wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ocieplenie oczka - czy to dobry pomysł???
Autor Wiadomość
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-05-27, 20:12   Ocieplenie oczka - czy to dobry pomysł???

Witam, mam oczko z form plastikowej nie za wielkie około 1,7m na 1m i głębokości około 0,5m i pytanie z tym związane, ponieważ mroźnej zimy podejrzewam że woda będzie dość zimna gdyż stawik nie jest zbyt wielki ani głęboki postanowiłem ocieplić go dając pod formę od spodu i po bokach szczelnie owinięte w grube folie gąbki ze specjalnej pianki i kawałki styropianu. Nie ma możliwości na dostanie się tam wody z oczka ani też z opadów atmosferycznych. Ponieważ jest to bardzo szczelna konstrukcja, więc nic się temu tam pod spodem nie stanie! Warstwa tej pianki to około 10 cm po ściśnięciu, bo przed włożeniem oczka wynosiła około pół metra. Również nic nie widać że coś takiego tam pod spodem jest, więc nie oszpeca to niczego na zewnątrz. Czy to dobry pomysł aby rybki w zimę miały troszkę cieplej i nie ciągnęło im w płetwy od dna??? Czy ktoś zastosował już podobną technikę i czy to dobry pomysł na zimę? Pozdrawiam!
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-27, 20:27   

Przyjąłeś chyba nie ten kierunek ocieplania. Zamarznięcie grozi ci przede wszystkim z góry a nie od dołu.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-05-27, 21:07   

Ale chciałem także od gruntu ocieplić.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-05-27, 21:42   

marcinek6661 napisał/a:
Ale chciałem także od gruntu ocieplić.
Ale to niewiele da :-( bo zamarza od góry :P Choć pewnie u ciebie trochę cieplej to musisz zabezpieczyć na zimę powierzchnie oczka od góry jakiś foliak , styropian , albo coś w tym rodzaju i może będzie :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-27, 22:09   

Grunt zamarza do 80 cm w głąb, a lód na oczku potrafi osiągnąć grubość 60 cm. Tak miałem kilka lat temu na swoim oczku 7,5m x 3,5m x 1,20m. Jestem ciekaw czym i jak chcesz je ocieplić z góry. Jeśli masz rzeczywiście jakiś patent na ocieplenie oczka z laminatu na zimę, to najpierw sprawdź bez ryb. Ryby na zimę do akwarium, i niech oczko zimuje bez nich, szkoda ryb. A jak ocieplenie zda egzamin, tak na 100%, to je opatentuj, bo będziesz pierwszym który coś takiego wymyślił. Mam na myśli oczywiście patent bez stawiania namiotów foliowych nad oczkiem, chociaż i one różnie się spisywały i nie słyszałem o jakimś, który w pełni zabezpiecza oczko.
Inną sprawą jest pozostawianie wody w takim oczku na zimę, laminat podlega dużym naciskom ze strony lodu i może się zdarzyć że go szlag trafi.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2009-05-27, 23:03   Re: Ocieplenie oczka - czy to dobry pomysł???

marcinek6661 napisał/a:
.... czy to dobry pomysł na zimę? Pozdrawiam!

Pomysł jest kiepski, bo przy ujemnej temperaturze powietrza źródłem ciepła jest gleba (ta pod
oczkiem) i taka izolacja przyspieszy obniżanie się temperatury wody w oczku.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-28, 09:17   Tomek ma racje

Tomek ma rację ja zaobserwowałem to na swoim naturalnym stawie. Jest on obniżony o ok. 1,5 od poziomu gruntu i nigdy nie miałem lodu grubszego niż ze 30 cm a koło wyspy gdzie iest między brzegami jakieś 80 cm to woda zamarza użo później niż na środku. Poza tym jest coś takiego jak pompa ciepła która wlaśnie czerpie ciepło z ziemi tylko że chyba trochę głęniej.
Art
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-05-29, 15:25   

Moje oczko ma tylko około 50 cm głębokości i to na środku w jego najgłębszym miejscu, więc jeśli gleba zamarza w głąb do około 80cm (i to przy bardzo niskich temperaturach), to dlatego mój pomysł z ociepleniem oczka od dna, od góry postaram się żeby mi nie zamarzła, bo mam zamiar kupić pompkę do powietrza, która będzie chodzić również i zimą aby rozproszyć lód na całej powierzchni. Temperatury zimą nie przekraczają -15C ale wieją bardzo silne wiatry i ulewne deszcze, więc tak zabezpieczone oczko moim zdaniem nie ma prawa zamarznąć ani od dołu ani od góry! Pozdrawiam M. :pa:
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-29, 21:38   

Jeżeli zamontujesz napowietrzacz w celu ochrony przed zamarznięciem to raczej się na tym przejedziesz ;) . W małym oczku tak dokładnie wymieszasz wodę, że w końcu przy dużych i długotrwałych mrozach zamrozisz całe na amen. Możliwe, że przy zastosowaniu jakiegoś namiotu nad oczkiem, np. foliowego udało by ci się ograniczyć wychłodzenie wody (odpadł by chłodzący czynnik wiatru a i w słoneczne dni temperatura byłaby tam sporo wyższa). Nie sprawdzałem tego więc tylko spekuluję a ty zrobisz jak uważasz. Gdy miałem takie oczko jak ty to w zimie rybki miału urlop w akwarium a oczko stało bez wody.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2009-05-29, 22:04   

Możesz zapytać sąsiadów, czy w tej części UK woda zamarza i czy ewentualny lód jest gruby? Może wystarczy przykrycie powierzchni na kilka mroźnych nocy.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-05-29, 22:50   

styropian , czy inne ocieplenie da efekt odwrotny od zamierzonego bo zimą to właśnie głębsze warstwy gleby będą ogrzewać wodę a ty im chcesz koniecznie przeszkodzić. Na dnie zimą woda jest najcieplejsza. Kup grzałkę i okryj z wierzchu folią i będzie ok.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-05-30, 00:24   

seedkris napisał/a:
Możesz zapytać sąsiadów, czy w tej części UK woda zamarza i czy ewentualny lód jest gruby?

Właśnie u mojego sąsiada, który ma oczko 2 razy większe od mojego, ostatniej zimy udusiło się 15 ryb i to sporych rozmiarów, więc dlatego zapodałem taki pomysł jako innowator nowego projektu w UK! Ale dzięki wszystkim za wszystkie rady!!! Pozdrawiam M. :pa:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny