wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
RAKI
Autor Wiadomość
dlubacz 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 28
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2007-07-18, 18:55   

Cytat:
Cały dowcip polega na terytorium. Raki bronią swego miejsca tak ok 1 m dookoła gniazda, poza tym rejonem nie reagują np. na inne raki czy przepływające ryby.
nie chce podwazac, ale u mnie w stawie raki zyja pod betonowymi "stopniami" samce zyja tam obok siebie i nic sobie nie robia... :) co innego gdyby je wylowic bo wtedy atakuja wszystko co im sie pod szczypce nawinie (moj pies juz o tym wie :D ) a co do tego gdzie szukac rakow to ja polecam aby dno bylo piaszczyste, woda czysta i przejrzysta i gdy rosna tam roslinki takie jak rogatki bo podobno raki je lubia :)
a jesli chodzi o miejsce skad je brac to polecam pichorowice na dol. ślasku (jechalem tam na ryby i zlowilem 9 rakow w 2 godziny :/ szybko zrezygnowalem :bum:
 
 
 
chroman 
Nowy


Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3
Skąd: Siedlce
  Wysłany: 2008-04-30, 16:34   rak w oczku

Witam wszystkich :pa:
mam pytanie czy w małym oczku o głębokość 60 cm mogę trzymać parę sztuk raków ??
pozdrawiam
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2008-04-30, 16:43   

chroman napisał/a:
mam pytanie czy w małym oczku o głębokość 60 cm mogę trzymać parę sztuk raków


Możesz ale tylko na wiosnę lato i jesień.
W zimie oczko może zamarznąć do dna i będzie po rakach :)
Jak byś miał co najmniej metr głębokości bez problemu mógłbyś trzymać raki ale przy Twojej głębokości oczka raczej nie masz po co ich trzymać bo będziesz miał tylko problem co zrobić z nimi na zimę ;)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
chroman 
Nowy


Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-04-30, 16:56   odp

nie na zimę to zabrał bym je do akwarium do domu
a za rok oczko zostanie powiekszone i poglebione
 
 
 
chroman 
Nowy


Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-05-01, 23:02   odp

ile moge trzymac raków marmurkowych w akwa 85l?
a i czy moge z nimi trzymac jakis inny gatunek skorupiaków np kraby czy krewetki?
 
 
 
marcinosw89 
Nowy


Dołączył: 01 Lis 2016
Posty: 3
Skąd: Gorzyce wielkie
  Wysłany: 2017-01-22, 13:31   Co sądzicie o rakach w oczku??

Witam Ta jak w temacie co sądzicie o raka w oczku. Mam dwie obawy o folie czy dorosłe osobniki mi jej nie przyszczypną i czy przezimują. Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenie z rakami proszę napisać.
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2017-02-10, 20:46   raki

Raki super sprawa. Folii nie rusza bo niby dlaczego miałby... Żywi się roślinami podobno ale moje raki szlachetne to w warunkach naturalnych miały głównie dietę mięsna i dalej wolą zjeśc kawałek kurczaka niż wcinać moje roślinki. Fajne lecz płochliwe zwierzątka. Trzeba się trochę nasiedzieć żeby zobaczyć spokojnie maszerującego raka.
_________________
Piotrek
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-02-23, 19:08   

Rak szlachetny czy błotny przezimuje bez problemu, tylko wrażliwe są na brak tlenu. Do oczka w zasadzie tylko błotny się nadaje. Rak błotny żywi się ślimakami i resztkami roślin (głównie gnijącymi odpadkami). Idealnie więc sprawdza się do kontroli populacji ślimaków (a te niszcza rośliny) oraz oczyszczania oczka. Minimalna obsada na oczko to 3-5 par. Nie ma ryzyka że raki opanują oczko, bo same kontrolują swoją populację (są kanibalami).

Raka pręgowanego czy luizjańskiego nie polecam, bo po pierwsze to chwast, a po drugie w przeciwieństwie do europejskich raków raki amerykańskie mogą kaleczyć ryby.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-02-25, 07:49   

Chciałbym kupić takie raki ktore nie jedzą ryb tylko rośliny i szczątki. Nie znam sie za bardzo na tym.staw mam gliniany,i sporo osadow dennych. I taki rak moglby mi ich trochę zmniejszyć. A tak na marginesie to gdzie można kupić raki?
 
 
majtek8 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 33
Skąd: Malec/Małopolska
Wysłany: 2017-02-25, 09:15   

też kiedyś zawsze chciałem mieć raki w oczku. Szukałem długo a później się zniechęciłem. Jeśli szukasz to w Polsce jest kilka hodowli raków oferujących zarówno raki konsumpcyjne jaki stada mateczne do dalszego rozrodu. Tutaj masz linki http://raki-sprzedaz.pl/ , http://www.rakipolskie.pl/ jeśli mieszkasz w pobliżu to nie masz już problemu. Można też poszukac na serwisach aukcyjnych typu alledrogo albo tym podobne ale z rakami zarówno szlachetnymi czy błotnymi to ciężko. Jeszcze polecam czasem zerknąć na giełdę rybacka pan karp, zawsze możesz napisać ze poszukujesz to istnieje możliwość ze ktoś się odezwie. Trzymałem w tamtym roku w przydomowym akwarium raka pręgowanego, złapałem go kiedyś w rzece jak byłem na rybach a ze nie wolno wpuszczać ponownie gatunków obcych to postanowiłem go zabrać i trzymać w moim zbiorniczku. 3000 l z czego 2500 l wody obsada 2 małe jesiotry kilka małych jazi takie 5cm 5 okoni 5cm kilka małych płotek, 2 jazgarze, sumik karłowaty, i kilka małych linków, to taki żłobek dla maluchów. Wracając do tematu rak żył z nimi od wiosny do jesieni i nie zauważyłem ani jednego przejawu agresji wobec ryb, jadł kawałki roślin, ślimaki, czasem pelet dla jesiotrów. Z braku znalezienia Polskich raków oraz gdy Twoje oczko jest oddalone od naturalnych cieków wodnych możesz spróbować z tymi pręgowanymi. Tylko musisz uważać aby nie przedostały się do naturalnych siedlisk a potrafią uciekać nawet na duże odległości zwłaszcza w deszczowe dni i noce.
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-02-25, 09:28   

Ciek wodny mam ale u nas w jeziorze jest sporo takie ale boje sie żeby mi ryb nie jadly
 
 
majtek8 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 33
Skąd: Malec/Małopolska
Wysłany: 2017-02-25, 15:39   

Jeśli masz Ryby powyżej 15cm+ to bardziej martwiłbym sie o Raki niż o ryby. Jeśli masz mniejsze to jedynie chora albo skrajnie wycieńczona albo martwa ryba możne paść ich łupem. To dotyczy również raków Polskich. Jak mówiłem raki pręgowany albo luizjański to ostateczność jeśli chcesz zaczadź przygodę z rakami:) Wiadomi Szlachetny i Błotny to super sprawa. W oczkach wodnych rozmowa o obcych gatunkach w akwakulturze mija się trochę z celem jak dla mnie. Więc nie ma co robić burzy w szklance wody.
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-02-25, 17:00   

Mówisz obce gatunki a czy przypadkiem koi nie jest obce?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-02-25, 18:27   

potentator napisał/a:
Mówisz obce gatunki a czy przypadkiem koi nie jest obce?

Koi to nie gatunek. Pozostawiony na swobodzie po paru pokoleniach wróci do swojego pierwotnego karpiowego stanu. Fakt, że trochę to przykre, że wędkarze natrafiają czasem na takie dziwolągi łowiąc karpie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-02-25, 22:44   

tak sryyy troche sie nie doczytalem, ale mowa byla o rodzimych gatunkach. Wiec dlaczego nie wpuscic pare raczkow do stawu niech grzebia w mule :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny