wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Mariusz
2010-01-16, 17:56
Wszystko o kompoście
Autor Wiadomość
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-16, 10:38   Wszystko o kompoście

Pytanie może z pozoru niemądre bo wiadomo, że nie niszczy się drzew, ale mimo to zapytam czym to grozi konkretnie?
Chodzi o przybicie do dolnej części pni (20 letnich tuji średnica około 25 cm) desek. Na każde drzewo 10 gwożdzi (albo śrub)
Planuję zrobić drugi kompostownik w tyle ogrodu . Rozstawa drzew jest taka ,że nic gotowego nie wejdzie (zresztą bardzo drogie i małe te gotowe kompostowniki). Natomiast jak zbić pod wymiar to po zbiciu też już nie wejdzie. W grę wchodzi tylko wykorzystanie pni 4 drzew jako podstawy konstrukcji.
A może macie inne pomysły na kompostownik niewymiarowy z takich elementów żeby i stabilne było i łatwo byłoby złożyć to wśrodku pomiędzy drzewami?[/b]
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
Ostatnio zmieniony przez Mariusz 2010-01-16, 17:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-01-16, 10:58   

Ewa podaj wymiary ( kompostownika ) :P i wrzuć jak możesz fotkę ( miejsca gdzie ma być kompostownik ) :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-16, 11:17   

O JArek , ale Ty masz żądania ! To ja muszę ze szlafroka wyskoczyć , ubrać się zimowo i do orgódka wyskoczyć ;) Ale robi się Ty Nasz Inżynierze !
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2010-01-16, 11:36   kompost

Ja mam duży obszar itakich dylematów brak ,ale u córki w małym ogródku był ten problem i wymurowałem kompostownik z otoczaków z małymi otworami w ściankach i większym otworem na samym dole aby łopatką wyjmować gotowy kompost.Syna mam mg.ogrodnika i on dostarcza córce jakieś środki do posypywania w kompostowniku i to dość szybko się kompostuje.Pozdrawiam
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-01-16, 11:48   

ewa535 napisał/a:
Chodzi o przybicie do dolnej części pni (20 letnich tuji średnica około 25 cm) desek.

Od strony prawdziwego ogrodnika nie jest to moralne, od strony praktycznej nic się nie dzieje.
Widziałem całe kilku centymetrowe kule, druty i gwoździe na fortach przy wycince drzew(jeszcze z czasów oblężenia twierdzy), nie jedna piła się na nich zniszczyła, A drzewo dało sobie radę, obrosło tak pięknie te naboje, jakby było ich bratem.
Ale w końcówce nie powiem Ci -wbijaj gwoździe w drzewo, bo to nie tylko bardzo kontrowersyjne, ale i świadczy źle o gospodarzu ;) :)

A jeśli chodzi o kompost, choć w wielu tematach o niego zahaczamy, to może racja aby temat powstał :good: :? .
Tu faktycznie jest sporo pytań, choćby:
czy kompostować główki kapusty ;) , czy dorzucać fusy z kawy, czy rzucać chwasty z nasionami, co ile go przerzucać, czy stosować startery itd., itd.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
duzers 
Oczkomaniak


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 803
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2010-01-16, 12:58   

wydaje mi się że lebiej jest zrobić kompostwnik, taki który jest nie przytwierdzony do niczego,można go w każdej chwili wyciągnąć,wyczyścić czy zakonserwować.
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-01-16, 14:06   

Na wiele sposobów można by było ten kompostownik wcisnąc między te cztery drzewa. Dobra była by metoda na rozpórkę. Można też np. przybić po jednej desce, pionowo dwoma gwoździami do każdego drzewa, a już resztę desek przybijać do tych pionowych. Każde z drzew dostałoby wtedy tylko po dwa gwoździe. Jest to nie humanitarne, ale drzewom na pewno nic nie będzie od tego. Budki lęgowe też przecież do drzewa się przybija. Ja mocuję długimi kolorowymi wkrętami.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-16, 16:12   

Nie ogarniam problemu :???: ale może odwrócić temat, kompostownik zrobić tak by tuje rosły w nim, wtedy można zbijać (można?) ale czy pień tui w kompostowniku to dobry pomysł :???: :???:
:piwko: Bajbas
PS. ja mam w 2/3 zagłębiony w ziemi. Duży plus bo pomijając takie zimy jak teraz cały czas robale działają. A ze względu na wielkość działki (mała) kompostownik też mały i opróżniam go dwa razy w roku.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-16, 16:17   

MAriusz no wiem , że to niemoralne i tak to tylko wandale... :(( ale jak zobaczysz zdjęcia to może mnie zrozumiesz... :roll:
Antoni bingo ! oczywiście, że tak będzie lepiej z tą deską i wtedy drzewu zadam tylko dwie rany
Dużers z tej powierzchni co ją mam do zagospodarowania na kompost to jak włożę to już nic nie wyjmę !

TAk wylgąda ta końcówka ogrodu, gdzie mógłby stanąć kompostownik, wąski ale wysoki ok.1,20 (a czy można wyżej jak ażurowy?)
ZA tymi drzewami , aż do murka niskiego .
Do przodu nie wysunę bo rośnie tam piękna hortensja (za stara na przesadzanie)

BAjbas ja własnie to chcę zrobić ! pnie thuji w środku, tylko czy mi nie zfermentują też?




zdjęcie zrobione od tyłu z wymiarami



a tu moja koncepcja . Oczywiście będą też boki i plecy




Mariusz dobry temat żeby kompostownik miał swój własny temat, ja już mam wiele pytań co kompostować . Czy Ty byś założył taki temat i poprzerzucał te treści?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-01-16, 17:32   

Bardzo czytelnie to przedstawiłaś, w gruncie rzeczy nie widzę powodu abyś kaleczyła drzewo, zbij skrzynię jako wolny element.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-01-16, 17:33   

Ewa nie rób jednego kompostownika, tylko zrób co najmniej dwa. Drzewa w środku kompostownika to moim zdaniem zły pomył :???: Zbij samodzielne ( samonośne ) dwa kompostowniki żeby weszły między murek a tuje , mogą być wysokie na 1,5m Najlepiej żeby można było kompost wybierać od dołu
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-16, 17:42   

MAriusz, JArek pomniejszę wtedy jego i tak wąski bok. Nabicie desek na zewnątrz drzew , a z tyłu oparcie tylnej ściany jako płot , bo go nie ma w rzeczywistości (powyżej murka) dałoby mi 50 cm dodatkowej powierzchni. Uważacie,że nie warto?

[ Dodano: 2010-01-16, 17:44 ]
JAREK G napisał/a:
Ewa nie rób jednego kompostownika, tylko zrób co najmniej dwa. Drzewa w środku kompostownika to moim zdaniem zły pomył :???: Zbij samodzielne ( samonośne ) dwa kompostowniki żeby weszły między murek a tuje , mogą być wysokie na 1,5m Najlepiej żeby można było kompost wybierać od dołu


Tak byłby długi, nawet myślałam o trzech sekcjach
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-01-16, 17:45   

Drzewka niemalże w linii prostej więc nie powinno być problemem puszczenie ściany z desek opartych o drzewa po stronie murku i zbicie samonośne, choćby na trójkątnych klockach bez przybijania do drzew.

A temat "Kompostowniki" wydzielić i do ogrodnictwa ;)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2010-01-16, 17:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-01-16, 17:49   

ewa535 napisał/a:
Uważacie,że nie warto?

Nie uważam aby był to dobry pomysł aby drzewa wstawiać w kompost, zaczną ci chorować, chyba że Ci na nich nie zależy, ale druga strona medalu- jak nabiorą szarej pleśni, to będą rozsiewać po całym ogrodzie.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-16, 17:59   

WAsze projekty zbicia w środku zwyciężyły , tak zrobię, na wiosne...
Mariusz, ta szara pleśń przeważyła szalę.
W sumie to tak chciałam na łatwiznę iść. NAbić deseczki albo ładne konary jakieś to sama w godzinkę bym dała radę. TAka konstrukcja stabilna o jakiej mówicie to już ze dwie osoby potrzebne do zbijania. Ale trudno, może męża przyuczę do zawodu ;)
MAriusz zrobisz temat KOMPOSTOWNIK budowa,rodzaje i zawartość ?

[ Dodano: 2010-01-16, 18:04 ]
Bajbas napisał/a:
Nie ogarniam problemu :???: ale może odwrócić temat, kompostownik zrobić tak by tuje rosły w nim, wtedy można zbijać (można?) ale czy pień tui w kompostowniku to dobry pomysł :???: :???:
:piwko: Bajbas
PS. ja mam w 2/3 zagłębiony w ziemi. Duży plus bo pomijając takie zimy jak teraz cały czas robale działają. A ze względu na wielkość działki (mała) kompostownik też mały i opróżniam go dwa razy w roku.


MAsz dziurę w ziemi znaczy?
Ale czymś wyłożoną ?
Bo własnie zastanawiam się co można dawać na dno oprócz tych płyt trawnikowych?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny