wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skarpa a oczko. Pytanie do fachowców .
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-02-14, 18:41   

Wladek1955 napisał/a:
Zastanawiam sie czy nie dodatkowo na calej dlugosci strumienia nie umiescic betonowych kraweznikow albo innego gruzu bez spoiwa , ale zeby solidnie siedziało i na tym kleic strumień.

Właśnie miałem ci coś takiego zaproponować- gruz ze drobnym żwirkiem. Po usypaniu takiej górki zagęszczanej etapami tak aby żwirek wypełnił przestrzenie między gruzem. Wokól tego usypujesz tą swoją skarpę i budujesz kaskadę. nie powinno siadać.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-14, 19:20   

Adalbert napisał/a:
Wladek1955 napisał/a:
Zastanawiam sie czy nie dodatkowo na calej dlugosci strumienia nie umiescic betonowych kraweznikow albo innego gruzu bez spoiwa , ale zeby solidnie siedziało i na tym kleic strumień.

Właśnie miałem ci coś takiego zaproponować- gruz ze drobnym żwirkiem. Po usypaniu takiej górki zagęszczanej etapami tak aby żwirek wypełnił przestrzenie między gruzem. Wokól tego usypujesz tą swoją skarpę i budujesz kaskadę. nie powinno siadać.


Tak dokładnie , według moich obliczen cała podstawa o budowie stozkowej od samej ziemi + fundament pochłonie minimum 5m3 betonowych bloków zjakiegos gruzowiska na 3,5m meandrujacego strumienia . Wygląda na to że to jedyne rozsadne wyjscie jezeli nie ma sie czasu rok czekac.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-02-14, 22:06   

Wladek1955 napisał/a:
Zalezy mi na glosnym strumyku , myślałem o 15 000 l/h lub 20 000 l/h Aqua Szut , w gre wchodzi również Pompa fontannowa AQUAEL - PFN-20000 .

Będzie zanurzony na 80 cm + 150 cm skarpy to daje 230 cm , wydajnosc spadnie wiec mysle wlasnie o takich bardziej wydajnych pompach z dobrym slupem podnoszenia, no i biorac pod uwage ze poczatek strumienia bedzie oddalony o jakies 3 metry.

Czy majac taki budżet powienienm wybrac inny model? Lub inną firmę?


Aquael wypuszcza nowe modele tych pomp - będą znacznie bardziej oszczędne- jeszcze ich nie widziałem ale parametry bardzo obiecujące.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-15, 20:02   

Wladek1955 napisał/a:
natomiast strumien ktory bedzie mial swoj poczatek z czubka gorki bedzie mial betonowa konstrukcja z ktorej bede kleic kamienie po ktorych bedzie splywała woda.

najprostsza z możliwych rzeczy zrób zbrojenie dna strumienia, wtedy jak nawet usiądzie to nie pęknie. A do tego klej kamienie. Albo na folii. W zależności jaka technika budowy strumienia. Zagęszczanie itd. to moim zdaniem marny pomysł. Oczywiście zbrojenie koryta to trochę kasy więcej, ale efekt pewny np. można zrobić coś na kształt zjeżdżalni albo być na bieżąco, skoczni narciarskiej :) Wygodnie sobie pokleić co trzeba a potem zasypać ziemią, a te niech siada jak chce.
:piwko: Bajbas
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-16, 01:05   

Jako podłoże zastosuj grunt rodzimy wymieszany z grysem np. wapiennym. Rozumiem że reszta skarpy poza kaskadą będzie obsadzona roślinami, polecam rośliny skalne, większość z nich lubi wapienne podłoże i ubogie w składniki pokarmowe podłoże.
Jak będziesz usypywał każdą 10 cm warstwę wysypanego podłoża polej obficie wodą, najwygodniej robi się to za pomocą końcówki deszczującej na wężu ogrodniczym. Skoro masz robić wokół murek oporowy to nie powinno być problemu z obsiadaniem, jeśli w ten sposób zagęścisz podłoże.
Jak ukształtujesz całą skarpę czy wzniesienie z którego ma spływać kaskada, wyprofiluj w skarpie koryto kaskady.
Zaczynaj od dołu skarpy, formując poszczególne stopnie kaskady, pamiętając o wysokości boków koryta, tam położysz kamienie, wytyczające koryto, i maskujące folię. Na samej górze daj zbiornik wyrównawczy który będzie początkiem kaskady.
Wyprofilowane koryto kaskady wyłóż folią EPDM, położoną na włókninie, tak aby dolny koniec folii wchodził do wnętrza oczka tuż nad maksymalnym poziomem wody w oczku. Na to układaj na zaprawie cementowej (tak aby nie było jej widać) płyty kamienne np. z któregoś z łupków gnejsowych lub łupków serycytowych, ostatecznie formując stopnie kaskady, zaczynając od dołu kaskady. Obrzeża koryta wyłóż kamieniem położonym również na zaprawie. Zaprawa uszczelni płyty i kamienie tak, że woda będzie spływać po płytach i kamieniach.

Tutaj masz fotorelację z budowy kaskady, z małym zbiornikiem, zamiast oczka, na skarpie ogrodu skalnego. Kaskada miała wysokość 1 m lecz zasada budowy jest taka sama przy wyższych inwestycjach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny