wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
liscie wierzby i brzozy w stawie
Autor Wiadomość
patimacki 
Nowy


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-02-05, 01:32   liscie wierzby i brzozy w stawie

witam jestem tu nowy,bardzo podoba mi sie te forum jest jak kopalnia wiedzy i mozna sie od was sporo dowiedziec.Mam pytanko czy liscie spadajace do stawu wierzba i brzoza moga zrobic cos dobrego dla ekosystemu roslin i rybek w stawie ????czy raczej lepiej sciac drzewostan rosnacy wokol stawu bo tylko szkodzi??? Pozdrawiam i do napisania :?:
_________________
ja i ojczyzna to jedno
 
 
 
mateusz1990 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 216
Skąd: cieszyn
Wysłany: 2010-02-05, 07:19   

zależy jaki to jest staw hodowlany czy ozdobny
_________________
EURO KOI
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-05, 08:39   No zrobią

Zrobia jak cholera super breję :) ja miałem nad stawem z 6 brzóz i jedna olbrzymia wierzbę naszczęści wiatry zrobiły swoje i były też stare ale to sa straszne śmieciuchy zawsze cos z nich leci no chyba że chcesz stale wyjmowac liście ale nie polecam bo zawsze coś utonie jak czyściłem kiedyś staw dawno temu pod wierzbą to normalnie witki utworzyły coś na kształt bardzo mocno splecionego materiały miało to z 50 cm grubości. Lepiej wyciąć wszystko - no może bez iglakó :) - co rośnie nad stawem
Artur
 
 
fotos88 
Bywalec


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 253
Skąd: nad Poznaniem
Wysłany: 2010-02-05, 16:38   

Wszelkie odpadki roślinne nie są mile widziane w wodzie, oczywiście nie można robić z oczka sterylnego pojemnika ale bez przesady. Drzewa należało by na pewno przyciąć albo dać siatkę nad stawem ale to raczej nie wykonalne. Pozdrawiam
_________________
Wiosna...
woda kryształ, teraz czas na osady denne :)
 
 
patimacki 
Nowy


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-02-05, 18:05   

oki dzieki za podpowiedz.Staw jest naturalny od wielu,wielu lat nic nie bylo w nim robione...az do momentu kiedy pomyslalem ze czas sie tym zajac najpierw przycialem wiezby ponizej koron pewnie odbija z czasem ale znow je przytne wykarczowalem krzaki wokol ne burtach lecz szkoda mi wycinac brzozek debaczkow i jesionkow reszte wykarczowalem...postaram sie wrzucic fotki stawu next time :pa:

[ Dodano: 2010-02-05, 18:15 ]
dodam tylko ze kiedys jak ojciec byl mlody to lowil w stawie na koszyk po ziemniakach piekne sztuki i razem z kumplami robili sobie biesiady:) teraz staw jest w oplakanym stanie.caly w srodku zarosl krzakami i drzewami wody bylo ze 20-30 cm caly urlop spedzilem z siekiera i pila lancuchowa zeby usunac ten drzewostan z srodka bo wejsc nie bylo nawet jak.dodam ze sam to wszystko robie ojciec juz stary tylko gadac potrafi co i jak:) a staw stal sie moja "obsesja" tylko ze czasu zbraklo na wszystko...jak juz usunalem wiekszosc krzakow to woda naszla i zima wiec narazie nici z roboty :???:

[ Dodano: 2010-02-05, 18:45 ]


[ Dodano: 2010-02-05, 18:50 ]


[ Dodano: 2010-02-05, 18:54 ]


[ Dodano: 2010-02-05, 18:57 ]


[ Dodano: 2010-02-05, 19:00 ]
przepraszam ze fotki nie w kolejnosci jesli chodzi o pore roku:)
_________________
ja i ojczyzna to jedno
 
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-02-05, 22:01   

Mi się ten staw już podoba, a co dopiero jak zrobisz w nim i koło niego porządek. Te wszystkie drzewa przy nim rosnące to cały urok tego miejsca. To nie oczko, lecz duży staw naturalny, więc co mu tam te liście by miały zaszkodzić. Liście są po to, żeby jesienią spadały.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-02-05, 23:00   

Typowy staw w zagajniku, wypłycający się i z olbrzymią ilością mułu.

Nie karczuj wszystkiego, zostaw kilka drzew i krzewów. Napewno musisz zrobić porządek z samym stawie, na bank pogłębić, wybrać całę to świństwo i wyregulować troszku linię brzegową.

Dalej widzę kilka ładnych pomostów, jede duży, pasmo trzciny, tataraków, rdestnice... liście grążeli, grzybieni, spławiające się karpie... Możesz dużo dobrego zrobić tylko trzeba pracy i wytrwałości.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-06, 00:54   

Miejsce ma bardzo duży potencjał własny, że się tak wyrażę ;)
 
 
fotos88 
Bywalec


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 253
Skąd: nad Poznaniem
Wysłany: 2010-02-06, 04:09   

nie jeden chciał by miec taki staw koło domu :)
_________________
Wiosna...
woda kryształ, teraz czas na osady denne :)
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
  Wysłany: 2010-02-06, 09:27   

Z wycinaniem drzew musisz bardzo uważać. Ścięcie drzew o średnicy pow 10 cm na wysokości 1 m (nie jestem pewien tych wymiarów może ktoś to może zweryfikować) wymaga uzyskania pozwolenia. Urzędnicy (jak jak ich lubię :evil: ) potrafią przywalić 40 tyś zl za ścięcie jednego drzewa. Łatwo uzyskać natomiast zgodę na wycięcie suchego drzewa. Inna sprawa, że suche drzewo nie śmieci do stawu a też nadaje uroku.
staw naturalnie piękny
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-02-06, 09:41   

http://www.rp.pl/artykul/...zy_problem.html
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
patimacki 
Nowy


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-02-06, 12:16   

hej powiedzcie mili na jaka glebokosc poglebic staw by zbyt szybko sie nie zamulil i jak zbudowac mnich???
_________________
ja i ojczyzna to jedno
 
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-02-06, 13:40   

To kilka pytań na dzieńdobry:

1. Po co chcesz budować mnichy??
2. Skąd będziesz miał wodę do stawu??
3. Pytanie podstawowe - Woda teraz utrzymuje się jedynie z przesiąków??
4. Jakie ryby tam zamierzasz trzymać??


Głębokośc ustaliłbym na poziomie 2m lub nawet więcej by nie martwić się o zimowanie ryb. Nie rób też takie zwykłej, prostokątnej michy. Włącz wyobraźnię, naszkicuj sobie mapę batymetryczną (głębokościową) swojego przyszłego stawu. Pomyśl nad roślinami, pomostami, jak to będzie wszystko współgrało.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
patimacki 
Nowy


Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-02-06, 14:46   

milo ze pytasz juz odpowiadam ci tyle co wiem:
1.wydaje mi sie ze mnich to jest takie cos co reguluje poziom wody w stawie..jak za duzo to spuszczamy wode jak za malo to otwieramy zeby naleciala..JAK taki mnich zbudowac???niewiem moze masz wiedze na ten temat to bylo by super.
2.ojciec mi powiedzial ze staw ma zrodlo ktore zostalo zalane (cementem i rurami nie pamietam dokladnie), poniewaz z wiosna wylewala sie woda na pola i łaki i nic nie mozna bylo zasiac robilo sie grzasko.
3. faktycznie teraz woda jest z przesiakow z rowu melioracyjnego przelalo sie nad burta z jednej strony i zrownalo z poziomem wody w rowie.Row ma glebokosc obok stawu prawie 2 metry!!!dno ma nizej niz staw.

[ Dodano: 2010-02-06, 14:54 ]
4. co do ryb to jeszcze nie wiem duzo jest na tym forum opinii jakie ryby ludzie chca miec w stawie.wszystko pewnie zalezy od stawu jakie warunki zapewni rybką marzy mi sie; lin ploc karp szczupak i sum tylko czym je dokarmiac?? ale to juz pozniejsze zmartwienie.... teraz zastanawiam sie jakiej koparki uzyc do poglebienia(linowa czy jcb albo spych na gasienicy) najwazniejsze zeby pozbyc sie teraz wody bo nic tam nie wiedzie hmmm...
_________________
ja i ojczyzna to jedno
 
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-02-06, 16:08   

Powiedzmy tak, reguluje zgadza się. W stawach karpiowych, dla przykładu, masz dwa mnichy najczęściej, taki sztandarowy układ - jeden mnich doprowadza wodę do zbiornika/stawu, drugi odprowadza. Oba służą do regulacji poziomów, zależy ile deseczek wyjmiesz na dopływie, a ile na odpływie taki będziesz miał przepływ i poziom wody (regulowany na odpływie).

Jak pisałeś, staw posiadał źródło któro zostało spacyfikowane betonem. Pamiętaj, że woda się nie cofnie tylko znajdzie inną drogę, domyślam się, że nadal zasila Twój staw lecz nie "pełną" objętością tak jak kiedyś. Wiesz może jak sytuacja wygląda latem?? Jaki jest poziom wody w stawie?? To jest ważne, jeżeli jest to ilości symboliczne to może jednak warto pomyśleć o przywróceniu "do życia" źródełka. Tu nasuwa się kolejne pytanie...

Gdzie zamierzasz odprowadzać wodę ze stawu??. Czy możesz puścić całą wodę do rowu, rzeczki?? Wypompować wodę nie wiem czy zdołasz, jeżeli jesteś uparty spróbuj, jeżeli masz na tyle wydajne pompy by to uczynić. A może lepszym pomysłem będzie koparka błotniarka:

http://foto.ojej.pl/ojej/...asienicowa_.jpg

Wg mnie tylko ta jak narazie wchodzi w grę, nie kombinuj.

Ryby to sprawa indywidualna, Twoje marzenie jest realne. Tak jak napisałeś, o karmienie się nie martw na darmo, to jest sprawa do rozwiązania.

Jeżeli jesteś zainteresowany i nie znajdziesz dostatecznych informacji na necie na temat budowy i usytuowania mnichów mogę podesłać jakieś zdjęcia które pokazują różne ich typy i ogólny schemat usadowienia w stawie.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny