Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250

Warning: include() [function.include]: Failed opening './cache/board_config.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250
:: View topic - Dlaczego w zimie ziemia nie rozsadzi betonowego oczka
Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
Forum index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Dlaczego w zimie ziemia nie rozsadzi betonowego oczka
Author Message
Wachu
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

No to teraz znowu zacznęsię zastanawiać nad materiałem ;)

Gnębi mnie jedna rzecz, jakiej grubości musi być posypka pod siatkobeton i czy musi to być piasek, czy wystarczy zagrabiona ziemia. Dziwi mnie bardzo fakt że w zimie ziemia nie rozsadzi betonowego oczka :/ Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to możliwe ?
 
 
AurorA
Administrator
oczko wodne 5 m3



Posted:     [ !!! ]

Przecież masz taki sam napór lodu czy wody z obu stron ścianki.
Rozsadzanie możesię zdarzyć na tzw. gruntach wysadzinowych czyli gliniastych. Glina może pod wpływem mrozu pęcznieć, ale jeśli podłoże jest jednorodne powinno być ok.
 
 
Wachu
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

[quote="AurorA"]
Rozsadzanie możesię zdarzyć na tzw. gruntach wysadzinowych czyli gliniastych. Glina może pod wpływem mrozu pęcznieć, ale jeśli podłoże jest jednorodne powinno być ok.[/quote]

No właśnie tu jest problem, mniej więcej po 0,8m czarna ziemia powoli przechodzi w glinę. Ogólnie cała dolna część wykopu to mieszanina ziemi i gliny.

Interesuje mnie też co by się stało gdybym kołki podpierające siatkę wysunął wyżej, a między powierzchnię wykopu, a siatkę rabitza umieścił styropian 0,8

Oczko z siatkobetonu to jednak dosyć poważna rzecz, która ma służyć latami dlatego chcę się doradzić fachowców :)
 
 
Bajbas
[Deleted]

Posted:     [ !!! ]

[quote="Wachu"]a siatkę rabitza umieścił styropian 0,8 [/quote]
rany a po co, szukasz kłopotów?! Jak grunt jest wysadzinowy, to trzeba wzmocnić konstrukcję oka i zrobić oko poniżej granicy przemarzania. Dobrze jeszcze przemyśleć i zrobić taki kształt, który by na takie wysadzenia był jak najmniej wrażliwy.
:piwko: Bajbas
 
 
Wachu
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

Starałem się utrzymać pochyłość ścianek, niestety dno jest z tego powodu bardzo wąskie.
[img]http://www.w4cho.rew.pl/oko/k.jpg[/img]
Nie ma raczej w żadnym miejscu pionu, dodaje jeszcze przekrojowy rysunek oczka:
[img]http://www.w4cho.rew.pl/oko/l.jpg[/img]

Czy taki kąt nachylenia wystarczy, czy jeszcze pobawić się rydlem.
 
 
leszek50-57
Oczkomaniak



Posted:     [ !!! ]

Zrób szersze dno,abyś mógł wstawic kosze z liliami ,w glinie boki się nie obsypią
no i jak wlejesz wodę to woda nie pozwoli a wzór oczka jest 0 kej ;)

poz.Leszek
-------------
 
 
Wachu
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

Dziękuję za poradę ;) Jutro zajmę się dnem...
Pozdrawiam
 
 
Radek G.
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Na głębokości poniżej 60 cm spokojnie możesz zrobić pionowe ścianki, tak głęboko woda nie zamarza.
 
 
Wachu
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

No to widzę, że będę mógł kilkukrotnie powiększyć powierzchnię dna :) Tylko jak będzie z posypką, która na pewno się osunie, czy jest ona w ogóle potrzebna ?
 
 
Radek G.
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Poniżej 60 cm nie jest potrzebna bo jest to poniżej poziomu zamarzania, a więc zimą nie pracuje
 
 
castleman
Oczkomaniak



Posted:     [ !!! ]

Ja się podłączę pod temat z krótkim pytankiem:
Do jakiej najniższej temperatury można betonować?
 
 
taniw
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

[quote="castleman"]Do jakiej najniższej temperatury można betonować?[/quote] Na każdym worku cementu jest to napisane. Są takie które można używać nawet przy małym mrozie.
 
 
leszek50-57
Oczkomaniak



Posted:     [ !!! ]

Wiadomo ,beton to cement+żwir+ woda wiec nie można betonowac
przy zero stopni,chyba ,że zarzucisz plandekę i będziesz nagrzewał
to ci beton z ciągnie i nie popęka ;)
poz.Leszek
--------------
 
 
alibaba
Hobbysta



Posted:     [ !!! ]

Jeśli chodzi o ścisłość to można betonować na mrozie bez nakrywania. Beton podczas wiązania wydziela pewna ilośc ciepła która zapobiega zamarzaniu. Można doprowadzić do wiązania w niższych temperaturach dodając uszlachetniaczy chemicznych które to wydzielanie ciepła zwiększają. Innym tematem jest twardnienie w niskich temperaturach.
 
 
Mariusz
Przyjaciel forum



Posted:     [ !!! ]

[quote="Wachu"]Tylko jak będzie z posypką, która na pewno się osunie, czy jest ona w ogóle potrzebna ?[/quote]
Zawsze , najlepiej z gliny, są też podściółki. Glina pełni ważna role na dnie i ścianach oczka, stanowi zabezpeczenie dla foli, a przy drobnych mechanicznych urazach foli, utrzymuje jej szczelność.
Nigdy nie wykonuje się pionowych ścian w oczkach typu który prezentujesz.
 
 
AurorA
Administrator
oczko wodne 5 m3



Posted:     [ !!! ]

Mariusz dla betonowych oczek glina jest najgorsza bo zimą pęcznieje i może prowadzić do pęknięć.
 
 
Mariusz
Przyjaciel forum



Posted:     [ !!! ]

[quote] Glina pełni ważna role na dnie i ścianach oczka, stanowi zabezpeczenie dla foli, [/quote]
Tak, masz racje, tylko ze akurat tu wypowiedziałem się o oczkach foliowych. Sorry.
 
 
Martinho
Początkujący



Posted:     [ !!! ]

[quote="Wachu"][quote="AurorA"]
Rozsadzanie możesię zdarzyć na tzw. gruntach wysadzinowych czyli gliniastych. Glina może pod wpływem mrozu pęcznieć, ale jeśli podłoże jest jednorodne powinno być ok.[/quote]

No właśnie tu jest problem, mniej więcej po 0,8m czarna ziemia powoli przechodzi w glinę. Ogólnie cała dolna część wykopu to mieszanina ziemi i gliny.

Oczko z siatkobetonu to jednak dosyć poważna rzecz, która ma służyć latami dlatego chcę się doradzić fachowców :)[/quote]
co prawda mam zbrojone oczko z nielichego, uszlachetnionego betonu o gr ścianki 30 cm - ścianki na dodatek pionowe-sam tak projektowałem - ale dookoła tylko glina, więc w projekcie i wykonaniu ;-) opasałem je dookoła i pod dnem drenem fi10cm z peszla i podsypki fi3cm - funkcjonuje już chyba 7 rok bez awarii ( odpukać )
może to trochę Ci pomoże
pozdr
mx
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="Mariusz Czernicki"]Nigdy nie wykonuje się pionowych ścian w oczkach typu który prezentujesz.[/quote] Eee Mariusz nie przesadzaj :P
 
 
Martinho
Początkujący



Posted:     [ !!! ]

[quote="JAREK G"][quote="Mariusz Czernicki"]Nigdy nie wykonuje się pionowych ścian w oczkach typu który prezentujesz.[/quote] Eee Mariusz nie przesadzaj :P[/quote]
no właśnie nigdy nie mów nigdy - Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga,
Łam, czego rozum nie złamie,
Mariusz nie zrozum mnie źle, ja budujac oczko chciałem odtworzyć naturalny istniejący zbiornik, tak po prostu sentyment, moze i wbrew zdrowej logice
:piwko:
love&pecae
mx
 
 
Mariusz
Przyjaciel forum



Posted:     [ !!! ]

[quote="JAREK G"]Mariusz Czernicki napisał/a:
Nigdy nie wykonuje się pionowych ścian w oczkach typu który prezentujesz.
Eee Mariusz nie przesadzaj :P[/quote]
Choć do zasad ogrodniczych, mi daleko, bo nienawidzę sztywności ogrodnictwa, to pochyłość ścianek i to dużą, akurat przestrzegam bardzo.
Pionowe ściany uważam pasują do oczek symetrycznych przy wyjściu z patio, czy to przy domu, czy w ogrodzie.
Oczka wtopione w ogród, czy to foliowe czy z siatkobetonu, powinne tradycyjnie utrzymać swój styl.
Czyli to co namalował kolega Wachu, bez żadnych pionowych ścian, oczko bym tylko poszerzył , bo widać że miejsce jest. :good:
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

ja mam w trzech oczkach ściany pionowe :)
ale nie robiłem półek na rośliny błotne
moje oczka służą tylko do uprawy lilii
inne rośliny posadzone są w otoczeniu dwóch małych oczek w specjalnie do tego wykonanej strefie błotnej
nie miałem nigdy problemu z lodem, a duże oczko mam już 20 lat :)
 
 
koczisss
[Deleted]

Posted:     [ !!! ]

[quote="jackon"]ja mam w trzech oczkach ściany pionowe :)
ale nie robiłem półek na rośliny błotne
moje oczka służą tylko do uprawy lilii
inne rośliny posadzone są w otoczeniu dwóch małych oczek w specjalnie do tego wykonanej strefie błotnej
nie miałem nigdy problemu z lodem, a duże oczko mam już 20 lat :)[/quote]

Ale przecież wiesz, ze u Ciebie zimy to tak jakby nie było?
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

nie zawsze tak jest
najstarsze oczko zaliczyło kilka mroźnych zim
 
 
koczisss
[Deleted]

Posted:     [ !!! ]

[quote="jackon"]nie zawsze tak jest
najstarsze oczko zaliczyło kilka mroźnych zim[/quote]
Mroźnych, czyli?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group