzystałem. Dziekuję ! Proszę napisz, ostatecznie jaka pompę zainstalowałeś Aqua Szuta 2000 czy 3600 ?
Pozdrawiam
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-04-12, 20:59   

Birol napisał/a:
W przypadku braku mozliwości tego wyliczenia nie pozostanie mi nic innego jak postąpić wg Twojej wskazówki - kupić mocniejszą pompę i ew. później ją dławić lub puścić dodatkowo małą fontannę.


Olśniłeś mnie tym stwierdzeniem! :idea: Mam podobny problem bo za dużo wody płynie mi na filtr-bagienko. W zestawie mojej pierwszej pompy była fontanna, w skład której wchodził odcinek z zaworem rozdzielającym strumień wody. W związku z tym że na kaskadzie wody nigdy za dużo to sobie nadwyżkę z potoczku przerzucę właśnie tam :yahoo:
Jutro idę poszukać tego zaworka :piwko:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-12, 22:32   

Birol napisał/a:

Chodzi mi przede wszystkim o to czy istnieje matematyczny sposób wyliczenia ile będzie wpływać wody do filtra np. w litrach/godzinę przy założeniu, że mam dane fabryczne pompy, pompa będzie umieszczona w oczku na głębokości 1,0 m, potem musi pompa pchać wodę na odległość 5,0 m i znów ją podnieść na np. 25 cm, aby ja wlać do filtra.

Dane dotyczące wysokości podnoszenia dla danej pompy, powinieneś szukać w katalogach firm produkujących pompy, lub na jej opakowaniu. Na przykład w mojej pompie Meschner K130A, maksymalna wydajność dla średnicy rury 1 1/4' ( Φ ok 32 mm) przy wysokości 0,00 m (tzn. na wylocie pompy) wynosi 7800l/h, a już na 1,00 m spada do 6720l/h, na 2,00m spada do 5100l/h, na 3,00m spada do 4200l/h, na 4,00m spada do 3000l/h, na 5,00m spada do 1500l/h,a na 6,00m spada do 0,00l/h (dane z tabelki na opakowaniu pompy)
U ciebie przewyższenie wynosi, z tego co piszesz 1,25m. Interesuje Cię w takim przypadku wydajność pompy na tej wysokości liczona w m/s.
Teraz mając wzór (poniżej) na 'Obliczenie wysokości strat energetycznych przy przepływie przez prostoosiowe przewody zamknięte' można obliczyć straty na położonej płasko linii zasilającej filtr:

straty [m słupa wody]=gamma x l/d x v2/2g

gdzie:
l-długość przewodu [m],
d-średnica rury [m],
v-średnia prędkość przepływu [m/s],
g- przyspieszenie ziemskie=9.81m/s2,
gamma- współczynnik oporu - dla obliczeń przyjmujemy gamma=0.03
Po podzieleniu strat przez 10 otrzymamy przybliżony spadek ciśnienia wyrażony w barach.
Prędkość przepływu można obliczyć doświadczalnie włączając stoper w momencie uruchomienia pompy i zmierzenia czasu przepływu wody przez znaną długość linii (rury), a wlewając ją do np. wiadra 10 l aż do jego napełnienia, można również zmierzyć wydajność pompy w l/h

Przykładowo, przy mojej pompie, wydajność na tej wysokości (h=1,25m), wynosiła by ok 6180 l/h. Jeżeli linia zasilająca filtr (Φ 32mm) leżąca poziomo, nie będzie miała żadnych ostrych załamań, czy łuków, to moim zdaniem na odcinku o długości 5 m, ta strata będzie praktyczne nie zauważalna.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-12, 23:34   

...i teraz wszystko jasne, dobra robota Pawle :brawo:
 
 
Birol 
Początkujący



Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-13, 09:36   

Pawle, bardzo , bardzo dziękuję ! :yahoo:
Pozdrawiam :pa:
 
 
dorwet 
Nowy


Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 2
Skąd: okolice warszawy
Wysłany: 2010-06-18, 12:15   

Mam pytanie.Czy wysokość poziomu wody nad powierzchnią żwiru ma jakieś znaczenie? Ewentualnie jaki poziom zrobić 5-10cm?Jestem w trakcie przebudowy swojego filtra g-k i jak zauważyłem wcześniej płytka woda szybko się nagrzewa(strumień o dł. 20m jest prawie cały dzień na słońcu)
_________________
dorwet
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-06-18, 13:29   

dorwet napisał/a:
Jestem w trakcie przebudowy swojego filtra g-k i jak zauważyłem wcześniej płytka woda szybko się nagrzewa


Gdy rośliny opanują strumień to głebokość 5 czy 10 cm nie będzie miała znaczenia dla nagrzewania się wody bo będzie zacieniona. W dalsym ciągu istotna jest prędkość przepływu.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny