wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jętki w oczku
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-13, 21:21   Jętki w oczku

phalina napisał/a:
Znalazłam w swoim stawiku dziwne larwy,byłam bardzo zaniepokojona i okazało się ,że to są larwy jętki,czy one nie są aby grożne dla narybku,bo dochowałam się małego stadka dzieci..


A czy napewno to larwa jętki, bo one z regóły występują w wodach płynących i to nie zawsze w czystych, w tych średnio zanieczyszczonych również występują. (kliknij w miniaturkę aby powiększyć)


Jętka czarnożyłka Baetis rhodani, nimfa i imago.


Jętka czarnożyłka Baetis rhodani, nimfa.


Jętka czarnożyłka Baetis rhodani, nimfa.

Sama larwa jest smukła, żółtawa lub zielonkawa, wyposażona w trzy porośnięte długimi włoskami przysadki odwłkowe, z których środkowa jest krótrza niż zewnętrzne, Odwłok zaopatrzony na każdym boku w 7 jajowatych skrzelotchawek, długości od 5 do 9 mm. Larwa potrafi żwawo pływqać, wykonując wężowate ruchy odwłokiem. Najczęściej trzyma się w pobliży porośniętych mchem kamieni albo na roślinach wodnych. Jej głowa zawsze jest skierowana przeciw prądowi wody. Zywi się wodorostami i drobnymi szczątkami roślinnymi. Przepbraża się podobnie jak wszystkie jętki. Subimago (drugie stadium larwalne) ma ciemne skrzydła, a samiec wyposażony jet już nawet w "oczy turbanowe" (koloru jasnoczerwonawobrazowawego). Jest to dodatkowa para oczu poza "oczami zwykłymi" (koloru ciemnobrązowego) i skierowana jest pionowo do góry. "Oczy turbanowe" służą jętce prawdopodobnie do orientacji o zmierzchu. Obie pary oczu nazywamy oczami złożonymi.
Dorosły owad żyje jedynie dwa dni, tylko po to, aby odbyć loty godowe i złożyć jaja na kamieniech i roślinach podwodnych. Jętki odbywają swoje loty od maja do października, w dwóch pokoleniach, czasami latają i w środku zimy.

Myślę Phalino, że to Cię uspokoi, jętki nie robią krzywdy narybkowi, w przeciwieństwie do larw ważek np. żagnica Aeshna cyanea, pluskwiaków wodnych, np. płoszyca Nepa cinerea, czy topielica Ranatra linealis i niektórych chrząszczy wodnych np. pływak żółtobrzeżek Dytiscus marginalis. Jednak w naszych oczkach nie robią one wielkiej szkody, chcąc mieć naturalistyczne oczko wodne wszystkie te zwierzęta powinny w nim się pojawiać, lub zyć w nim na stałe. Przyroda sobie z tym wszystkim sama poradzi.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-05-13, 21:49   

Pawle jak u ciebie w oczku z tymi zwięrzątkami.Bo u mnie linki pływaka jedzą na sniadanie,ale co dziwne larwą ważki się nie interesują.

[ Dodano: 2006-05-13, 23:02 ]
jest tu haczyk w tym co napisałem :P
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-13, 22:02   

Ernest napisał/a:
Pawle jak u ciebie w oczku z tymi zwięrzątkami.Bo u mnie linki pływaka jedzą na sniadanie,ale co dziwne larwą ważki się nie interesują.


Bywają czasami, zależy od roku, ale dokładnie jeszcze nie wiem od czego to zalezy. Acha, ja nie mam linków, jedynie karasie, krasnopiórki, kilka kiełbi i 4 karpie 2 lustrzenie i 2 sazany. Jednyk słowem roślinożercy, no może poza kiełbami, ale one z dna pokarm pobierają. :D
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-05-14, 07:10   

Jest tylko jedno zwierze którego ryby nie ruszą.Jest to ropucha i jej kijannki .Nawet sum nie tknie.Jętka,pływak,larwa ważki i inne są w menu ryb szczególnie karpiowatych.Kilka krotnie zauważyłem u mnie w oczku jak linki żerują,pozostawiając na powierzchni charakterystyczną linie bardzo drobnych bombelków powietrza.
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-14, 11:25   

Paweł napisał/a:
A czy napewno to larwa jętki, bo one z regóły występują w wodach płynących i to nie zawsze w czystych, w tych średnio zanieczyszczonych również występują.


Jętki (larwy) spotykam masowo w każdym najmniejszym stawiku. Przy łowieniu pokarmu dla ryb. To nie prawda że występują głównie w wodach płynących.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-05-15, 14:31   

teraz to już nie wiem czy aby napewno to jest ta larwa.

[ Dodano: 2006-05-15, 15:46 ]
:shock: ta larwa miała ok.12mm.przy główce dwie czułki,po dokach po 3 większe nogi.dalej za nogami tak jakby dużo malutkich krótkich nóżek,ogonek zakończony jak u larwy jętki.Była koloru blado -zielono -żółtego. Dlatego od razu pomyślałąm o niej.
Bałam się ze to może larwa pływaka żółtobrzeszka,bo widziałam u siebie parkę oddaną zapędom miłosnym,ale nie mogłam ich upolować-uciekły mi siedziałam chyba z godzinę i nie mogłam zobaczyć :evil: .Ale larwy pływaka na zdjęciach mają zakrzywione czułki czy to szczęki :?: Znalazłam także jeszcze takie dziwne stworzonko cinkie,złożone na pół,tak jak pętelka i przebierało tymi końcówkami tak jak mały bobas,odpychało się i szło.miło może z 1,0 cm.cieniutkie i szybko przebirało tymi ,,końcówkami nóżkami'' :?:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-15, 19:35   

Po opisie wnioskuję że chodzi właśnie o jętki.
Zobacz jak wyglądaja larwy jętki z mojego oczka.
http://oczkowodne.net/strony/owady.php
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-01, 22:08   

Właśnie zauważyłem, ze z wody wyszła dorosła jętka.
Mam dwa wiaderka na parapecie z wodą z oczka.
Widocznie na korzeniach hiacynta przyniosłem larwy, bądź jajka jętek.
Jest jeszcze trochę larw w wodzie.
Ciekawe, czy dojdzie do godów?
Dorosłe owady nie pobierają pokarmu, czyli jakaś szansa jest, tylko musi być ich jednocześnie więcej. Jak na razie widzę jedną.

Fajnie by było, zawsze to jakaś namiastka akwarium, bo wiaderka są przezroczyste i można obserwować jak jętki żerują na glonach :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-12-01, 22:33   

Chyba pora jest nieodpowiednia wiec imago szybko zginie. Mieliśmy kiedyś z Ernestem takie zimowe przygody z ważkami.

Ja mam w wiaderku turiony rogatka, gdy ostatnio wyciągnąłem kilka dla klienta zobaczyłem tam setki malutkich ośliczek i larw ważek.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-01, 22:46   

AurorA napisał/a:
Chyba pora jest nieodpowiednia wiec imago szybko zginie. Mieliśmy kiedyś z Ernestem takie zimowe przygody z ważkami.

Ja mam w wiaderku turiony rogatka, gdy ostatnio wyciągnąłem kilka dla klienta zobaczyłem tam setki malutkich ośliczek i larw ważek.



Między ważkami, a jętkami jest zasadnicza różnica.
Ważki aby rozmnażać się muszą jeść i żyją dość długo, a jętki to owady kilkudniowe, a nawet jednodniowe, które nawet nie mają układu pokarmowego.

Pora porą, ale podstawowe warunki mają zapewnione. Jest woda, ciepło i dość długo jasno.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-12-01, 22:50   

koczisss napisał/a:
Pora porą, ale podstawowe warunki mają zapewnione.


Ja tych warunków nie widzę i wg. mnie nie ma szans.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny