wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr Hozelock ???
Autor Wiadomość
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2007-05-03, 14:00   Filtr Hozelock ???

Witam.
Pragnę się poradzić w sprawie filtru Hozelock o dość nietypowej konstrukcji. Filtr został lekko przebudowany jednak to nie jest przedmiotem tematu.



zielony - gąbka orginalna
czarny - żwirek akwarystyczny
brązowy - keramzyt
szary - orginalne koszyczki od filtra

Pomijając wkłady które dobrałem na podstawie tego forum moje pytanie dotyczy dość nietypowej konstrukcji. Czytając to forum widziałem już parę konstrukcji jednak te filtry miały wylot umiejscowiony "za" lub "poniżej" wkładów filtracyjnych. Jednak mój filtr ma wylot powyżej wkładów filtracyjnych i złóż bakteryjnych a nawet powyżej wlotu którym wpompowywana jest woda ( akurat wlot nie stanowi problemu bo inaczej filtr by się zapychał).

Problemem dla mnie jest to czy woda w swoim obiegu dociera do niższych warstw filtra ( złóż bakteryjnych) czy jedynie krąży ponad nimi przechodząc jedynie przez gąbki?

Pozdrawiam
Początkujący hodowca glonów
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-03, 14:27   

Według mnie żeby ten filtr działał naprawdę skutecznie i pełną wydajnością rurka doprowadzająca wodę powinna być dłuższa i dochodzić prawie do dna pod wszystkie warstwy filtracyjne , ale wtedy warstwy powinny być ułożone w odwrotnej kolejności :P , może być tak ale wtedy woda wpada na gąbkę a odprowadzenie wody powinno być połączone rurką która dochodzi prawie do dna :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-03, 19:59   

Zgadzam się z Jarkiem, ten drugi wariant jest stosowany w filtrach Aquael w opcji gdy filtr jest zanurzony, ale wówczas pompa jest podłączona na ssanie do wypływu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2007-05-05, 20:20   

Filtr przerobiony, dobra rurka z poliplastu woda idzie na samo dno zbiornika. Co ciekawe po włączeniu woda z filtra po nabrania do wiaderka była gorsza od tej w stawie ;) . Pragnę się poradzić w sprawie kolejności zastosowanych przezemnie wkładów:

Kolejno od dołu woda przechodzi przez ( ot taka konstrukcja)
- orginalne koszyczki
- żwirek średniej wielkości
- keramzyt
- gąbka ( umiejscowiona jak w pierwotnej konstrukcji u góry filtra przed wylotem )

Proszę o podpowiedź chociaż czy zanieczyszczenia powinny przechodzić przez złoża o zmniejszającej się przepuszczalności ( żwirek > gąbka ) czy może odwrotnie.
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-05-05, 20:42   

Według mnie wszystko jest ok. tylko trzeba trochę poczekać .prawdopodobnie woda jest brudniejsza bo następuje samo czyszczenie się filtra .Oczywiście jeżeli nie był czyszczony przed zainstalowaniem dłuższej rury .To co się nazbierało prędzej jest wyplukiwane . w chwili obecnej woda zaczyna filtrowanie od dołu a poprzednio było odwrotnie .i efekt jest taki a nie inny ;)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-05, 22:00   

Teoretycznie lepiej było by odwrotnie :P żwirek, gąbka, keramzyt i te koszyczki jak miałbyś jeszcze zawór spustowy to puszczając wodę co jakiś czas w odwrotnym kierunku przy otwartym zaworze spustowym mógłbyś czyścić filtr bez jago rozbierania :P , ale to teoretycznie bo w praktyce przy tej budowie filtr i tych wkładach się nie da bo keramzyt (te koszyki pewnie też) jest lżejsze od wody i pływa dlatego na wierzchu musi być żwirek :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-05, 22:41   

Gdy brudna woda wpadnie na koszyczki i żwir to go zamuli i dlatego powinna być najpierw gąbka do wstępnej filtracji i dopiero filtracja biologiczna.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny