wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wapnowanie wody??
Autor Wiadomość
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-01-10, 22:27   

Dzięki za reakcję na mojego pierwszego posta chociaż forum "oczkomaniakowe" śledzę już od jakiegoś czasu. Oczko mam od ładnych kilku lat, doświadczeń i własnych eksperymentów też trochę. Czytam co tu piszecie i też bym coś dodał, ale ten czas. Teraz próbuję trochę nadrobić i po kolei czytam najnowsze posty. Teraz to chyba zima jest najważniejsza, dlatego odważyłem się zaprezentować mój sposób na walkę z przyduchą, zamarzaniem wężyków, zamarzaniem przerębla i takie tam, ale to na forum "oczko zimą", "przeręble" gdzie coś mało jest tegorocznych spostrzeżeń.
Pozdrawiam!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
webster 
Początkujący


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 22
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2009-05-04, 17:53   

witam
Trochę po czytałem forum i wypowiedzi na temat wapna były za i przeciw dlatego sprubowałem i kupiłem 5kg wapna zalałem wodą i po 24h wlałem do oczka( z powodu brudnej wody) zrobiła sie biała po 1h ryby juz pływały prawie na wierzchu były tak słabe ze wyciągałem je ręką w ciągu 3dni straciłem ok 30rybek zostało jakies 5 narazie zyją i juz jest trochę lepiej.Wiem że mnie zaraz pojedziecie ale chciałem dobrze :-( . Teraz bym chciał naprawic swój błąd ale nie wiam jak wypompowanie wody nie wchodzi w grę bo mam ok 6tys L i na działkach ogrodowych gdzie o wode to sie prawie biją
TERAZ BARDZO PROSZE O PORADE MOZE NIE ZAPUZNO
pozdrawiam
 
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-04, 18:17   

Obawiam się że jednak będziesz musiał wypompować wodę bo teraz zamiast oczka masz roztwór wapna gaszonego czyli Ca(OH)2 który ma własności żrące i co więcej jest trudno rozpuszczalny w wodzie :-(
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-05, 13:39   

Ale znalazłem sposób na zneutralizowanie Ca(OH)2 z tym że nie spodoba Ci się to: Bo musiałbyś tam dodać HCl, czyli kwasu solnego(domestos jest na bazie tego kwasu) lub dodać H3PO4 czyli kwasu fosforowego(V). Zresztą najlepiej skontaktuj się z jakimś stowarzyszeniem ekologicznym oni powinni Ci dać jakąś pewną dobrą radę.
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
webster 
Początkujący


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 22
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2009-05-06, 18:54   

no powoli wraca zycie w oczku,4 ryby zostaly koli i karasie, mam pytanie chce powiekszyc oczko o filtr biologiczny taki 1m-1m ok i 20cm gleboki i on by mial sie znajdowac po miedzy strumieniem a oczkiem tylko teraz jekie podlozei jakie rosliny bo w moich slepach nic nie maja zadnych roslin do oczkamyslalem tez zeby jechac nad jakis staw i wykopac tylko jakie najlepiej. prosze o jak najlepszy opis co i jak
pozdrawiam
 
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-05-06, 19:08   

Poczytaj na forum to znajdziesz jakie rośliny potrzebne do filtra
korze-glebowego a co do zakupu roślin to znajdziesz w skepie
na forum co prowadzi Arek. ;)

poz.Leszek
--------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-11, 19:41   mam pytanie

Wiem że wapnowanie jest be itd ale czy dobrze obliczyłem:
z tego wątku wynika że jak chcemy coś wapnować to dajemy 200 kg wapna na 20 000 m3 wody czyli mój staw ma wymiary pi razy oko 5 m x 20 m i 1 m głębokości to jest w nim 100 m3 wody

i teraz z proporcji 200 kg - 20 000 m3
x kg - 100 m3
20 000 = 20 000x
1 = x
czy ja dobrze rozumiem że na 100 m3 wody wsypuje się tylko 1 kg wapna czy coś pochrzaniłem.

Wapnowanie interesuje mnie o tyle że mam w stawi karpie i one maja nadżerki zadzwoniłem do znajomego, który mi te karpie załatwiał (pracuje on jako naukowiec w doświadczalnej stacji rybackiej) i powiedział, że to może być jakaś pleśń i żeby wsypać wapno. Jego proporcje to 200 kg - 10 000 m3 czyli wychodziłoby 2 kg wapna na cały staw - jeżeli dobrze liczę. Ale to jakoś mało.

Proszę o Wasze opinie.

Art
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-11, 19:52   

Wapnowanie i zwiększenie pH przy pleśniawce?? :roll:

Pozdrawiam

Salmo

PS. Obliczenia masz dobre tylko zdecyduj się czy 200kg/20000m3 czy 200kg/10000m3.
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-11, 20:06   ok

ok dzięki a czy 1 czy 2 kg wsypać to jeszcze pomyślę. Porada była dana przez telefon bez oględzin ryby. A co nie stosuje sie wapna przy pleśniawce?
Dlaczego? Może poradził wapnowanie żeby ogólnie odkazić wodę. Znajomy ma duże doświadczenie bo jak wspomniałem ma on wieloletnią praktykę w hodowli ryb.

Wieksza dawka była zaproponowane właśnie przez znajomego a mniejsza przez uczestnika forum. Ale to i tak mało 2 kg na taki staw. No ale jak dobrze policzyłem to tak wychodzi.

Art
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-11, 20:21   

Może do ryb zastosowałbym co innego - zieleń malachitowa, błękit metylenowy, nadmanganian potasu, środek dostępny w sklepach z oczkami.

Wapno palone poprawia warunki fizykochemiczne stawu i odkaża dno ale wątpie by w Twoim przypadku było to konieczne.

Pozdrawiam

Salmo

PS. Pytanie pozakonkursowe - Jakie masz pH wody oczkowej?? :pa:
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-12, 09:32   no własnie nie wiem

no własnie nie wiem ale dzisiaj kolega z instytutu przyniesie mi paski na ph to sobie zmierzę.

Najbardziej denerwuje mnie jednak brązowa woda jest klarowna ale taka jakbyś wypłukał w niej pedzel po farbie brazowej plakatowej :)
Dzisiaj zrobię doswiadczenie wezmę kubeł z tą wodą i wsypię do niej kilka gramów wapna ciekawe czy się wyklaruje. Podobno wapno ma też takie działanie. Nie mam glonów w wodzie - żadnych jest b. dużo roslin ale woda brązowa - pewno jakieś naturalne barwniki. Ciekawe tylko czy glonów nie ma bo własnie woda jest brązowa.
:pa:
Art
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-12, 09:45   

Kombinuj, kto nie eksperymentuje ten się nie uczy ;)

Co do koloru wody to możliwe, że to sprawka także glonów lecz nie wiem czy właśnie w oczku wodnym, najwidoczniej tak jest.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-05-12, 12:48   wapnowanie

Z tym wapnowaniem to lepiej daj sobie spokój,że woda jest brązowa
to woda może byc miękka lepiej ją sprawdz. ;) żeby nie dopuścic do wody zasadowej

poz. Leszek
---------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-12, 13:59   sprawdzę

Sprawdzę wodę ale czy 1 lub 2 kg wapna na taki staw to naprawdę tak duzo? To oczko które było takie białe i to w którym opisano ze ryby zaczeły wypływać pewno zostało potraktowane zbyt dużą iloscia wapna i dlatego były takie efekty. Jak na 100 m3 ma być zgodnie z wyliczeniami 1 lub 2 kg wapna to na takie oczko wychodzi z 1/2 szklanki.
Moze wapnowanie nie jest takie złe jak sie trzymac proporcji.
Artur
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2009-05-12, 15:33   Re: sprawdzę

art1234 napisał/a:
Sprawdzę wodę ale czy 1 lub 2 kg wapna na taki staw to naprawdę tak duzo? To oczko które było takie białe i to w którym opisano ze ryby zaczeły wypływać pewno zostało potraktowane zbyt dużą iloscia wapna i dlatego były takie efekty. Jak na 100 m3 ma być zgodnie z wyliczeniami 1 lub 2 kg wapna to na takie oczko wychodzi z 1/2 szklanki.
Moze wapnowanie nie jest takie złe jak sie trzymac proporcji.
Artur


Czekaj czekaj bo nie trybie, chcesz sypać wapno do zbiornika z rybami?? :-(
Wapnuje się stawy, ale osusza się je uprzednio odławiając ryby, robi się to w celu wyjałowienia zbiornika.
Wapnem możesz załatwić wszystko co żyje[/code]
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny