wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Chce rozbudować, mam wstępny obraz tego co chce zrobić
Autor Wiadomość
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-23, 12:50   Chce rozbudować, mam wstępny obraz tego co chce zrobić

Cześć, witam wszystkich jestem tu nowy i odrazu mam do Was pytania :) .

Sytuacja przedstawia sie nastepująco:

Mam w ogrodzie stare betonowe oczko (stoi od paru lat bez wody :? ) mam zamiar wyremontować to stare i połączyc je z dużo większym zbiornikiem, który chce wybudować obok.

Aby troszke przybliżyć Wam mój pomysł zrobiłem bardzo profesjolany :hehe: projekt za pomocą Paint'a. To zielone na srodku starego oczka to wysepka

http://www.fotosik.pl/pok...497895ad44.html

Stare oczko budował moj ojciec i wiem ze jest do przebudowy poniewaz ma pionowe sciany :cry: , jeszcze nie wiem jak sie do tego zabrac ale mam nadzieje ze cos poradzicie. Ogólny jego zarys pozostaje tak jak jest (to zielone to wysepka na której rośnie nawet ładna choineczka ale jeszcze nie wiem czy całej wysepki nie usune). W tym starym oczku są stopnie tak jak na rysunku i one tez zostają.

Natomiast co do nowego oczka to mam jeszcze więcej pytań.
Zaczne je kopac na jesieni jak tylko usune z pobliża stare drzewa.
Kształt będzie nieco bardziej zaokrąglony niz na rysunku (rys. jest aby przyblizyc wam mniej wiecej kształt i wymiary).
Wymyśliłem sobie żeby to oczko miało 2 metry głębokości i zrobiłbym naokoło pułke szerokości ok 50cm płynnie przechodzącą na różne głębokości (pewnie tak od ok 20cm do jakis 80cm :?: )


Niedługo będe chciał sie jeszcze poradzic na temat pomp i filtrów (tak ze wstępnych obliczeń to w sumie całość będzie miała ponad 80 000 litrów... ...jak sie w czyms nie kopnąłem...)

Co o tym sądzicie? :?: Pytajcie o konkrety bo nie wiem co mam jeszcze opisać :???:

[ Dodano: 2006-08-24, 22:08 ]
:roll: baaaardzo jestem ciekaw Waszych opinii, czekam z niecierpliwością :oops:

[ Dodano: 2006-08-25, 21:33 ]
mam nadzieje ze ktoś mi pomoże... 8)
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-26, 13:19   

Bardzo ciekawy projekt. Radziłbym najpierw przeczytać : http://oczkowodne.net/oczko.php 8)
_________________
Stare oczko
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-26, 13:51   

Kr4x napisał/a:
Radziłbym najpierw przeczytać : http://oczkowodne.net/oczko.php


właściwie od odwiedzenia tej strony zacząłem myśleć na poważnie o założeniu porządnego oczka w swoim ogrodzie 8) tak więc była to moja pierwsza lektura na ten temat, dopiero poozniej to forum.

ale mimo wszystko pare pytań pozostało bez odpowiedzi
na przykład jak mam zrobić z pionowych ścian ściany ze skosem... :?
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-26, 14:29   

Hmmm... wydaje mi sie że jedynym wyjściem jest kucie betonu.
_________________
Stare oczko
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-26, 16:42   

no cos z tym musze zrobic, :idea: a moze taką tarczą do betonu naokoło przy dnie brzegi podciąć a poozniej co jakis czas przeciąć je w pionie, podkopać za brzegiem i położyć te częsci na pochyłej już ziemi :?: ? no i wtedy zostaną szpary na pewno miedzy tymi kawałkami tylko jak je uzupełnić :?

i czy to wogole dobry pomysł? czekam na wypowiedzi mądrzejszych odemnie :???:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-08-26, 21:40   

Jeśli oczko jest porządnie zazbrojone to pionowe ściany mogą zostać - w niczym to nie przeszkadza.

Mieszkam blisko jak chcesz możemy się umówić na "wizję lokalną" :wink:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-08-27, 09:11   

Witam

Przede wszystkim musisz ocenić w jakim jest stanie stare oczko. Jeśli nie ma dużych pęknięć, odprysków betonu i innych uszkodzeń - wytsarczy je dobrze oczyścić szczotką drucianą, odpylić, zagruntować i pomalować środkiem wodoszczelnym. Jak już napisał Aurora jeśli oczko było solidnie wykonane ( dobre ma zbrojenie ) to mróz nie uszkodzi pionowych ścian.
Twój pomysł aby nacinać ściany i je pochylać raczej nie ma sensu: uszkodzisz zbrojenie, porobią się trudne do uszczelnienia szerokie szczeliny i po jednym sezonie będziesz musiał znowu remontować zbiornik. Żeby "coś wyszło" z tego nacinania i pochylania ścian musiał byś ( po pochyleniu ścian ) jeszcze raz ułożyć zbrojenie i zalać wszystko warstwą betonu czyli zrobić nowe oczko na starym.
Jeżeli zdecydujesz się na pozostawienie starego oczka - najważniejszą sprawą będzie połączenie nowego ze starym. W miejscu połączenia musisz odkuć stary beton tak aby można było dobrze połączyć zbrojenie nowe ze starym. Po wylaniu betonu trzeba będzie to miejsce pokryć 2-3 dodatkowymi warstwami środka wodoszczelnego.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-27, 11:13   

Witam,
Carlos ja też mam małe oczko, połączone z dużym. Inne proporcje (wielkość akwenów - miejsze ale dużo dłuższe połączenie), ale rozważałem podobne kwestie. Co ja wybrałem.
Nie łączyć oczek. Przegradza je jedynie ściana z kamienia. Dlaczego:
1. obawiasz się o szczelnośc starego oczka - jak tam będzie woda uciekać, będzie uciekać i z dużego
2. dwa oczka to większa możliwośc w hodowli ryb i aranżacji oczek (wygoda przy czyszczeniu, możliwośc odchowania narybku, trzymania innych gatunków itp.)
3. możesz skierować wodę pobieraną w dużym oczku do małego i zrobic jedynie przelew. Popatrz na poziomy obu oczek może stare będziesz wykańczał na nowo (np. kamień). Wtedy stare może być np. o 10 cm wyżej i przelew będzie dodatkowym napowietrzeniem. Zyskasz na głebokości (tej nigdy nie za dużo) i będzie miał za darmo dodatkowe czyszczenie wody (szczególnie jak przemsyk wypłycisz i dasz odpowiedni materiał na podłoże plus nasadzenia.
Takie rozwiązanie ma dużo plusów.
Oczywiście, co kto lubi.
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Nie wiem czy jesteś świadom, że na tak duże nowe oczko musisz mieć pozwolenie budowlane :(
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-27, 15:13   

AurorA napisał/a:
Mieszkam blisko jak chcesz możemy się umówić na "wizję lokalną" Wink

wiesz, ja bardzo chętnie zawsze na takie pomysły, jeśli nie sprawiło by Ci to broblemu to jak kiedyś będziesz przejeżdzał al.Krakowską to mógłbyś do mnie zajrzeć na takową 'wizje lokalną' lepiej cos doradzić jak już widzisz i co chodzi 8)
BOLEK napisał/a:
Jeśli nie ma dużych pęknięć, odprysków betonu i innych uszkodzeń - wytsarczy je dobrze oczyścić szczotką drucianą, odpylić, zagruntować i pomalować środkiem wodoszczelnym. Jak już napisał Aurora jeśli oczko było solidnie wykonane ( dobre ma zbrojenie ) to mróz nie uszkodzi pionowych ścian

i tak właśnie to zrobie, stare oczko oczyszcze oskrobie zagruntuje i uszczelnie, a jesli pęknie w zime to przerzuce wszystko do większego oka i załatam mniejsze 8)
Bajbas napisał/a:
1. obawiasz się o szczelnośc starego oczka - jak tam będzie woda uciekać, będzie uciekać i z dużego
2. dwa oczka to większa możliwośc w hodowli ryb i aranżacji oczek (wygoda przy czyszczeniu, możliwośc odchowania narybku, trzymania innych gatunków itp.)
3. możesz skierować wodę pobieraną w dużym oczku do małego i zrobic jedynie przelew.

:good: pewnie tak właśnie zrobie :D

[ Dodano: 2006-09-01, 19:25 ]
tak sie zastanawiam jak rozwiązać kształt ścian w nowym oczku, najbardziej by mi odpowiadało tak (przekrój oczka) http://www.fotosik.pl/sho...5cb0350c8896cf1

-to że muszą być skosy aby lód ścian nie rozsadził to juz wiem (chyba 80cm w zupełności wystarczy?),
-to ze musi być pułka na rośliny tesh już wiem,
-ale za bardzo nie wiedziałem jak zamaskować krawędzi betonowego oczka i tak sobie pomyślałem :D zeby zrobić taką małą rynne naokolo oczka a w tą rynne wsypać... hmm (:? tu nie wiem co ) piasek/gline/żwirek i posadzić tam jakies roślinki takie bagienne, jak najmniejsze (:? a tu nie wiem jakie) co by rosły bardziej na boki niz w góre

przejdzie takie coś?
 
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-09-15, 15:58   

no dobra, minęło troche czasu, wprowadzam poprawke do projekta
chciałbym mieć zwirek na półkach, jeszcze nie wiem po co, może żeby w nim coś posadzić, no i żeby był i ładnie wyglądał

oto prodżekt: tylko jak ja mam to zrobić (to czerwone)

ps skomentujcie przy okazji moje wczesniejsze wypociny :P
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-15, 16:24   

To czerwone to super sprawa mam tak w moich oczkach. Z siatkobetonu nie będzie problemu ze zrobieniem. Do zrobionego zbrojenia trza przywiązać kawałek zgiętej na pół siatki rabitza (dobrze jest ją wygiąć w kształ odwróconej litery T). Pionowa ścianka to dwiewarstwy siatki, można międzu nie dać dodatkowe zbrojenie (zalezy to od wyssokości ścianki i jej długości). Całośc betonujemy razem z oczkiem - ważna jest odowiednia konsystencja aby beton nie spływał. Można betonowanie tej ścianki rozłożyć na raty - tu szcelność nie jest potrzebna. Sprawdza się świetnie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-09-15, 16:35   

AurorA napisał/a:
- tu szcelność nie jest potrzebna.

przecież to będzie pod wodą, na głębokości od ok 10cm do ok 50cm,

a może tą barierke da sie zrobić jak już będe miał wszystko wybetonowane? strasznie to utrudni prace, i chciałbym żeby to było cienkutkie tzn żeby było widać tylko żwirek, bo chce w zupełności ukryć beton z brzegów
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-15, 19:23   

Tak jak napisałem wcześniej można to zrobić póżniej (na raty). Waże jest aby zabetonować w dnie oczka podstawę odwróconej litery T a pionową ściankę można zrobić później. Oczywiście zbrojenie musi być zrobione i powiązane razem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 20:28   

Witajcie,
czytam i widzę, że każdy przechodzi przez te same tematy. Dlatego pozwalam sobie napisać o swoich doświadczeniach.
Carlos,
chcesz zrobić tylko rant na żwirek. Cacy, nie będzie widać betonu, ale wyżej będzie widać pojemniki na rośliny, które będą stały na tym żwirku. Ja takie rozwiązanie odrzuciłem i zrobiłem wyższą burtę. W rezultacie nie mam żadnych pojemników. Mnie bardzo razi widok wszelkiego rodzaju doniczek w wodzie. Moim zdaniem o niebo lepiej wygląda taka wyższa burta. Ale to rzecz gustu!
Z czasem jeśli nie będziesz zbyt wielkim porządnisiem (i nie będziesz za dużo sprzątał), to beton zarośnie nalotem brązowo-zielonym.
Wyższą burtę zrobiłem już po zrobieniu skorupy oczka. Możliwości jest wiele. MOżna dać np. drut zbrojeniowy na prostych odcinkach lub zwykłą 6 podwójnie jako rant burty. Na to płaszcz z siatki (tak jakby suszyć siatkę na tym drucie) i całość obrzucić (oczywiście część siatki dać na skorupę). Jak zrobisz to szybko (mokre na mokre) to sie tak zespoi, że żadna zima tego nie ruszy.
:pa: Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-15, 23:19   

Ja właśnie tak mam i sobie chwalę. Rośliny w doniczkach się przewracają i dobre to jest tylko dla gatunków podwodnych - dla gatunków przybrzeznych dobrze jest zrobić taki box z wyższą burtą. Podłoże w nim staje się rezerwuarem równowagi biologicznej i nawet po wymianie wody woda szybko wraca do normy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny