Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250

Warning: include() [function.include]: Failed opening './cache/board_config.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250
:: View topic - Moje oko wodne 25m3 + około 5 m3 coś ala strumień
Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
Forum index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Moje oko wodne 25m3 + okolo 5 m3 cos ala strumien
Author Message
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:    Moje oko wodne 25m3 + około 5 m3 coś ala strumień [ !!! ]

Witajcie wszyscy

Skoro w tym dziale przedstawiamy swoje "wypociny" to i ja chciałbym się pochwalić swoim oczkiem, a właściwie nie wiem czy nie należało by powiedzieć stawem. Wszak nieświadomie macie w tym przedsięwzięciu większą część sukcesu, bo to dzięki waszym stronom, postom i dysputom udało mi się osiągnąć obecny stan. No ale postaram sie to ując po kolei od początku.

Moje pierwsze podejście do tematu oczko wodne, było kompletnie pozbawione podstaw merytorycznych. Ot wymyślił sobie młody człowiek, że chce miec kawał wody i ruszył do dzieła. Coś tam zakupił i myślał, że złapał kota za ogon. Jednak życie jest nie ubłagalne i głupotę ludzką weryfikuje zbyt okropnie. Oczywiście oczko, o ile można to tak nazwać, przetrwało jeden sezon, gdyż zastosowana folia (chyba budowlana albo ogrodnicza) nie mogła poprostu wytrzymać dłużej. Oczywiście po tej klęsce temat leżał odłogiem, ładniejsza strona mojej rodziny tylko wieszała na mnie koty, co trwało kilka lat.
W tym roku postanowiłem, że spróbuję jeszcze raz. Jednak mądrzejszy o doświadczenia i efekty ostatniej inwestycji zacząłem od teorii, którą czerpałem z forum, poradników, stron itd.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_01.jpg[/img]

Na zdjęciu widzimy stan w czerwcu roku 2006 i to co pozostało po oczku.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-05, 23:06[/i] ][/size]
Trzeba było zacząć od sprzątania terenu i analizy jak to poprawić aby było dobrze.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_02.jpg[/img]

Było tu kilka problemów.
1. Kamienie poukładane na zaprawie, więc należało je porozłupywać.
2. Oczko było za płytkie, więc należało je pogłębić.
3. Kształt nie był oryginalny więc należało wprowadzić korekty.
4. Wielkość oczka zdecydowała o zastosowaniu folii. Zatem należało określić rozmiary dostępnych szerokości. Utrzymmując wymiary i ośiągając wymaganą głębokość szerokość 8m była by idealna.

Zatem do dzieła !!!!!
  
 
 
Ala
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Będzie ciąg dalszy? Rozumiem, że tak skoro padło słowo "pochwalić się". Czekamy. :shock:
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

No oczywiście, że będzie Alu !!!! tylko pisać to ja ekspresowo nie umiem :(

Analizy nie były pomyślne !!!
Grunt nieciekawy, a to ze względu, że jest to dawna "dolina" (choć na wzniesieniu) jeziora Lubiatowskiego [Rezerwat ptactwa]. Odkrywki pokazały obraz na spodzie piach (tzn taki iłek, piach bardzo drobny), potem torf około 20-30 cm, i następnie coś ala pisek pomieszany z ziemią około 50-70 cmi na koniec warstwa wierzchnia czyli ziemia właściwa około 20-30 cm.

Torf szybko znalazł nabywcę. Żona zarekwirowała wszystko pod borówki i porzeczki. Nawet się cieszyła, że ma darmowy kwas.....Jednak to połowa sukcesu.

Położenie działki (bliskość jeziora) sprawiało, że woda gruntowa ma tu spore wachania. Wiosną i jesienią grunt zamienia sie w małe trzęsawisko. Takie mam odczucia. Woda występuje już na 60-70 cm. Oczko leży w dolnej części działki. Z tego powodu budując dom nie zdecydowałem się na piwnicę.

Zacząłem mozolnie kopać i kopać, korzystając z tego, że mieliśmy gorące lato i poziom wód mocno się obniżył i mogłem uzuskać 140 cm głębokości zanim pojawiła się woda. Zupełnie byłem szczęśliwy nawet na to nie liczyłem. Jednak aby częściowo wykorzystać wykopaną ziemię postanowiłem oczko podnieść o 20-30 cm i w ten sposób uzyskać około 160 cm głębokości.
Kopanie zajęło mi dwa dni, aż uzyskałem to co mnie satysfakcjonowało. 2 dni z życiorysu wyjąłem. Brzegi postanowiłem wzmocnić obrzeżami krawężnikowymi, które zostały po wykonaniu podjazdu przed domem. W ten sposób zapewniłem sobie to, że nie będzie mi obsypywał się piach.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_03.jpg[/img]

Na zdjęciu widać kolory warstwi ogólny zarys oczka. Krawężniki układałem pod kątem zgodnie z zaleceniami niektórych uczestników forum. Postanowiłe zrobić dwie półki i dno. Pierwsza półka ma głębokośc 20-25cm, druga półka 50(bliżej na zdjęciu)-80 (w dalszej części) oczka i dno które ma głębokość 140(w bliższej części)- 160(w głębi). tu ma być zlokaliwoana czerpnia do filtra.

Zdjęcie poniższe przedstawia kawałek działki widok z okna na piętrze.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_04.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-05, 23:56[/i] ][/size]
Przyszedł czas na położenie folii. Nie będę opisywał problemów lokalnych z nabyciem folii, bo szkoda czasu. Jednak musze napisać coś co usprawiedliwi moje dalsze poczynania. Otóż w pewnym sklepie (nazwy którego nie będę wymieniał - to z kwestia z pewnego filmu) nie chciano mi sprzedać zamówionej folii, na którą przyjeto zaliczkę. Zamówiłem folię kauczukową firmy OAZE grubości 1mm szerokość 8m i długość 12mb(to mniej jak połowa rolki 25mb). Pani powiedziała , że nie rozpieczętuje dla mnie rolki i może mi sprzedac w całości...moje wpienienie siegnęło zenitu. Nie dość, że czekałem 2 tyg. to Ona teraz mi mówi, że nie obetnie mi folii. Postanowiłem skontaktować się z importerem i zrobiłem taki dym, że przez dwa dni miałem telefony zarówno od reprezentanta regionalnego jak i szefa sprzedaży na Polskę. Wkońcu wskazali mi sklep gdzie utną mi folię na wymiar jaką sobię życzę. Sklep mieści się w Szczecinku i gorąco go polecam cena była niższa jak w Koszalinie i dostałem dodatkowy rabat co zrekompensowało mi 70km jazdy tam i z powrotem. Dodatkowo okaząło się, że zamiast 12 mb otezymałem 14mb. Albo naklejana miarka była kitu albo ktoś się pomylił. W każym razie po rozłożeniu i pomierzeniu wyszło, że mam 8x14m
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_05.jpg[/img]
folia nagrzewa sie na słońcu. Następnie poskładałem ja zgodnie z zasadami. Acha jedna uwaga dla tych co nie widzą ile to ważyło. Sam to ja sobie bym z tym nie poradził, a folię do samochodu była wkładana podnośnikiem...waga około 150kg najmniej. Musieliśmy ją wkładać do oczka w pięciu chłopa. Nie mogło się obyć bez browara należnego kolegom, którzy mi dopingują w tym przedsięwzięciu.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 00:04[/i] ][/size]
Wszysko wykonuję sam no ale od czasu do czasu inspekcja kontoluje postęp roboty.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_06.jpg[/img]
Na zdjęciu widoczny mój najmniejszy nadzorca, kierujący poczynianiami tego większego.

Jednak od czasu do czasu coś tam pomogli, a ja mogłem na chwilę odsapnąć sobie i wypić w cieniu zimnego browara, tym bardziej, że lato w tym roku dołożyło do pieca i słupek trzymał się około 30'C non stop...
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_07.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 00:13[/i] ][/size]
Przyszedł czas na wykończenie, które zajmuje najwięcej czasu.
Zgromadziłęm sporo materiału, typu kamienie i żwir. Toteż postanowiłem go skrupulatnie wykorzystać.
Ponieważ oczko ma pełnić rolę dekoracyjną postanowiłem wyższe części przykryć folią ozdobną i zaaranżować jakieś niestandardowe wykończnie. Do tego celu, gdy zbrakło mi foli ozdobnej użyłem siatki w włókna kokosowego.
To część widoczna z domu
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_08.jpg[/img]


Na tym zdjęciu po lewej stronie znajduje sie dom od którego ma prowadzić pomost, który będzie minimalnie nachodził na powierzchnię oczka, stwarzając wrażenie jakby było się nad oczkiem. Ale o tym w późniejszym etapie.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_09.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 00:21[/i] ][/size]
Wkońcu przyszedł czas na zalanie oczka wodą.!!!!!!
Obliczenia wykazuja około 25m3 wody. :shock: Jejku ile czasu będzie sie to lało z wężyka ogrodowego...????
No ale od czego są przyjaciele. Przyniesili takie małe wężyki o przekroju fi75 i znaleźliśmy taką czerwoną rurkę wystającą z ziemi co daje wodę. No to spokojnym truchtem dwie godziny , dobry gril i piwko i jeziorko się napełniło, a my jeszcze mecz oglądneliśmy i trawnik przy okazji podlaliśmy.
Na drugi dzień oczko lśniło wypełnione wodą.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_10.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 00:34[/i] ][/size]
Jak ważna jest filtracja to nie trzeba nikogo przekonywać. Jeżeli ktoś miał akwarium to doskonale wie ile może zdziałać dobry filtr.
Ja nie miałem czasu bawić sie w tworzenie filtrów, choć do akwariów buduje je sam, i postanowiłem zastosować filtry konstrukcji pana Czasława Dąbkiewicza z poznania, o których nie słyszałem złego zdania. Dobraliśmy ich wielkość i zamówiłem przesyłkę.
Filtry ustawiłem na betonowym podeście, który będzie mi ułatwiał obsługe filtra.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_11.jpg[/img]

Niestety ze względu na aranżację filtry są oddalone od oczka i musiałem wodę doprowadzić ty,czasowym prowizorycznym rurociągiem. Przed pompą zasosowałem filtr wstępny, który ma uchronić pompę przed dostaniem sie większych zanieczyszczeń i wstępnie zatrzymać wikększe paprochy. Do tego celu wykorzystałem puste widerko po nawozie i skrawki plastikowej siatki, z której stworzyłem wstępnne sito. Przepleciony sznurek ma zagwarantować mi, że wyciągany filtr nie pozostawi dna pod własnym ciężarem. Poprostu pokrywka jest wciskana z niewielką siłą.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_12.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 00:41[/i] ][/size]
Przyszedł czas na pierwsze rośliny. Najbardzie popularne sa lilie wodne. W tym celu udałem się do centrum i zakupiłem trzy lilie. Wsadziłem je do koszy wypełnionych ziemią do tego celu przeznaczoną. Na wierz dałem żwirek, który ma zapobiegać wymywaniu ziemi.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_13.jpg[/img]

No i siup na swoje miejsce czyli półka nr 2 50-80 cm
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_14.jpg[/img]

Ze względu na marny wybór w moim regionie, a w zasadzie jego brak rośliny zamówiłem przez internet od AurorA i oczekiwałem na ich przyjście.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 08:17[/i] ][/size]
Przyszedł czas na zmianę sposobu dostarczenia wody do oczka. Ponieważ został mi niezamierzony nadmiar folii, więc nie patrząc przysłowiowemu koniowi w zęby, postanowiłem go zaadoptować do swoich celów. Rozłożyłem i ruszyłem komórkami tworząc jakis wizerunek. Ze względu na fakt, że dojście do ogródka żony mocno się utrudni i fakt że od zawsze chciałem mieć mostek, sprawił że postanowiłem go wkomponować w całość. Z jednej strony urozmaicę wizerunek z drugiej ułatwię dojście do ogródka.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_15.jpg[/img]

Jak widać folii starczyło na styk odliczając lekkie zakłady...

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 08:45[/i] ][/size]
W końcu dotarły rośliny więcnależało je porozdzielać i do koszyków...

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_17.jpg[/img]

Rozmieściłem rośliny a niestety w tym ogromie trochę sie pogubiły.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_18.jpg[/img]

Czytając rady postanowiłem, że nie będę zagęszczał i poczekam aż rośliny sie zaadoputują do środowiska.

Przyszedł czas na to co tworzy życie .....czyli rybki.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_16.jpg[/img]

Komisyjnie wpuszczono 8 karasi, 2 karpiki, 2 liny ozdobne i 5 orf. Rybcie porozpływały sie po akwenie i zaaklimatyzowały. Niestety nie było w sprzedaży więcej karpików i zmuszony byłem czekać na dostawę.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 08:57[/i] ][/size]
Równowaga biologiczna w oczku się układała, więc nie było przeszkód aby ruszyła budowa drugiego etapu. Po ustaleniu tego co się chciało zrobić pryszedł czas na realizację.

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_19.jpg[/img]

Zarówno pod oczkiem jak i tu pod folię położyłem wełnę mineralną. Z jednej strony to zabezpieczy folię przed uszkodzeniami mechanicznymi z drugiej może urchoni od kretów i gryzoni, które zdaje sie nie przepadają za tym specyfikiem

[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_20.jpg[/img]

Założyłem sobie , że będą trzy spiętrzenia więc zostawiłem potrzebne zakłdy z folii, które miały utrzymać poziom wody w poszczególnych sekcjach.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 09:20[/i] ][/size]
Przyszedł czas na mocolne układanie kamieni, które kiedyś udało mi się zdobyć za przysłowiowe "pół litra :D " Dziś jak znalazł i to za darmo....

Wlot do oczka w postaci dwóch odnóg
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_21.jpg[/img]

Ponieważ zależało mi na małej utracie wysokości, dlatego poziomica musiała być pod ręką aby kontrolować wysokość.

Wąski kanion doprowadzający wodę do mini oczka. Wodę do niego będzie doprowadzona z kaskady, która ma zasłonić beczki i uatrakcyjnić wygląd.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_22.jpg[/img]

W środkowej części będzie sie znajdowało mini oczko nad, którym będzie mostek o którym pisałem wcześniej

To ja nad swoim dziełem
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_23.jpg[/img]

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-06, 09:36[/i] ][/size]
Przyszedł czas na porządkowanie terenu, gdyż należało już zagospodarowywać teren wokół oczka i "strumienia"

Widok na bajzel od strony oczka
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_24.jpg[/img]

Na pierwszy ogień poszła skarpa, która w założeniach miała być kiedyś skalniakiem. Częściowo nim jest ale większa część to poprostu ściernisko. W tym miejscu ma powstać kawałek tarasu ze stolikiem i krzesełkami. Ot tak do posiedzenia nad wodą.

W centrum uzyskany placyk
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_25.jpg[/img]
  
 
 
ZiK
Przyjaciel forum
Witam :)


Posted:     [ !!! ]

Super historia.
Oczko też bardzo ładnie się prezentuję.Jak pozarasta to bedzie bardzo ładne. :pa:
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

Przyszedł czas na zalanie części strumieniowej i zlikwidowanie rurociągu dostarczającego wodę do oczka.

Widok w kierunku oczka.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_26.jpg[/img]

Udało mi się uchwycić ciekawe zdjęcie kanionu. Dość realistycznie wyglądające.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_27.jpg[/img]

W podzięce za tród włożony w budowę całej infrastruktury. Lilia zakwitała pięknym kwiatem
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_28.jpg[/img]

Tak wygląda stan obecny.Teraz przyszedł czas na najdłuższą część, czyli zagospodarowanie terenu wokół oczka. Postaram sie zamieścić fotki jak coś zrobię...
  
 
 
Ala
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Brawo,brawo, masz prawo " się chwalić" :brawo: :brawo:
 
 
Patryk
Bywalec


Posted:     [ !!! ]

siemka
oczko fajne
ale jesli nie chcesz mieć bardzo dóżych rachunków za rośliny to idz do jakiegoś zbiornika wodnego iiiiiii zbieraj rośliny
 
 
carlos
Uczestnik



Posted:     [ !!! ]

wow... nabrałem jeszcze większej motywacji do kopania swojego oczka, ide chyba kupić porządny szpadel 8)
gratuluje wytrwałości :brawo:
 
 
rispetto
Uczestnik


Posted:     [ !!! ]

Aż boję się spytać ile kosztowała pompa do tego strumienia :shock:
A efekt końcowy :peace: :brawo:
 
 
AurorA
Administrator
oczko wodne 5 m3



Posted:     [ !!! ]

Świetne oczko - kawał dobrej roboty :brawo: :brawo: :brawo:

Dzieki za Świetny opis i zdjęcia. Na pewno przyda się to wielu forumowiczom - temat przyklejam bo jest bardzo dobrze udokumentowany :D .

Jak rośliny się rozrosną będzie jak w raju :wink:

To mini oczko z nadmiaru foli można by gęsto obsadzić roślinami tworząc rodzaj naturalnego filtra.
 
 
Ernest
Przyjaciel forum



Posted:     [ !!! ]

Kawał dobrej roboty.Potwierdzam to co Aurora powiedział na temat naturalnego filtra
 
 
ProXimo
Początkujący


Posted:     [ !!! ]

no piekne oczko :) naprawde jest co podziwiac :) kupe roboty w to wlozyles... tez bym chciial miec taki teren jak ty :shock: :shock:
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

Dziękuję wszystkim za dobre słowa to jest bardzo budujące, kiedy czyjaś praca się podoba.

Temat "naturalnego filtra" krąży mi po głowie od momentu wizyty u pewnego znajomego anglika. To u niego dostrzegłem rośliny, które mały stawik utrzymywały w czystości. Dlatego postanowiłęm pomysł skopiować i adoptować do swoich warunków powiększając go adekwatnie. Skoro u niego zdaje egzamin to dlaczego u mnie by nie miało. Wiec uprzedzacie fakty, ale to tylko świadczy o waszym profesionaliźmie.

Jednak waracamy do oczka a w zasadzie do zagospodarowanie jego brzegów.
Na dzień dzisiejszy widok od domu wygląda tak :
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_29.jpg[/img]

Brzeg południowo-zachodni musiałem zintegrować z rosnącymi już trawami i kamienie "otuliły" kępy trawy.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_30.jpg[/img]

Stronę południowo-wszodnią stanowi kamisty brzeg, który jest wyłożony do góry, aż do momentu zetknięcia sie z ziemią. Na jej obrzeżu umieszcze jakieś efektowne rośliny. Już nawet zdobyłem brązową trawę z efektowymi pałkami.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_31.jpg[/img]

Brzeg wszodni wyłożyłem kamieniami dla optycznej równowagi
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_32.jpg[/img]
  
 
 
samuraj
Przyjaciel forum



Posted:     [ !!! ]

niesamowicie kawał dobrej roboty naprawdę gratuluję pomysłu i samego wykonaia :brawo:
 
 
Ala
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Ta pięknie kwitnąca brązowa trawa to Pennisetum americanum 'Purple Majesty' (rozplenica amerykańska). Niestety zmarzła mi tej zimy mimo iż trochę okryłam ją gałązkami świerku. Przykryj ją dobrze to może uda Ci się ją przezimować. Jest faktycznie bardzo piękna. Gdzie kupiłeś ? Może w Dobrzycy?
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

Nie były akurat na wyprzedaży w OBI w Kobylnicy pod Słupskiem. Też doczytałem się trzeba ją okryć na zimę i dlatego mam pytanie kiedy to najlepiej robić ?. Tuż po pierwszych przymrozkach czy przed nimi.
 
 
Ala
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

Kurcze, w ubiegłym tygodniu przejeżdzałam obok jadąc do Sławna...Zobaczę w naszych OBI. Myślę, że okrywać tak jak piszesz, jak wszystkie rośliny - po pierwszych przymrozkach. Moja trawa w kłosach miała nasionka, takie kuleczki wielkości gorczycy. Posiałam na wiosnę, ale niestety nie wykiełkowały, też pewnie zmarzły razem z mamusią...Życzę powodzenia, może chociaż Tobie się uda.
 
 
Mazur
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

[quote="vivit"] Ja nie miałem czasu bawić sie w tworzenie filtrów, choć do akwariów buduje je sam, i postanowiłem zastosować filtry konstrukcji pana Czasława Dąbkiewicza z poznania, o których nie słyszałem złego zdania. Dobraliśmy ich wielkość i zamówiłem przesyłkę. .[/quote]

Oczko bardzo piękne a możesz podać namiary na te filtry ?
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

Oczywiście to żadna tajemnica [URL=http://www.filtrystawowe.com]filtry stawowe pana Czesława Dąbkiewicza[/URL] . Na dole jest podany telefon. Bardzo sympatyczny gość idzie się z nim dogadać.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2006-09-07, 12:34[/i] ][/size]
No tak przyszedł czas na obsadę brzegów strumienia i filtra biologicznego. Mam tu pewne dylematy, więc schciałbym prosić was o radę, podpowiedzi lub nawet sugestię ja to obsadzić.

Kilka aspektów :
1. o co jest kolorem jasnym to piasek wymieszany z gliną w proporcji między 1,5:1 lub 2:1. Tu chciałbym obsadzić rośliny które muszę mieć wodę. ze względu na fakt, że koryto kończy się tam gdzie piasek miesza się z ziemią dopływ wody jest tam zapewniony.
2. zdjęcia są zrobione od domu zatem z tyłu chciałbym posadzić rośliny wyższe, zaś z przodu niższe aby nie zasłaniały strumienia. Działka za strumieniem i beczki mogą/muszą zostać zasłonięte, czy to przez rośliny czy też przez jakąś aranżację. Zatem tu mogą być rośliny wyższe, choć nie muszą jak nie będą dość wysokie to beczki zakamufluje inaczej :)

Dwie fotki dla zobrazowania tematu.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_33.jpg[/img]
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_34.jpg[/img]

Oczywiście prosił bym o radę co wsadzić do wody jako rośliny do filtra biiologicznego..? Czy wsadzić ja w koszykać czy jakoś inaczej.
  
 
 
killer1558
Przyjaciel forum


Posted:     [ !!! ]

[quote="vivit"]Ponieważ oczko ma pełnić rolę dekoracyjną postanowiłem wyższe części przykryć folią ozdobną[/quote]
to i ja pogratuluje :brawo: kawał dobrej roboty zrobiłeś i na pewno będziesz miał wielką satysfakcje przez lata z tego, ja niestety nie miałem takiej wiedzy jak zaczynałem tak że na dzień dzisiejszy wiele bym pozmieniałale narazie zostanę przy tym co mam ,a teraz parę pytań
1. co to za folia ozdobna i co to za siatka z włukna kokosowego gdzie to dostałeś
2.jak możesz napisz coś o kosztach to znaczy ile wydałeś na kamienie ,żwir itd
3.czy łaczyles folie strumienia z oczkiem
4 jaką pompę uzywasz do tych filtrów
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

W zasadzie nie planowałem tego robić ale jeżeli komuś się to przyda to postaram się dziś wieczorem zrobić zestawienie poniesionych kosztów i zamieszczę je.
 
 
ogrodnik
Bywalec
inż. ogrodnik



Posted:     [ !!! ]

pęcheżnice kalinolistne rosną dość szybko do około 2 m. są odmiany czerwono listne i złoto. polecam śliwę wiśniową odm. pisardi. najlepsze moim zdaniem czerwonolistne drzewko/krzek. do końca jesieni pięknie czerwone!! ciekawy akcent to wiąz holenderski 'wredei' drogi, chociaż myślę, że się opłaca. z wyższych to np kasztan jadalny 'variegata', tulipanowiec amerykański 'variegata', klon jesionolistny 'oddesanum', lub 'flamingo'. z mniejszych soliterowych polecam śliwę dziecięcą, klony palmowe, szczególnie 'orange dream' klona shirasawanum 'aureum' (miałem ale mi umarł :cry: :cry: :cry: ), a i leszczyne pogiętą (tych czerwonych lepiej nie brać, bo to są fuskorubry, które latem są zielone, a podpisują je jako "południowa 'atropurpurea' :x albo się nie znają, albo nam kit wciskają). pod iglakami obowiązkowo różaneczniki! jakby co to moge jeszcze szczegółowo doradzić :soczek:
 
 
AurorA
Administrator
oczko wodne 5 m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="ogrodnik"]pęcheżnice kalinolistne rosną dość szybko do około 2 m. są odmiany czerwono listne i złoto. polecam śliwę wiśniową odm. pisardi. najlepsze moim zdaniem czerwonolistne drzewko/krzek. do końca jesieni pięknie czerwone!! ciekawy akcent to wiąz holenderski 'wredei' drogi, chociaż myślę, że się opłaca. z wyższych to np kasztan jadalny 'variegata', tulipanowiec amerykański 'variegata', klon jesionolistny 'oddesanum', lub 'flamingo'. z mniejszych soliterowych polecam śliwę dziecięcą, klony palmowe, szczególnie 'orange dream' klona shirasawanum 'aureum'[/quote]

Żółte akcenty by się rzeczywiście przydały, Pęcherznica kalinolista "Luteum" jest fajna, tylko trzeba ją strzyc by była gęsta. Pęcherznica czerwona odmiany "Diabolo" także latem nieco zielenieje - lepiej postawić na ciekawy klon palmowy. Wiąz holenderski 'wredei' faktycznie jest ładny, ale niestety podadny na chorobę wiązów holenderskich (u mnie bardzo choruje). Śliwę dziecięcą mam i nie polecam. To wszystko na połudnowy wschód - ciekawe gatunki.

A z roślin do mini oczka (filtr biologiczny)polecam:
na dalszy plan (wysokie) pałka szerokolistna, także w odmianie variegata, Manna mielec, trzcina australijsjka Variegata.
średniej wysokości Kosaciec zółty + variegata, tatarak + Variegata, manna mielec variegata, mięta wodna, pałka smukła.

na pierwszy plan (najniższe): pałka drobna, przęstka pospolita, kaczeńce w odmianach.

Rośliny sadzić najlepiej w większych grupach dobierając je kontrastowo. Obok jasnych ciemne. Nie przesadzać z odmianami variegata, bo efekt będzie kiepski. Jeśli tłem będzie zielona pałka to przed nie będzie dobrze wyglądać kremowa manna variegata.
Jeśli tłem będzie złociosta trzcina australijska to z przodu coś zielonego itd.

Większość z wymienionych roślin to gatunki żarłoczne - można je sadzić bez podłoża (tylko w kamieniach lub żwirku) wówczas będą najlepiej oczyszczały przepływającą wodę.
 
 
ogrodnik
Bywalec
inż. ogrodnik



Posted:     [ !!! ]

a chyba chodziło o południowy zachód? ja mieszkam w górach (przy granicy z Czechami) i wiele gatunków/ odmian niezalecanych do mojej strefy z powodzeniem zimuję. fakt okrywania troche jest :) a co do wiąza to się modle, żeby mój tego nie złapał. w przyszłym roku będe go rozmnażał, tylko podkładki musze znaleźć :roll: a i krzewuszki w sumie szybko rosną i ładnie się zagęszczają, też dobre na zasłanianie. a łatwo się je ukorzenia, więc jak jakiś sąsiad ma... :roll: a na wodnych i w ogóle na bylinach to się kompletnie nie znam, więc pozostawie sprawę fachowcom :soczek:
 
 
vivit
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Posted:     [ !!! ]

W zasadzie życie pomału toczy się w oczku, jest jednak pewnien mały zgrzyt.
Woda jest przejżysta do samego dna 1,4-1,6m więc nie mam zastrzeżeń. Jednak jedna lilia zaczyna pokrywąc się glonem. Takimi nitkowatymi zielonymi paskudztwami.

Widok na dno w górnej części i mieszkańcy.
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_35.jpg[/img]

Co prawda nie zrobiłem zdjęcia glonom (bo i po co) ale od strony tej zagospodarowanej tam gdzie jest siatka kokosowa zauważyłem lekkie zielenienie na jej powierzchni. :evil: Ze względu na małą ilość roślin może podziałać chemią. Może podziałać Algofinem ????

Moje głodomory
[img]http://212.85.106.49/oko/oczko_36.jpg[/img]
  
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group