wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Będę budował
Autor Wiadomość
bury 
Nowy



Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 1
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-02-20, 11:08   Będę budował

Witam wszystkich
Jako że to mój pierwszy post na tym forum opiszę swoją sytuację ze stawem (oczkiem wodnym).
Ale w pierwszej kolejności chciałbym podziękować wszystkim którzy przyczyniają się do rozwoju tego forum, jest to wspaniała lektura i skarbnica wiedzy. No to do rzeczy.
Zawsze marzyłem o domu ogrodzie i wodzie, gdzie można usiąść, odpocząć, wypić browarka, złapać rybkę. W czasie budowy wiedziałem że chcę mieć staw z rybami. Przyjechała koparka i jako zupełny laik wskazałem miejsce i powiedziałem kopać, efekt, mam OGROMNĄ (13mx5m i gł. 2,5m) dziurę i brak wody. Dziś wiem że to było nieprzemyślane, ale frycowe trzeba zapłacić. Mimo ogromu pracy jestem uparty i kiedyś będę miał staw o którym tak marzę. Po przeczytaniu wielu postów na forum mam w głowie główne założenia i chcę się nimi podzielić może coś ktoś podpowie. Więc po pierwsze muszę staw zmniejszyć, chcę zamówić kilkanaście wywrotek gliny ilastej i wyłożyć nią dno i brzegi jeśli będzie woda się utrzymywać to ok jeśli nie pozostaje folia. EPDM w tym przypadku wydaje się najrozsądniejsza, niestety jej cena już mniej. Po drugie chcę zamontować hydrofor który będzie dostarczał wodę ze stawu do strumienia z jednej strony i kaskady z drugiej strony stawu, a także wodę do podlewania. Nie wiem czy dam radę w tym roku wykonać tę część prac ale mam nadzieję. Jeśli ruszę z robotami będę się dzielił swoimi postępami.
Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich.
 
 
fotos88 
Bywalec


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 253
Skąd: nad Poznaniem
Wysłany: 2009-02-20, 16:30   

hmm niezłe zadanie przed tobą :)

Pomysł 1. musisz uformować brzegi pomyśl nad powiększeniem oczka na rzecz zmniejszenia głębokości (ziemia z brzegów na dno oczka) to fajny pomysł ale nie wiem jak to się tobie podoba i jak z wielkością działki. Na to folia, koszty nie małę :) ale można przeboleć ja kupiłem 90m2 poszła cała wypłata :)
pomysł 2. zwiększenie głębokościowi oczka może trafisz na wode tak jak z kopaniem studni woda będzie nachodzić. Ale jest problem możesz wykopać 5-6 metrów a wody nadal może nie być
pomysł 3. pacz pomysł 1 ale nie folia tylko siatkobeton

musisz coś wymyślić, :soczek: wiosna przed tobą :D Pozdrawiam i witam na forum :pa:
_________________
Wiosna...
woda kryształ, teraz czas na osady denne :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-02-20, 19:05   

fotos88 napisał/a:
pomysł 3. pacz pomysł 1 ale nie folia tylko siatkobeton
Przy tych rozmiarach jest to nierealne :???: Ja bym nie bawił się w glinę bo może się okazać że mimo wydania kasy efekt żaden :-( Jedyne pewne i rozsądne wyjście, relatywnie tanie to folia EPDM
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2009-02-20, 20:55   

Przy takich rozmiarach przedsięwzięcia można rozważyć uszczelnienie zbiornika matą bentonitową. Jest to rozwiązanie najdroższe ale i najlepsze (mata bentonitowa ma właściwość samouszczelniania się w przypadku przebicia). Wymaga pokrycia warstwą gleby (np.gdy chce się mieć staw naturalny) lub betonu (np. gdy ma być basen). Byłyby pewne koszty, ale i tak już pewne poniosłeś i liczysz się z kolejnymi. Przysypanie bentonitu można połączyć z zamierzaną korektą zbiornika.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-20, 21:00   

Podzielam zdanie Jarka, ewentualnie można jeszcze przekalkulować ile by kosztowało rozwiązanie z matami bentonitowymi. Najbardziej naturalne i praktycznie niepodatne na uszkodzenie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-20, 23:58   

Najtańszym uszczelnieniem jest w Twoim przypadku EPDM, gdyby staw był mniejszy można by było uszczelnić PVC. Bentonit, w wyrobie pod nazwą Gardenmat, jest drogi, obecnie ok 45.0 zł/m². A trzeba go kupić ok 60% więcej, niż wynosi powierzchnia którą chcemy pokryć. Te 60% to zakłady, potrzebne do połączenia płacht o wymiarach 2 x 4,5m, metodą igłowania. Dolicz do tego geowłókninę którą trzeba położyć pod izolację, jak również na całej jej powierzchni, po ułożeniu, ponieważ Gardenmat musi być dociążona warstwą 30 - 40 cm podłoża, dopiero wtedy można zalewać staw. To w zasadzie te główne koszty samej izolacji. Acha, i jeszcze wynajęcie Fadromy, która unosi rolkę z matą w czasie jej rozwijania (rolka takiej płachty waży ok 1,5 t.) + kilka osób do jej układania i "szycia" (igłowania).
Ale efekt jest kapitalny. Izolacji nie widać, jest przykryta podłożem, i wygląda, tak jak by jej tam nie było, jest w zasadzie wieczna i nie zniszczalna. Bentonit, którą jest wypełniona (między dwiema warstwami geowłókniny), ma właściwości samo wulkanizujące w przypadku jakiego kolwiek przebicia.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2009-02-21, 01:33   

Gardenmat nie jest jedyną matą bentonitową. Maty bentonitowe dostępne są w różnych rozmiarach - najmniejsze ok. 2x5 m. Taka mała rolka waży kilkadziesiąt kG i z pewnością można układać ją ręcznie. Oczywiście przy mniejszych rolkach zużycie jest większe, bo trzeba dawać kilkunastocentymetrowe zakłady. Z pewnością jest to najdroższa technologia wykonywania zbiorników stosowana najczęściej przy budowie większych stawów.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-21, 03:08   

barba50 napisał/a:
Gardenmat nie jest jedyną matą bentonitową. Maty bentonitowe dostępne są w różnych rozmiarach - najmniejsze ok. 2x5 m.

Ta moja propozycja,, była mniejsza bo 2 x 4,5 m i okazuje się ze waży ok 60 kg, pomyliłem ją z rolką maty 5,0, x 40,0 m która waży 1,100t.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
slej33 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 25
Skąd: Mława
Wysłany: 2009-04-17, 18:05   

JAREK G napisał/a:
fotos88 napisał/a:
pomysł 3. pacz pomysł 1 ale nie folia tylko siatkobeton
Przy tych rozmiarach jest to nierealne :???: Ja bym nie bawił się w glinę bo może się okazać że mimo wydania kasy efekt żaden :-( Jedyne pewne i rozsądne wyjście, relatywnie tanie to folia EPDM


siatkobeton nawet przy takich wymiarach jest możliwy, czego dowodem jest poniższe zdjęcie


 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2009-04-17, 19:29   

właśnie sobie policzyłem ,mam oczko z folii 19 lat
żadnych pęknięć, żadnych strat wody
może mi ktoś wykaże wyższość oczka z siatkobetonu nad folią ?
kalkulację cen? robociznę?

zapomniałem dodać, 20 lat temu były znacznie gorsze technologie wykonania folii
ja swoją musiałem kleić z pasów
ale wiem jedno, w życiu nie zrobiłbym oczka z siatkobetony
za duże ryzyko nieszczelności
za duże koszta
_________________
pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2009-04-18, 10:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-04-19, 00:58   

Cytat:
może mi ktoś wykaże wyższość oczka z siatkobetonu nad folią ?


Jacek ja swoje zrobiłem z siatkobetonu bo wyszło taniej niż folia (było to ponad 10 lat temu wiec ceny się zmieniły) - mogę spokojnie chodzić po dnie i nie obawiam się ze jakiś kamień mi wpadnie. kiedyś wpadła mi nawet siekiera przy powiększaniu przerębli ale betonu to nie rusza. Gdybym miał oczko z foli to po wizycie mojego dobermana z foli nie było by co zbierać a siatkobeton niewzruszony.

Hubertowi też robiłem z siatkobetonu i żadnych pęknięć czy nieszczelności (odpukać) nie było. Jedyna wada to kupa roboty a dalej same plusy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
pool 
Uczestnik


Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 66
Skąd: radomsko
Wysłany: 2009-04-19, 19:14   

siatkobeton daje rade nawet teściowa może sie kąpać w moim oczku,ale potem są straty w rybach hahahahahah
tylko do tego nie wchodzi heh
http://img261.imageshack....6/imgp0048c.jpg
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2009-04-19, 20:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2009-04-20, 07:43   

AurorA napisał/a:
Gdybym miał oczko z foli to po wizycie mojego dobermana z foli nie było by co zbierać a siatkobeton niewzruszony.


Doberman ,który lubi wodę?
Moją musi strasznie suszyć by sie zblizyła do oka i robi to z najwiekszą ostrożnością ;)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-04-24, 21:07   

pod moim kiedyś zimą lód się załamał i wpadł cały do oka, przy tym strasznie wierzgał kopytami- folia by była w strzępach - normalnie to tylko wodę popije i nie wskakuje
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny