wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
budowa oczka - od początku
Autor Wiadomość
Toniu3546 
Nowy


Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-11-16, 11:17   budowa oczka - od początku

Witam, wszystkich, na wiosnę chce zbudować oczko wodne, powierzchnia musi się mieścić w 30m2, nie mam jednak pomysłu gdzie je usytuować, prosiłbym o pomoc w tej sprawie, działka jaką dysponuje jest przedstawiona na zdjęciach(robione z domu)



drzewa które na niej rosną planuje wyciąć, a wzdłuż siatki posadzić tuje, które po jakimś czasie będę formował na żywopłot, w oczku mają zimować rybki, myślę, że będzie ono miało jakieś 1,5 - 1,7 głębokości w najgłębszym miejscu, chciałbym je zbudować z siatkobetonu, jednak na pewno, czynnikiem decydującym będzie cena, i tu pojawia się następne pytanie, mianowicie, jaki jest koszt wykonania m2 oczka z siatkobetonu przy obecnych cenach stali i materiałów budowlanych?? No i ile w przybliżeniu będzie mnie kosztowała budowa całego oczka(nie licząc urządzeń mechanicznych takich jak np: pompa),. za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny :piwko: , co do tego gdzie umieszczę oko mam już pewien plan, ale na razie nie będę go ujawniał, chciałbym się dowiedzieć gdzie wy byście je usytuowali, będąc na moim miejscu :P
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-16, 12:01   

Witaj,
szczerze mówiąc uważam że stawiasz sprawy na głowie. Oczko ma być usytuowane w ogrodzie, a ten ma tak wyglądać jak lubi (ze względów estetycznych, wygody, lenistwa itp.) gospodarz. To tak jak byś się pytał chciałbym się ubrać, nie wiem co kupić doradźcie mi!
Jak zrobisz kompilacje pomysłów wrzucanych przez ludzi, to będziesz miał z przodu małego fiata, a z tyłu ciężarówkę!
Nawet nie podajesz gdzie jest wschód itd. ile m2 ma ten ogród, z którego punktu będziesz chciał go oglądać, czy działka jest zamieszkała na stałe czy tylko bywasz tam czasowo itd.....
Wersja standard to oczko na środku, za oczkiem "kupa" piachu a niej kaskada. Widok na kaskadę z ławeczki lub miejsca gdzie ma być jakaś altana. Zadowala? Sądzę, że nie! Musisz podać więcej założeń, które sam wymyślisz i narzucisz, to jak przy projektowaniu domu, architekt musi wiedzieć czego od niego oczekuje w najważniejszych punktach.
:piwko: Bajbas
 
 
romulus 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 33
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2007-11-16, 13:43   

Witaj szerze mówiąc pomysłow jest wiele tutaj na forum musiałbyś poświęcić troche czasu na przestiudowaniu ich a tak naprawdę "wszystko wychodzi w praniu"czli jak zaczniesz kopać i to jest piekne bo indwidalne nie gotowce.życze Ci powodzenia :good: :good: :good:
_________________
pozdrawiam Roman
 
 
 
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-11-16, 14:00   

Jestem na podobnym etapie. Buduję podobne oczko, też z siatkobetonu. chcę zastosować trochę inną technologię niż ta opisana przez Aurorę. Szperałem trochę po internecie i mam swoje przemyślenia. Będzie więcej betonu, ale mniej zbrojenia. Cenowo powinno wyjść podobnie, ale znacznie łatwiej.
Wydaje mi się, że planujesz zbyt dużą głębokość. Uzyskasz zbyt strome brzegi. A i zaczyna być to niebezpieczne dla małych dzieci, które mogą wpaść niechcący. U mnie dno będzie na 80-90cm. Może w jednym miejscu przekroczę 100cm.
Jeśli chodzi o ceny?
Spróbujmy oszacować powierzchnię ścian. Znalazłem parę wzorów, które można sprowadzić do takiej zależności. Powierszchnia=PI*(r2+s2) gdzie s - strzałka, u nas głębokość wykopu i r - promień lustra wody. Pi*r2 to nasze 30m2. Czyli trzeba dodać jeszcze tylko Pi*s2. To przy założeniu, że nasze oczko jest okrągłe. W każdym razie mi przy głębokości 105cm wychodzi jeszcze 3,5m2, przy 170cm - 9m2. Dodajmy jeszcze kilka m2 na odstępstwo kształtu od idealnego okręgu, to otrzymamy około 40m2 powierzchni ścianek, a przy grubości około 5cm, daje nam to 2m3 betonu czyli prawie 4 tony. W mieszance cementu z piaskiem w stosunku 1:3 musimy mieć zatem tonę cementu czyli 40 worków - wydatek około 500zł. Piasek może się uda wygospodarować z wykopu. Siatka Rabitza kosztuje 3-4zł m2, a potrzeba jej na 1 warstwę około 50m2. Drut zbrojeniowy jest według mnie zbędny. Przy pierwszej warstwie betonu dam siatką tynkarską polipropylenową (została mi z budowy). Druga warstwa być może będzie z siatką Rabitza lub też z siatką polipropylenową tylko mocniejszą. Jakieś uszlachetniacze do betonu i ten etap można z pomocą tynkarza zamknąć kwotą 1500-2000zł.
Teoretycznie można napuścić wody, kuoić odpowiednio dobrany filtr i zacząć obsadę roślinnością. Niestety pojawią się inne koszty związane głównie z estetyką, a to jest trudne do oszacowania.
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-11-16, 14:16   

Bajbas napisał/a:

Nawet nie podajesz gdzie jest wschód itd. ile m2 ma ten ogród, z którego punktu będziesz chciał go oglądać, czy działka jest zamieszkała na stałe czy tylko bywasz tam czasowo itd.....
:piwko: Bajbas


Po cieniu rzucanym przez drzewo widać, że taras wychodzi na południe i oczko ma być albo w południowo-wschodnim kącie, albo południowo-zachodnim, albo na wprost tarasu na południu.
Według mnie lepiej zagospodarować jeden z kątów. Ja będę miał w południowo-wschodnim, ale wynika to tylko z tego, że ten drugi kąt mam już zajęty.
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
Toniu3546 
Nowy


Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-11-16, 15:11   

To może trochę rozjaśnię sytuację, działka jest zamieszkana na stałe, ogród przedstawiony na zdjęciu ma coś około 4 arów, wieczorem załącze fotkę na której rozrysuje jak wygląda to oczami mojej wyobraźni ;) , jednak ja jestem totalnym laikiem w takich sprawach, a nie chce po kilku miesiącach żałować że oczko zbudowałem w tym, a nie w innym miejscu, głównie chodzi mi o warunki atmosferyczne, nie chciał bym, a by po miesiącu oczko zrobiło się zielone(glony) z nadmiaru słońca :evil: co do altanki, to ona będzie budowana, później niż oczko, także dostosuje ją do oczka. Ten temat założyłem głównie po to aby dowiedzieć się, od bardziej doświadczonych osób w jakich partiach ogrodu najlepiej jest założyć oczko. Bajbas napisałeś, że optymalne rozwiązanie to budowa oczka na środku, ale czy wtedy nie będzie ono za bardzo nasłonecznione??

Pozdrawiam Toniu
 
 
Toniu3546 
Nowy


Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-11-16, 15:48   


mam troche wolnego czasu, więc rozrysowałem, jak ja to sobie wyobrażam (nie zachowywałem proporcji, więc się nie wystraszcie ;)
am00, napisałem że głębokość w najgłębszym miejscu będzie wynosiła 1,7m, sądzę, że "dziura" o tej głębokości nie będzie mierzyła więcej jak 1,5 - 2,0m/0,5m; i tak stopniowo do góry, razem z tą najgłębszą moje oczko prawdopodobnie będzie miało 4 półki, najpłytsza będzie za razem najrozleglejsza, ze względu na nasadzanie roślin, ze strumyka chciałbym zrobić filtr biologiczny, i tu kolejne pytanie, mianowicie jakie specyfiki w nim umieścić, aby bakterie, się na nich dobrze rozwijały, a za razem aby ich nie wymywało?? Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :P :piwko:
Ps, dzięki za kosztorys :good:
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-16, 16:52   

Toniu3546 napisał/a:
Bajbas napisałeś, że optymalne rozwiązanie to budowa oczka na środku

wręcz przeciwnie to była kpina, chciałem Cię sprowokować do jakiejś refleksji jak ma wyglądać ogród. Miejsce, kształt, głębokość to bardzo indywidualne sprawy.
Zobacz:
am00 napisał/a:
zaczyna być to niebezpieczne dla małych dzieci, które mogą wpaść niechcący
człowiek ma rację, ale nie wszyscy mają małe dzieci. To są właśnie te osobiste założenia.
Proponuje byś sobie przemyślał np. czy będziesz chciał mieć dużo lilii. Jeśli chcesz mieć dużo to oko musi byc dobrze nasłonecznione, a lilie zacienią Ci wodę. Jeśli będziesz chciał mieć sporo czystej wody by widzieć jak brykają Twoje ulubione ryby, to oko trzeba będzie cieniować.
Itd:
romulus napisał/a:
Witaj szerze mówiąc pomysłow jest wiele tutaj na forum musiałbyś poświęcić troche czasu na przestiudowaniu ich

nic dodać ni ująć. Po to m.in. jest galeria oczek.
Osobiście doradzałbym obejrzenie każdej opinii ze wszystkich stron np. tej:
am00 napisał/a:
Będzie więcej betonu, ale mniej zbrojenia
, no ale ja jestem zwolennikiem - maks zbrojenia minimum betonu. Dlaczego, wszystko jest na forum.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny