wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje oko wodne 25m3 + około 5 m3 coś ala strumień
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 201
Skąd: Kłodzko / Wrocław
Wysłany: 2006-09-08, 12:14   

chmmm. prawdę powiedziawszy to glony jako organizmy zielone zwaierające chlorofil same prowadzą fotosyntezę, czyli CO2 i zw. mineralne zamieniają na energię wiązań chemicznych (niektórzy nazywają to cukrami, ja wolę tą wersję, gdyż produktem fotosyntezy wcale nie musi być cukier). a produktem ubocznym jest cząsteczka tlenu pochodząca od fotalizy wody. tlen jest potrzebny jedynie do mineralizacji obumarłej materii. w przypadku braku tlenu zachodzi proces gnicia. w twoim oczku raczej nie masz problemu z liśćmi i inną materią organiczną, która rozkładana przez grzyby i bakterie zamieniana jest na jony, a te z kolei stanowią pokarm dla roślin\glonów. brak roślin, czyli glony mają wolną rękę.

[ Dodano: 2006-09-08, 13:22 ]
nie, no ten złoty karaś starsznie mnie się podoba :D więcej zdjęć!!! :soczek:
_________________
moje oko: http://forum.oczkowodne.n...?t=359&start=30
mój ogród: http://forum.oczkowodne.n...p?p=30081#30081
pozdrawiam Jakub
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-08, 12:34   

Dzieci ochrzciły go ksywką "farciarz" i tak też zostało...postaram się zrobić inne zdjęcia...
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-08, 13:12   

Cytat:
Analizując cały życie mojego oczka, przypuszczam pewną zależność. Kiedy nie było strumienia woda do oczka trafiała z rury z wysokości 30 cm natleniając w ten sposób wodę. Chyba skutecznie, bo przez 1,5 miesiąca był spokój, mimo że warunki dla glonów były idealne. Ciepła woda, słońce i mniej tlenu. Teraz kiedy woda zanim dotrze do oczka przechodzi dłuższą drogę, być może spadło nasycenie wody w tlen i glony poszły w masówkę. Chyba uruchomię napowietrzacz aby dotlenić oczko ???? Co o tym myślicie ? Co prawda nie mam miernika zawartości tlenu w wodzie ale może i to jest przyczyna ?


Natlenienie wody nie ma żadnego związku z rozwojem glonów. Chodzi o to aby rosliny mogły wykożystać związki azotowe z wody. Ponieważ azotanów przybywa, a roślin jest zbyt mało ich rolę przejmują glony. Stosowanie Algofinu jak i wszelkiej innej chemi o tej porze roku odradzam. To zbędny wydatek, a wynik działania tego preparatu jest widoczny dopiero po paru misiącach. Kontroluj bacznie sytuację wiosną i wtedy, jak będzie talka potrzeba daj chemię.
Polecam też zakup hiacyntów i pisti zaraz po ustąpieniu ryzyka przymrozków (w maju). To świetne oczyszczacze i konkurenci glonów.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-08, 13:16   

A może dosadzić teraz roślin aby na wiosnę urwać im azotanów...i ukrwać łańcuch pokarmowy dla glonów....?????
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-08, 13:45   

vivit napisał/a:
A może dosadzić teraz roślin aby na wiosnę urwać im azotanów...i ukrwać łańcuch pokarmowy dla glonów....?????


Na pewno warto teraz dosadzić, ale nie dotyczy to hiacynta i pistii bo zimy nie przeżyją.

Najlepszymi konkurentami dla glonów wczesną wiosną są rośliny podwodne: rogatek i rdestnice.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ogrodnik 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 201
Skąd: Kłodzko / Wrocław
Wysłany: 2006-09-08, 17:06   

rośliny tak czy siak muszą być. bo gdzie niby nowe pokolenie rybek ma przyjść na świat hę? :D no a poza tym te wstrętne azotany (swoją drogą to jest to, co spożywamy w nowalijkach wiosną, wynik przenawożenia azotem mineralnym :???: ) prowadzą do powstania dinitrozoamin (dietylonitrozoamina i dimetylonitrozoamina), które we krwi powodują powstawanie methemoglobiny, która z kolei nie transportuje tlenu i organizm umiera. ale nam się tu biochemia zrobiła :soczek: to ja czekam na fotki rybek :D
_________________
moje oko: http://forum.oczkowodne.n...?t=359&start=30
mój ogród: http://forum.oczkowodne.n...p?p=30081#30081
pozdrawiam Jakub
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-10, 20:03   

Dobra

Miałem wolną chwilę więc pomyślałem sobie że zaglądnę po 2 miesiącach do wstępnego filtra i ewentualnie wyczyszczę go. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem ile naciągnoł syfu.


Czyszczenie polega na tym że rozwijamy go i płuczemy wodą, a potem znowu zwijamy i do kubełka.

Ostatnio zmieniony przez vivit 2011-05-03, 18:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
ogrodnik 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 201
Skąd: Kłodzko / Wrocław
Wysłany: 2006-09-10, 21:22   

troche z tym rozwijaniem musi być roboty, szczególnie jak ta siatka jest upaprana :???: :soczek:
_________________
moje oko: http://forum.oczkowodne.n...?t=359&start=30
mój ogród: http://forum.oczkowodne.n...p?p=30081#30081
pozdrawiam Jakub
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-13, 22:17   

może późno ale odpowiedź na pytania kilera1558 mu się należą. :)

Ad. 1 Folia ozdobna
To folia firmy OAZE. Sprzedawana jest w pasach 40cm (25m rolka) i 60cm (20m rolka). Cena hmmm nie pamiętam dokłądnie ale rolka 40cm kosztowała coś koło 1000 PLN. To drobne kamyczki zatopione w folii. Tak na chłopski rozum poprostu położono kamyczki i zrobiono gorący nadmuch na folię, więc się powtapiały. Koszt duży i powiem szczerze, z perspektywy czasu i wogóle szkoda miedziaków, za tę kwotę można zrobić coś bardziej naturalnego. :wink:
Zaś siatka z włókna jest dostępna w wiekszości sklepów typu ogród. Ja ją dostałem u nas w najzwyklejszym sklepie ogrodniczym. Ceny nie pamiętam ale szok to to nie był.

Ad. 2 ILE wydałem na kamienie, żwir ?
No i tu jest problem ? Właściwie to to są rzeczy niepoliczalne. To mi zostało w spadku po wcześniejszych pracach i w zasadzie nie było co z tym zrobić. Kamienie mniejsze w większości zbierane podaczas budowy, zaś te bardziej brukowe zakupione za przysłowiowe "pół litra" z rozbiórki z wojska około 6-7 lat temu. Taka inwestycja - napewno przyda się koło domu....notabene pamiętam jak dziś moją żonę PO CI TO ? TYLKO BĘDZIE PRZESZKADZAŁO...no i przez kilka lat przeszkadzało, ale wkońcu jak znalazł

Ad. 3 Czy łączyłeś folie ze strumieniem.
O ile można to tak nazwać to tak. ALe nic oryginalnego. Poprostu poszedł silikon i klej i na zakłda. A ponieważ to grawitacyjny spływ to raczej do góry nie popłynie... :D

Ad. 4 Jaką pompe używałes do tych filtrów. ?
AQUAEL - Aqua JET 10000 o wydajności 9000 l/h Moc = 160W i 4,5 m wysokość podnoszenia.
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-09-15, 07:21   

dzieki :) czekałem na odpowiedz ,to z tą folią dam sobie spokój a co do siatki z włókna to poszukam koło siebie w sklepach przyda sie w paru miejscach u mnie
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-20, 19:42   

Mówi się że jesień kończy życie nad oczkiem. A tu takie akcenty śliczne się pojawiają, że ciężko uwierzyć iż zima za pasem :(
Obie trawy zakwitły w pełni i zrobiły sie śliczne jak nigdy

Ostatnio zmieniony przez vivit 2011-05-03, 18:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-09-20, 19:53   

Miskant i rozplenica
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Ala 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Maj 2006
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-09-21, 20:06   

Vivit, czy ta rozplenica jest posadzona w tym roku, czy już zimowała u Ciebie?
_________________
Pozdrawiam,
Ala
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-09-21, 20:30   

Zimuje już ze dwa, trzy, a może i czwarty rok....niepamiętam bo żona sadziłą, nawet jej nie okrywam :)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Ala 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Maj 2006
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-09-21, 20:38   

Kupiłam dzisiaj w OBI tą rozplenicę amerykańską. Też były przecenione, bo skatowane takie, że aż przykro patrzeć. Większość suchych jak pieprz- ledwie wybrałam. Kupiłam też inną rozplenicę, podobną do tej Twojej, ale o czerwonawych listkach i różowych kłosach- w trochę lepszym stanie. Zastanawiam się, czy nie przechować ich przez zimę w dużych kubłach w jasnej piwnicy.
_________________
Pozdrawiam,
Ala
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny