wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PondoStar Set 30 - można zostawić na zimę? Jak zabezp. zasil
Autor Wiadomość
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2008-05-19, 21:21   PondoStar Set 30 - można zostawić na zimę? Jak zabezp. zasil

Witam serdecznie

Zakupiłem lampki do oczka wodnego PondoStar Set 30 i chciałbym przewody od nich zakopać na stałe pod ziemią. Jeden argument do względy estetyczne a drugi to finansowe (ewentualna kradzież). Lecz mam pewne obawy, gdyż producent w instrukcji obsługi napisał, iż:
"transformator przewidziany jest do użytku na wolnym powietrzu w temp. Otoczenia od -10*C do +35*C. Transformator należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych" (str. 58 instrukcji użytkowania) oraz
"lampy należy przechowywać w miejscu suchym i nie narażonym na działanie mrozu" (str. 60 instrukcji).

A dwa to czy mogę zasilacz od tych lampek umieścić w zakopanym w ziemi plastikowym wiaderku 10l. zamykanym od wieczkiem. Wieczko wydaje się być szczelne. Bądź co bądź, farba z wiaderka nie wypływała przy przechyleniu. Pomyślałem o takim rozwiązaniu, gdyż nie chciałbym aby ktoś o lepkich rękach sobie pożyczył mój zestaw do oświetlenia.
Dodam tylko, że w tym samym wiaderku chcę dać też wtyczkę od pompy AquaJet 3500.
Lampy będą włączane poprzez zegar, natomiast pompa oczka będzie pracować przez cały rok.
A jak Wy rozwiązaliście problem podłączenia zasilania? Czy demontujecie oświetlenie oczek na okres zimowy?
Bardzo proszę o sugestie.
Arek
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-05-19, 21:58   

Cytat:
lampy należy przechowywać w miejscu suchym


Jak na lampki,które mają świecić pod wodą,wydaje się ,że autor instrukcji ma poczucie humoru.
Można zrozumieć ewentualnie ochronę transformatora przed słońcem,jeśli sam się nagrzewa plus jakieś ekstremalna temperatura od promieni słonecznych-może ulec przegrzaniu.
Zabezpieczenie w kubełku powinno w zupełności wystarczyć.
Ja osobiście swoje transformatory zawijam w reklamówki foliowe i dziajają w najdawniejszym oświetleniu od jakiś 10 lat, zimą i latem.
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-20, 19:47   

U mnie napowietrzacz całą zimę był schowany pod ziemią ale tylko w komorze z płytek betonowych. I nic. Chodził. :) Gniazdko pompy tak samo, ale w innym miejscu i było OK.
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2008-05-21, 06:14   

@ Hepik, Jakja - dzięki za odpowiedź.
Sprawa podłączenia zasilania jest rozwiązana. Zasilacze umieszczę w kubełku po farbie.
Lecz dalej nie jestem pewien czy lampki PondoStar Set 30 mogą być przez całą zimę na zewnątrz. Czy nie pęknie w nich obudowa w przypadku spadku temperatury poniżej -10*C?
Czy ktoś z Forumowiczów ma takie lampki?
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-21, 10:37   

Jeszcze jedno: zostaw w dnie otwór dla odprowadzenia ew. wody a sprzęt na jakiejś podstawie, przeciw ewentualnej wodzie/wilgoci
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2008-05-21, 18:23   

Ja uderzyłem do osiedlowych elektryków i nabyłem używaną krzyneczke,
którą odpowiednio upiększyłem, oczywiście jak pisze jakja jest w niej duży otworek na dole między innymi na żyłki i kabel zasilający, od góry krzynka też nie jest szczelna.
http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=315
co do kamienia, to rzeczywiście nie spisał się najlepiej, jako drugi podłączyłem do napowietrzacza pumeks samoróbkę i spisuje się rewelacyjnie :-D
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny