wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z tym zrobić?
Autor Wiadomość
nanook 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Neuwied
Wysłany: 2010-03-24, 12:27   Co z tym zrobić?

Witam. Przeprowadziłęm się ostatnio do Niemiec. Za domem jest oczko wodne, zaczeła się wiosna, więc zacząłęm coś przy nim robić. Pierwsze co to spuściłem wodę i wywaliłem coś w rodzaju dywanu zakrywającego folię wystającą nad wodę i ziemią, była dookoła oczka i rosły na niej drzewa. Oczko było od kilku lat zaniedbywane. Ten muł i stare rośliny z dna też mam zamiar wywalić. Kaskada jest dość duża i wymaga remontu. Mam do tego wszystkiego dwie duże pompy, jedną małą pompę fontannową i filtr przepływowy beczkowy. W najgłębszym miejscu jest około 1,2 metra.
Teraz moje zagadnienia:
1. Czym wyłożyć dno tego oczka (górną część, tą płytką), myślałem o kamyczkach z nad Renu lub o jakimś jasnym piasku?
2. Chciałbym posadzić jakieś rośliny, sadzić je w doniczkach czy zakopywać w dnie? Po bokach są płytsze półki chyba na rośliny.
3. Ta wyspa na środku, po zalaniu jest pod wodą, postawić tam fontannę czy co?!?
4. Po uprzątnięciu zalać to kranówą czy czekać na deszcze?
5. Kaskadę poprawię.
6. Myślę nad zrezygnowaniem z filtru i pomyślałem, że wysypię te kamyczki do czyszczenia biologicnego na jednym z pięter kaskady, przepływ wody będzie, ale czy to coś da?
7. Ryby wpuszczę jak już wszystko zrobię i woda się ostoi.
A teraz zdjęcia:






Na razie tyle.
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-03-24, 13:56   

Wywalić wszystko ze środka łącznie z folią. Wyrównać, porobić półki na rośliny bo nie widzę żeby były, wyłożyć podkładem i folią od nowa. Jak dla mnie zbyt zapuszczone, żeby nie zrobić generalki.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2010-03-24, 14:27   

Jakie ryby? tam mają pływać? i ile? bo jeśli duże i dużo to filtr jest niezbędny.
Ja to bym tam zrobił pd razu KOIpond :-D ale mną się nie sugeruj.

Jeśli nie masz zbyt dużo środków na ten zbiornik, to proponuję szczotkę niezbyt twardą z długim włosem i wyczyść to wszystko, najważniejsze to wybrać szlam, po szczotkowaniu spłukać, znowu wypompować wodę, na dno pompę do tego podpiąć filtr i można troszkę ryb zapodać.

Co do półek to nie radze przesadzać, w tej wyższej części masz płytkie miejsca na rośliny strefy przybrzeżnej, miejsce głębokie będzie dla ryb.
Zbiornik jest dość spory i głęboki więc śmiało karpie KOI możesz wpuścić ale tak jak wcześniej wspomniałem musi być filtr i jak największa rotacja wody.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
nanook 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Neuwied
Wysłany: 2010-03-24, 15:32   

@Elendil takiej generalki to nie będę robił, robię to sam i nie mam nikogo do pomocy, a byłoby przy tym trochę roboty.

@KOImark ryb nie dużo, może z dwa Karpie i kilka Karasi. Właśnie czyszczę ten cały szlam. Nad rotacją wody to pomyślę jak doprowadzę wszystko do porządku.

A co wysypać na dno w części płytkiej? To mnie teraz najbardziej interesuje.
 
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2010-03-24, 15:41   

Jeśli nie chcesz bądź nie masz możliwości finansowych na wymiane folii to ostrożnie z tą łopatą. Co do Twoich pytań...
Odnośnie wyspania czegoś na dno to zapomnij o piasku gdyż zakryje go muł a póżniej nie da sie tego niemal odzielić i wysprzątać, lepsze kamyki już.
Ad 2 W zależności jakie rośliny chcesz mieć, różnie można je sadzić lilie raczej w koszach zwłaszcza że dno będzie oczyszczone co do reszty poczytaj na forum dużo juz było powiedziane na ten temat. Czy wybierzesz kosze czy zagospodarujesz półki wolno sadząc rośliny to już Twój wybor. ;)
Ad 3 możesz tam dać fontanne albo jakieś rośliny strefy płytkiej jeśli fontanna to tak żeby nie chlapała wodą po liliach(nie lubią tego).
Jak będziesz czekał na deszcz to możesz się nie doczekać jeśli masz możliwość to gromadź deszczówkę z dachu np w jakimś mauzerku albo innym zbiorniku.
Co do flitra i tych kamyczków w kaskadzie to jeśli obsadzisz je jakimiś roślinami(ale nie o to chyba chodzi w kaskadach:-))to może coś tam będzie filtrowało ala filtr glebowo korzenny ale raczej marne szanse. Najlepiej napisz ile i jakich ryb planujesz bo to od nich bardzo dużo zależy.
Aha witamy na forum :piwko:
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2010-03-24, 16:41   

nanook napisał/a:


A co wysypać na dno w części płytkiej? To mnie teraz najbardziej interesuje.


Żwir rzeczny, może być też drobny żwirek kwarcowy taki akwariowy, będzie to dodatkowa powierzchnia dla biomasy filtrującej w dodatku będzie fajnie natleniona.
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
sebastianrost 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 382
Skąd: Poznan-Rokietnica
Wysłany: 2010-03-24, 17:19   

nanook napisał/a:
@Elendil takiej generalki to nie będę robił, robię to sam i nie mam nikogo do pomocy, a byłoby przy tym trochę roboty.

.



To weż przykład z Naszych Koleżanek Vanki oraz Ewy które swoje oczka zrobiły same i za to Je podziwiam.
_________________
http://picasaweb.google.c...rost/OczkoNoca#

Pozdrawiam Sebastian
 
 
 
nanook 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Neuwied
Wysłany: 2010-03-24, 18:33   

Jakie ryby to nie wiem dokładnie, tak jak pisałem kilka karpi i kilka karasi, muszę zresztą zajrzeć do zoologicznego co tam mają do wyboru.
Narazie to muszę to ogarnąć i pojechać nad Ren nazbierać żwiru.
Dzięki za odpowiedzi, potem się jeszcze odezwę.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-25, 00:56   

Na pewno z rybami się nie spiesz. Najpierw doprowadź to do porządku , posadź rośliny i odczekaj minimum miesiąc.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-25, 14:11   

A sprawdziłeś w ogóle czy całe oczko jest szczelne?
 
 
nanook 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Neuwied
Wysłany: 2010-03-25, 19:44   

Szczelne jest, bo była w nim woda cały czas, to ja ja wypompowałem.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-26, 00:15   

jak jest szczelne to ja bym się bał manewrować tam grabiami i szpadlem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
nanook 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: Neuwied
Wysłany: 2010-04-28, 20:11   

Witam. Porobilem juz prawie wszystko przy oczku, pozostalo mi dosypac jeszcze troche zwiru rzecznego i nalac wody.
Mam jeszcze jeden problem, a mianowice obieg wody.
Myslalem nad takim rozwiazaniem: jedna duza pompa zasysac wode z dna czesci glebokiej i pchac ja wezem napedzajacym kaskade i na koncu tego weza postawic filtr beczkowy z lampa UV i z filtra spowrotem do kaskady i w dol, ale filtr na wyjsciu ma za male cisnienie zeby napedzac ladnie kaskade - falowanie i szum wody :-D .
Drugie co wymyslilem to: jedna pompa zasysac wode z dna plytkiej czesci w gore kaskady, zeby kaskada normalnie plynela. Pompke fontannowa postawic na dnie czesci plytkiej i zrobic tam fontanne i drugim wyjsciem pompy przepchac troche wody z dna plytkiego na dno glebokiej czesci i z tamtad druga pompa wysysac do filtra i z filtra odplywem do czesci plytkiej.
Tekst zrozumialy?
Bedzie to w ten sposob dzialac?
Jakies inne pomysły?
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny