wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PARAMETRY WODY
Autor Wiadomość
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
  Wysłany: 2006-05-01, 14:39   PARAMETRY WODY

Witam

w moim oczku woda ma ph = 8.5 wacha się w tej granicy, czasami dochodzi nawet do ph=9. Podmiana wody nie wchodzi w gre bo woda wodociągowa ma bardzo podobne parametry. Trzy lata staram się to zmienić, niestety jeszcze mi się to nie udało.
Przeciętne parametry wody u mnie w oczku:

ph=8.5
GH=16 (stopni niem. woda z kranu ma 24)
KH=8 (stopni niem. woda z kranu ma 18 )

Ja i moje rośliny wodne prosimy o pomoc.

// Temat przyklejam // Michał
 
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-05-01, 16:31   

Poczytaj temat o torfie bo przy takim Ph nic Ci śię nie uda, musisz
osiągnąć ok.6,5Ph :shock:
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-02, 18:09   

witam

Jak najbardziej się zgadzam, że woda jest tragiczna roślinki z dnia na dzień w gorszym stanie.

Torf - odpada bo potrzebowałbym chyba tone żeby zmienić ph-do 6.5 (miałem 80l w filtrze i faktycznie spadało przez pierwsze 2-3 dni a później dalej rosło).
Dodawałem środki chemiczne AQUACID po 100 ml dzienie i spadało wszystko ładnie no ale środek się skończył (wlałem około 1L było ph=7 kh=5) i dalej rosło aż do parametrów podanych na początku.

Jak temu zaradzić ??? Czy wlewać większe ilości chemii ?? Co robić ? Anybody ??
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-02, 20:29   

Jesli masz jakąś możliwość zbierania deszczówki, to ją wykożystaj. Przy twardej wodzie torf niewiele pomoże. :(
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-03, 09:48   

witam

Tak deszczówka byłaby ok, z tym że nie mam takich pojemników (jeszcze :) )

Natomiast zauważyłem, że wody gruntowe mają swietne parametry Ph=6-6.5 no i już zaczołem kopać studnie z której bede pobierał wodę, mam tylko nadzieje że sąsiedzi nie przesadzają z nawozami.

lub wykorzystam starą studnie sąsiada nieużywaną od kilku lat.

Czy to dobre rozwiązanie ? No i co najważniejsze dlaczego woda tak szybko zwiększa Ph oczko mam z foli, kamienie wapienne chyba jeden czy dwa przy skalniaku nie więcej ???
 
 
 
adrian1 
Początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 14
Wysłany: 2006-05-05, 13:37   twardość ogólna i węglowodanowa wody

Ktoś morze mi to mniej więcej wytłumaczyć? bo chciałem kupić test do mierzenia ph wody no i koleś mi podał, ale test na twardość wody ogólnej i węglowodanowej. Troche się wkurzyłem ale pomyślałem że morze też sie przyda. Chodzi mi tylko jaka powinna być twardość? jak ją obnniżyć czy podwyższyć i czemu to służy?. Zakupiłem- Aquatest twardość ogólna i węglowodanowa firma ZOOLEK
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-08, 17:56   

Ja mam wode ze studni o Ph 7,5 kH5, jest szansa ze Torfem dam rade zjechac chociaz do 6,5? Mam oczko okolo 3tys litrow, wsadzilem na dno 40l torfu.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-09, 01:19   

AurorA napisał/a:
Jesli masz jakąś możliwość zbierania deszczówki, to ją wykożystaj. Przy twardej wodzie torf niewiele pomoże. :(


Ja też mam twardą wodę z wodociągu i torf sobie z tym radzi, tyle tylko że trwa to dłużej niż przy wodzie miękkiej, tak coś ok. 3 tyg przy dawce 60 - 80 l torfu o pH 3,5 - 4,5 na 10 000 l, zatopionego w worku w oczku.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
armagedon 
Nowy


Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: sochaczew
Wysłany: 2006-05-10, 19:34   

Twardość węglowodanową sobie daruj, liczy się ogólna.
Twardość węglowodanowa nie jest trwała i ulega znaczącym wahaniom /nawet w ciągu doby - dzień/noc/
W sobotę będę w domciu i jeśli nie zapomnę sięgnę po odpowiednią literaturę i może poradzę coś więcej, bo widzę że nikt się nie kwapi z udzieleniem Ci pomocy!!!
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
  Wysłany: 2006-05-10, 19:36   

Witam


Cytat:
Ja też mam twardą wodę z wodociągu i torf sobie z tym radzi, tyle tylko że trwa to dłużej niż przy wodzie miękkiej, tak coś ok. 3 tyg przy dawce 60 - 80 l torfu o pH 3,5 - 4,5 na 10 000 l, zatopionego w worku w oczku.


Co to znaczy twardą wodę ??

O jakiej twardości mowa Pawle ogólnej czy węglanowej i od jakich wartości wodę nazywa się twardą. W niemieckiej książce o akwarystyce piszą że woda o twardości ogólnej czyli GH powyżej 15 st niemieckich nie nadaje się do picia a powyżej 20 (lub 25) nie nadaje się do żadnych zastosowań (w tym prania, itd). Nie wiem jak u Ciebie z tymi wartościami ale może okazać się że twoja woda twarda dla mnie byłaby mięciutka :]
Moja propozycja jest taka żeby sprawdzić wartości podstawowe w oczku czyli pH, KH, GH i wymieniać je wtedy będzie wiadomo co to za woda. Są takie zestawy do badania już nawet od kilkunastu zł, a za całkiem fajny zestaw Tetry - Laboret dałem 40 zł

pozdrawiam serdecznie
 
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-05-10, 19:58   

A ja rzucę ciekawym linkiem ;)
TwW(KH) :arrow: http://www.artnet.com.pl/...in-chem.html#kh
TwO(GH) :arrow: http://www.artnet.com.pl/...in-chem.html#gh
Zmiękcznie wody czyli obniżanie GH http://www.artnet.com.pl/....html#softening
 
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-10, 20:03   

Witam

Moim zdaniem twardość węglanowa czyli KH jest bardzo ważna można powiedzieć że jest odpowiedzialna za stabilność pH, czyli im KH wyższe (oczywiście za wysokie też złe) tym wachania pH w ciągu doby są mniejsze.



Twardość wody

--------------------------------------------------------------------------------

Twardość wody powodują rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu i metali wielowartościowych. Rozróżnia się następujące rodzaje twardości wody:

twardość węglanowa (Tw lub KH)
twardość niewęglanowa zwana stałą (Ts)
twardość ogólna lub całkowita (To lub GH)


Twardość węglanowa (Tw) zwana też przemijającą spowodowana jest obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Twardość tę można usunąć przez zagotowanie wody.

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

Mg(HCO3)2 --> MgCO3 + H2O + CO2

Twardość niewęglanowa (Ts) spowodowana jest zawartością w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.

Twardość ogólna (To) jest sumą twardości węglanowej i niewęglanowej

(To) = (Tw) + (Ts)

Twardość wody wyraża się w następujących jednostkach;

w stopniach twardości niemieckich (st. n) i w stopniach francuskich (st. f).
Jeden stopień twardości niemiecki (st. n) oznacza ilość jonów wapnia i magnezu równoważną zawartości 10 mg CaO w 1 dm3 wody.
Jeden stopień twardości francuski (st. f) odpowiada ilości jonówa wapnia i magnezu równoważnej zawartości 10 mg CaCO3 w 1 dm3 wody.
Za pomocą miligramorównoważników wapnia i magnezu w 1000 cm3 wody: mval/dm3 lub val/m3

Twardość wód naturalnych, w zależności od ich pochodzenia, zawiera się w granicach od 8 do 30 stopni niemieckich.
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-11, 02:16   Re: twardość ogólna i węglowodanowa wody

adrian1 napisał/a:
Chodzi mi tylko jaka powinna być twardość? jak ją obnniżyć czy podwyższyć i czemu to służy?. Zakupiłem- Aquatest twardość ogólna i węglowodanowa firma ZOOLEK


Chodzi chyba raczej o tester twardości ogólnej i węglanowej, a nie węglowodanowej, bo nie mierzymy w wodzie zawartości węglowodanów, a jedynie kwaśnego węglanu wapnia (CaCo3).

Najodpowiedniejsza twardość ogólna (TO) w oczkach powinna wynościć od 7° - 15°,
natomiast twardość węglanowa (TW) od 5° - 15°.
Duże znaczenie ma TW bo to od niej zależy działanie buforowe na kwasy i że pozostaje ona z wartośicią pH w obopólnej zależności. Im wyższa jest twardość węglanowa (TW), tym stabilniejsza, ale także i wyższa jest wartość pH. Im niższa jest twrdość węglanowa, tym słabsza jest buforowość wody i tym szybciej się zakwasza.

Jeśli masz wodę zbyt twardą, to można wymienić część wody na wodę deszczową, która nie posiada rozpuszczonych soli wapnia, magnezu i inych minerałów, w przeciwieństeie do wody twardej, która zanim trafi do naszych oczek, rozpuszcza sole minerałów w procesie obiegu wody w przyrodzie.
Woda (H2O) jako kropla deszczu i jako destylat, po swej podróży przez powietrze pada na ziemię. Już w powietrzu styka się z dwutlenkiem siarki (SO2) i już "obciążona"kwasami (H2O + SO2 = H2SO3) pada na ziemię. Podczas przesiąkania wody deszczowej przez warstwy próchnicy i warstw skalnych zawarte w niej kwasy rozpuszczają różne sole mineralne i woda trafia w takiej postaci do naszych studni i wodociągów. Skład chemiczny takiej wody w dużej mierze zależy od minerałów znajdujących się na danym terenie. Tak np. przesiąkając przez warstwy skał wapiennych, wymywa sole ziem alkalicznych, wapnia i magnezu, tak powstaje woda twarda. Natomiast przepływając przez warstwy ze skał bezwapiennych np. bazaltu, granitu lub porfiru, woda pozostaje miękka.

Większość ryb i roslin lubi wodę średnio twardą, chociaż są ryby i rośliny które lubią wodę miękką.
Generalnie jednak, nie warto przejmować się problemem twardości wody, chyba że wiemy, że woda którą używamy do oczek, jest wyjątkowo twarda lub miękka.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-12, 00:23   

dexter napisał/a:
Co to znaczy twardą wodę ??Moja propozycja jest taka żeby sprawdzić wartości podstawowe w oczku czyli pH, KH, GH i wymieniać je wtedy będzie wiadomo co to za woda. Są takie zestawy do badania już nawet od kilkunastu zł, a za całkiem fajny zestaw Tetry - Laboret dałem 40 zł


Badam wodę średnio raz na miesiąc żeby móc kontrolować ew. dakowanie torfu.
Dzisiaj zrobiłem specjalnie dodatkowe badanie, woda jest średnio twarda.
To te dzisiejsze badanie:
TwW - 10°n
TwO - 8°n
pH - 7,0
NO2 - 0,0
NH3 - 0,0

Stosuję skalę TwO w skali niemieckiej:
do - 7°n = woda miękka
7 - 14°n = woda średnio twarda
14 - 21°n = woda twarda
powyżej 21°n = woda bardzo twarda

Woda z wodociągu u mnie ma
TwW - 13°n
TwO - 10°n

Dwa tygodnie temu usunąłem torf z wody, rośliny rosną intensywnie, filtr jeszcze nie pracuje (brak czasu na naprawę ceglanej obudowy, przerosły ją korzenie wierzby za blisko posadzonej). Jak na razie oczko funkcjonuje O.K.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-14, 12:16   

Witam

No to twardość mamy wyjaśnioną :]
Zazdroszczę takich parametrów w oczku i nawet z wodociągu masz dobre parametry. :good:
Ja po wymianie wody na wode ze studni mam parametry:

ph- 8.75 lub 9
TwW - 15°n
TwO - 21°n
NO2 - 4 mg/l ( zawsze miałem w okolicy zera )

Mogłyby służyć jako przykład wody bardzo złej - niestety tak to już u mnie jest z tą wodą.
Postanowiłem spróbować jeszcze raz torfu - zobaczymy czy coś się stanie.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny