wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pijawka rybia, Splewka , Lernea
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-07-21, 18:38   

Ja też dzić zauwazyłem jedną splewkę na małym karasku w wannie - musze go jakoś złapać i splewkę usunąć - pewnie trafiła tu wraz z plankonem który łapałem na różnych stawikach.

Co ciekawe zaatakowany młody ma już dwie krostki ospy rybiej, więc muszę się baczniej poprzygladać i dać do wanny ichtiosan bo stracę cały narybek. Widać splewka bardzo osłabia mode i dają się wówczas kulorzęskowi.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
harig 
Nowy



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 5
Skąd: mazowieckie
  Wysłany: 2007-06-11, 07:48   Splewka , Lernea

Witam
Mam problem stwierdziłem że w stawie występuje Splewka oraz Lernea. Jak na razie ryby nie padają przychodzą po jedzenie tylko mają na sobie Lerne ( dotyczy to Karasi ) Splewki na rybach nie widziałem lecz nabrałem ja z wodą ze stawu. Proszę o pomoc jak skutecznie wytępić to ze stawu nie niszcząc narybku którego jest sporo , biorąc też pod uwagę że ryby w stawie będą kiedyś przeznaczone do spożycia. Chyba że pozostawić to naturze i nie stosować chemii ? :-(
Woda w stawie jest od roku przejrzysta prawie do samego dna (dno piaszczyste). Staw jest zasilany przez źródła bijące z dna. Głębokość 1,5m – 2,2m wymiary 18 m x 60 m. :?
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-11, 10:18   

Leczenie je trudne, bo trzeba zastosować preparaty fosfoorganiczne (np. Trichlorfon), a te nie są w Polsce dopuszczone do użytku. Doraźnie stosować można:
Sól kuchenna - 35 g/l wody w osobnym zbiorniku higienicznym -kąpiel przez 3-5 minut, ale: Eliminuje formy larwalne. Dorosłe pod wpływem NaCl najczęściej tylko odpadają od żywiciela lub nadmanganian potasu - 10 mg/l wody w osobnym zbiorniku higienicznym - kąpiel przez 10-30 minut.
 
 
harig 
Nowy



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 5
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-06-11, 17:10   

Czy można zastosować nadmanganian potasu w odniesieniu dla całego stawu (jako długotrwałą kąpiel) jeśli tak to w jakiej proporcji aby nie szkodziło to narybkowi który ma obecnie około 1cm-1,5cm. :?
Pytam bo słyszałem od znajomego że miał podobny problem w zbiorniku o połowę mniejszym od mojego i właśnie stosował nadmanganian potasu i ograniczył występowanie tych pasożytów tylko nie może mi podać proporcji jakie stosował a metoda prób i błędów to trochę nie bardzo mi odpowiada w odniesieniu do mojego stawu. :x
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-11, 17:33   

harig napisał/a:
Czy można zastosować nadmanganian potasu w odniesieniu dla całego stawu (jako długotrwałą kąpiel) jeśli tak to w jakiej proporcji aby nie szkodziło to narybkowi który ma obecnie około 1cm-1,5cm


Nigdy nie słyszałem, aby ktoś stosował nadmanganian na cały staw. Nie wiem jakie by to miało skutki, ale na pewno pozostałby brunatny osad po tej substancji. Trzeba by się skontaktować z Zakładem Chorób Ryb w Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-12, 00:19   

Niektórzy stosują nadmanganian na glony w oczku. Ja też kiedyś to przerabiałem. Rybom nie zaszkodziło, ale odradzam. Proporcja na kolor, lekki róż. W stawie to trudne :?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
harig 
Nowy



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 5
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-06-12, 06:32   

AurorA napisał/a:
Niektórzy stosują nadmanganian na glony w oczku. :?

Glonów też u mnie dostatek (szczególnie tych nitkowatych na powierzchni wody :-( poprzerastanych rzęsą - bo moje Amury coś na razie sie nie biorą sie za zielone :evil: bo są za małe mają 10 cm)
Nadmanganian może jednak zastosuje w odniesieniu do tego różowego koloru. :victory:
ale to tak za 3 tygodnie gdzieś bo właśnie po trzech tygodniach przerwy znowu trą sie u mnie liny nie chce przeszkodzić tym różem choć niektórym ten kolor odpowiada w takich sytuacjach kopulacyjnych :oops:
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-12, 09:03   

AurorA napisał/a:
Niektórzy stosują nadmanganian na glony w oczk


KMnO4 stosowany jest także do pozbycia się mleczno-białego zabarwienia wody spowodowanego nadmiernym rozwojem pierwotniaków, np. zaraz po napełnieniu oczka świeżą wodą. Lepiej jednak działa wiadro czerwonych wioślarek, o ile nie ma w oczku jeszcze ryb.
 
 
harig 
Nowy



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 5
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-06-12, 13:39   

Skontaktowałem sie z jednym Panem Zakładu Chorób Ryb w Instytucie Weterynarii w Puławach i podobnie jak Hubert poinformował mię że leczeniu tych chorób dobre efekty mogą dać preparaty fosfoorganiczne , można też stosować preparaty bezpośrednio w stawie,ale z mniejszym efektem. Zasugerowano mi też spuszczenie wody na zimę i ponowne zalanie wiosną ( co w moim przypadku jest niewykonalne ,bo z dna bije około 4 żródeł więc i tak nie osuszę dna - choć mam możliwość spuszczenia wody )
Dowiedziałem się tez że KMNO4 raczej mało tu pomoże.

Hubert napisał/a:
Leczenie je trudne, bo trzeba zastosować preparaty fosfoorganiczne (np. Trichlorfon), a te nie są w Polsce dopuszczone do użytku.


Znalazłem nawet ten lek zawierajacy Trichlorfon ale w moim przypadku zbankrutował bym stosując go bo na długotrwałą kąpiel stosuje się 10 ml/100 l wody co mnożąc przez litry wody w moim trochę dużym "Oczku Wodnym" powoduje tą myśl nierealną.
Poza tym doczytałem że szkodzi on rybą dennym czyli pewnie moim 4 sumą pewnie też.

Ciekawi mię tylko myśl co będzie dalej w tej sytuacji jak nic nie zastosuje czy pasożyty zwiększą swoją liczebność w niebezpieczną ilość przecież w naturalnych stawach czy jeziorach tez występują i jakoś to funkcjonuje. :x
Może pomogą szczupaki które są w stawie i przebiorą chore spowolnione ryby.??? :?
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-12, 13:52   

W walce z argulozą i lerneozą poleca się obecnie leki hamujące syntezę chityny. Są one o wiele mniej toksyczne dla ryb i bezpieczniejsze dla środowiska wodnego, np. Difluorobenzuron (Dimilin) -0,03 mg/l wody w zbiorniku - Kąpiel przez kilka dni do kilku tygodni oraz Lufenuron (Program) - tabletka ca 490 mg/3800 l/wody w oczku. Tabletkę należy dokładnie rozdrobnić i wymieszać w małej ilości wody. Emulsję rozprowadzić równomiernie po powierzchni oczka.
Wszystkie stadia rozwojowe splewki karpiowej są wrażliwe na wysychanie i pozbawione wody żyją około 3 godzin. Pisałem na temat zwalczania argulozy obszerny artykuł i jeśli Aurora zechce go udostępnić na forum, to mu go prześlę.
 
 
harig 
Nowy



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 5
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-06-12, 14:04   

Czy te leki są dostępne w sprzedaży i gdzie jeśli można wiedzieć :-o
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-12, 17:22   

http://oczkowodne.net/str...ryb.php#splewka

Tu napisałem parę słów o splewce. Jeszce kilka lat temu stosowało się masowo Newugon - był tani i skuteczny, jednak obecnie jest w Polsce zakazany.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-12, 20:02   

AurorA napisał/a:
Jeszce kilka lat temu stosowało się masowo Newugon - był tani i skuteczny, jednak obecnie jest w Polsce zakazany.


Ale dostępny i legalny jest np. w Czechach.

harig napisał/a:
Czy te leki są dostępne w sprzedaży i gdzie jeśli można wiedzieć :-o


Głównie w USA, ale trzeba pytać w polskich lecznicach weterynaryjnych.
 
 
dosia 
Nowy


Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-08-17, 20:58   coś wyrasta na karasiach!

Witajcie forumowicze!
Znowu potrzebuję waszej pomocy. Czy ktoś wie co dokucza moim karasiom? Wyrasta im pod skórą zgrubienie i z tego wystaje jakby nitka, (jasna, nie jest to pijawka). Wygląda to coraz bardziej paskudnie. Raz udało się coś takiego wyrwać z płetwy ogonowej, ale nie było możliwości usunięcia tego z grzbietu. Trzymało się jakby było zakotwiczone. Co robić i coż to takiego jest? Czy poważnie zagraża to rybkom?Nie wiem czy to żyje. Nie zauważyłam żeby się poruszało, wiło. Powiększa się za to zgrubienie, w którym to coś tkwi. Teraz wygląda to jak pojedyńcza nitka, wcześniej wyglądało jak widełki. Środek został podany. Dołączam zdjęcia.

Z góry dziękuję.
_________________
DOSIA
Ostatnio zmieniony przez Artur 2011-01-11, 22:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2007-08-18, 12:00   

To jest lernaea http://www.pmp.p-net.pl/biologia/lernaea.htm
LECZENIE: W przypadku większych, dorosłych pasożytów skórnych (np. splewka, lernaea) leczenie rozpoczynamy od ręcznego usunięcia robaków/ skorupiaków: wyjmujemy zainfekowane rybki ze zbiornika na czas do 2 min, kładziemy na mokrym materiale. Pasożyty usuwa się za pomocą pęsety. Ranki należy zdezynfekować za pomocą patyczka z watką (można do tego celu użyć jodyny). Następnie rybki przenosimy do osobnego zbiornika z dodatkiem odkażalnika (akryflawina, trypaflawin), w celu zapobiegnięcia ewentualnej infekcji bakteryjnej czy pleśniawki.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny