wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PARAMETRY WODY
Autor Wiadomość
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-18, 11:39   

U mnie torf cos nie skutkuje... Mierz co jakis czas Ph i ciagle 7,5 zadnych zmian ;/

TwW u mnie ze studni wynosi 5°n

Hehe a przed wczoraj z ciekawosci zmierzylem Ph deszczowki i bylem w szoku jak mi na czerwono zabarwilo :P
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-18, 16:28   

Kwaśny deszcz. Deszczówkę zakwasić najłatwiej gorzej z wodą twardą. Przy dużej ilości roślin pH może się znacznie zmieniać w ciągu dnia. Polecam sprawdzić pH rano i wieczorem - rezultaty zaskoczą głównie osoby posiadające mocno zarośnięte oczka.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-21, 12:28   

Dzisiaj z ciekawosci zmierzylem TwW wody z oczka i wyszlo mi 3°dKh, przed zastosowaniem torfu mierzylem i bylo 5. Zmierzylem tez Ph i tutaj bez zmian, dalej 7,5. Mam juz w oczku 80 l torfu zanurzone i dziwi mnie troche ze Ph pozostaje tak wysokie. Myslalem ze im nizsza twardosc weglanowa tym Ph mniejsze i latwiej jest je zbic za pomoca torfu.

Deszczowka ktora mierzylem miala TwW 0 i Ph ponizej 4,5.
Na moje przy TwW 3, Ph powinno tez byc juz w granicach 6-6,5.

Jesli zle kombinuje prosze o wyjasnienia :)
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-05-21, 15:38   

Może masz wadliwe testy.
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-22, 10:48   

Michał1 napisał/a:
Może masz wadliwe testy.


Czy ja wiem.. mierzylem deszczowke, twardosc weglanowa 0, Ph bardzo niskie, zabarwilo mi na czerwono. A woda z oczka kH 3, a Ph caly czas wysokie powyzej 7, nie rozumiem tego zabardzo ;/
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-05-22, 15:26   

Cytat:
Czy ja wiem.. mierzylem deszczowke, twardosc weglanowa 0, Ph bardzo niskie, zabarwilo mi na czerwono. A woda z oczka kH 3, a Ph caly czas wysokie powyzej 7, nie rozumiem tego zabardzo ;/

A mierzyłeś TwO ?
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-22, 20:19   

TwO nie mierzylem nie mam testow na Gh.

Ale dzisiaj zwariowalem, zrobilem test na Ph i wyszlo mi 9 :shock: Nie wiem jak to mozliwe, zabarwilo mi na ciemno niebieski, takze moze zeczywiscie cos jest nie tak z tym testem bo takie skoki sa raczej nie mozliwe...
 
 
armagedon 
Nowy


Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: sochaczew
Wysłany: 2006-05-23, 20:19   

Wydaje mi się, że problematyka parametrów wody(PH,TWO,TWH) została już wystarczająco dobrze opisana na forum, WYSTARCZY POSZPERAĆ „TU” ! … lub w ogóle w internecie.
PRZYPOMINAM ŻE
W niewłaściwie przewietrzanym stawie, gdy zaczyna brakować wolnego dwutlenku węgla, rośliny wodne mogą rozpocząć wykorzystywanie kwasu węglowego, wskutek czego dochodzi do wytrącenia się węglanów oraz GWAŁTOWNYCH zmian pH!!! (w takim przypadku dziwne byłoby gdyby wieczorem pH nie skoczyło do 9!!!)
/patrz AurorA: Przy dużej ilości roślin pH może się znacznie zmieniać w ciągu dnia. Polecam sprawdzić pH rano i wieczorem - rezultaty zaskoczą głównie osoby posiadające mocno zarośnięte oczka./
Twardość węglanowa (KH lub TWH) zależy od zawartości węglowodanów magnezu i wapnia i jest to TWARDOŚĆ PRZEMIJAJĄCA z uwagi na wytrącanie się tych związków do postaci trudno rozpuszczalnych węglanów.
Wszystkiego nie opiszę, tekst i tak jest już zbyt długi. SZUKAJCIE a wszystkie odpowiedzi ZNAJDZIECIE.
PS - testy pewnie wadliwe nie są!, to tylko najzwyklejsze prawa biologii i chemii organicznej :)
Za mało roślin źle /glony etc/, za dużo roślin źle (nocne deficyty tlenowe, zmiany parametrów wody etc) TRUDNO NAŚLADOWAĆ RÓWNOWAGĘ NATURY!!!
 
 
BRET 
Początkujący


Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35
Skąd: TYCHY
Wysłany: 2006-05-25, 09:42   

Czytam, że dajecie torf w workach.Jaki to jest torf, jaką ilość dać na oczko 5 tyś litrów przy ph 8.Worek należy położyć na dnie oczka i czymś docisnąć?Z czego ma być ten worek aby uwalniał torf?Oczko mam od kilku lat ale takiego ph jeszcze nie miałem.Nic w oczku nie było zmieniane.
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-05-25, 10:30   

jest to torf ktory mozesz kupic w sklepie ogrodniczym pH do np.3,2 do 4,5,.na twoje oczko daj około 50l.użyj takiego worka jaki stosuje sie do ziemniaków.wsyp tam ten torf i na wieszch połóż np.kamien,dobrze do zwiarz sznurkiem i zatop w oczku. :good: :pa:
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
BRET 
Początkujący


Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35
Skąd: TYCHY
Wysłany: 2006-05-25, 12:49   

Dzięki :D Oczywiście najlepszy worek jutowy czy taki biały nylonowy też może być?W niedziele jade na giełde kwiatowa to zakupie taki worek.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 13:19   

BRET napisał/a:
Dzięki :D Oczywiście najlepszy worek jutowy czy taki biały nylonowy też może być?W niedziele jade na giełde kwiatowa to zakupie taki worek.


Pozwolicie że się wtrącę w temacie worek. Chodzi o to ze nowe worki te z białego sizalu są foliowane od wewnatrz i najlepiej jest nabyć gdzieś używany worek, wtedy ta folia jest uszkodzona i worek lepiej przepuszcza wodę w obie strony, zresztą.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
BRET 
Początkujący


Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 35
Skąd: TYCHY
Wysłany: 2006-05-26, 13:49   

Worek z torfem w wodzie :D Jak długo taki worek może być w wodzie?Po czym poznać że trzeba go wymienić i kiedy nastąpi poprawa jakości wody.Oczywiście co jakiś czas będe sprawdzał PH.
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-27, 10:30   

witam

ph- 9
TwW - 5°n
TwO - 13°n
NO2 - 0 mg/l

Wrzuciłem (w dniu 2006-05-15) na 3 tys litrów jeden worek 80 L do oczka w okolicy filtra, drugi worek jest na zewnątrz przez który płynie deszczówka z rynny do oczka - razem 180 L torfu. Jak widać pH bez zmian, natomiast twardość znacząco spadła. Czy to nie zadużo torfu jak na takie małe oczko ?

Ph muszę zmniejszyć to oczywiste tylko który sposób wybrać:
- wymienić wode na wodę o parametrach ph-7 GH-22 (około) i KH-15 (już to robiłem 3 tyg temu i parametry mam właśnie takie)
- zostawić wszystko tak jak jest tylko dodać chemi obniżającej pH (AQUACID)
- a może coś innego ??
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-27, 18:39   

Godzine temu zrobilem sobie testy no i sie ucieszylem :)

Ph 7

TwW 3

Ale woda nadal zielona :P

Musze jeszcze jutro zmierzyc Ph w dzien i zobaczyc jakie sa skoki mniej wiecej...

[ Dodano: 2006-05-27, 19:40 ]
BRET napisał/a:
Worek z torfem w wodzie :D Jak długo taki worek może być w wodzie?Po czym poznać że trzeba go wymienić i kiedy nastąpi poprawa jakości wody.Oczywiście co jakiś czas będe sprawdzał PH.


Powinno sie trzymac nie dluzej niz 4 tygodnie bo pozniej zaczyna gnic. Sam torf raczej nie pomoze w zwalczeniu glonow, przynajmniej u mnie nie pomaga, ale to dlatego ze niedawno powiekszalem oczko i wszystko startowalo od nowa, rosliny jeszcze dobrze sie nie ukorzenily i rozrosly, potrzeba troche czasu...

[ Dodano: 2006-05-27, 19:44 ]

dexter napisał/a:
witam

ph- 9
TwW - 5°n
TwO - 13°n
NO2 - 0 mg/l

Wrzuciłem (w dniu 2006-05-15) na 3 tys litrów jeden worek 80 L do oczka w okolicy filtra, drugi worek jest na zewnątrz przez który płynie deszczówka z rynny do oczka - razem 180 L torfu. Jak widać pH bez zmian, natomiast twardość znacząco spadła. Czy to nie zadużo torfu jak na takie małe oczko ?

Ph muszę zmniejszyć to oczywiste tylko który sposób wybrać:
- wymienić wode na wodę o parametrach ph-7 GH-22 (około) i KH-15 (już to robiłem 3 tyg temu i parametry mam właśnie takie)
- zostawić wszystko tak jak jest tylko dodać chemi obniżającej pH (AQUACID)
- a może coś innego ??


Jak na 3 tys litrow to troche duzo tego torfu, ale torfem nie przedawkujesz wiec nic sie nie stanie. Ale nastepnym razem daj tak polowe z tego.

Wody nie wymieniaj bo to tylko pogarsza sprawe, zostaw jak jest... Poczekaj az torf zacznie dzialac.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny