wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwaśny torf
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-09, 22:14   

DAwid napisał/a:
a można też stosować torf gdzy już są w oczku glony???????czy tylko przed pojawieniem sie glonów???


Oczywiście że można, ja osobiści nie stwierdziłem różnicy, czy szybciej czy wolniej, po prostu wkładam worek z torfem do oczka, można też do filtra za złożem bakteryjnym i po ok 2 tyg woda się klaruje. Jak wkładam wiosną to nie mam glonów, jeżeli pH spadnie do 6,5. Potem sprawdzam raz w miesiącu i a jak tylko się podnosi to go w łep torfem.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-10, 19:21   

jak tylko zrobi sie cieplej to biore sie za oczko, i na pierwszy ogien idzie torf a potem konstrukcja nowego filtra i pewnie nowe oczko :)
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-11, 14:44   

już pytałem w zaprzyjażnionym ogrodniczym i można u nichnabyć taki torf (na szczęście)
:peace:
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-12, 23:43   

Ten torf jest w zasadzie w każdym ogrodniczym, bez problemów, a czy on jest włóknisty czy zmielony to nie istotne, ważne aby nie był z różnymi domieszkami zmniejszającymi pH . Na worku powinno stać napisane pH do np.3,2 do 4,5, Piszę np. bo różni producenci różnie oznaczają.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-12, 23:59   

I ważne aby nie nie miał domieszek nawozów, bo spotkałem się i z takim torfem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-13, 00:16   

Dokładnie, tak. Robią terz różne wynalazki, aby tylko trafić naiwniaka który to łyknie, bo bidak nie wie że każdy nawóz i tak trzeba dodawać wcześniej czy póżniej, bo ten z torfu i tak szlag trafi po jednym sezonie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-13, 18:03   

OK dziex już chyba wszystko wiem
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
tomix 
Nowy


Dołączył: 28 Mar 2006
Posty: 1
Wysłany: 2006-03-28, 21:10   

a co myślicie o walce z glonami włoknistymi za pomocą uwodnionego siarczanu miedzi
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-29, 12:43   

siarczan miedzi to w końcu chemia, ja jestem za torfem.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-03-30, 23:47   

jak sprawdzić pH torfu? Zwyczajnie w worku czy zamoczony w wodzie? W ubiegłym sezonie sprawdzałam pH miernikiem na baterie, niektóre firmy oznaczały torf jako 3,5 - 4,5 a mi na pehametrze wychodziło nawet 7 - 8.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-31, 09:24   

Joanna napisał/a:
niektóre firmy oznaczały torf jako 3,5 - 4,5 a mi na pehametrze wychodziło nawet 7 - 8.


To naprawdę ciekawe, mi nigdy nie przyszło do głowy aby sprawdzać oznaczony torf. W tamtym roku miałem przypadek, gdzie pewien gość jeździł po domach i oferował torf. Jak go spytałem czy ma kwaśny powiedział że oczywiście ma i kwaśny i odkwaszony - do wyboru. Jak poszedłem do jego samochodu zobaczyć ten torf okazało się że to zwykły kompost i to nie przerobiony - było widać w nim całe liście. :o Pewnie niejedna osoba się nabrała.

Do sprawdzania ph można uzyć płynu Heliga (do nabycia w ogrodniczych). To płyn który w zależności od pH zmienia kolor.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-04-03, 15:54   

Dotąd sprawdzałam pH kwasomierzem na baterie - aparacik ze skalą + metalowy szpikulec ale spróbuję jeszcze zmierzyć za pomocą tego płynu.

A co sądzicie o tym sposobie oczyszczania wody (z innego forum):

"- Bardzo dobrze czysci wode suchy lód, przy okazji jak sie rozpuszcza w wodzie wydziela sie fajna biala mgla:)

- Znalazłam link do urządzenia myjącego suchym lodem. Nie mogę sobie jednak wyobrazić uderzania strumienim suchego lodu w powierzchnię wody, folii lub siatkobetonu z której kruszą się zanieczyszczenia i same wylatują z oczka:)
XXX, wyjaśnij nam jaki przebieg ma czyszczenie oczka suchym lodem i co roślinki na - 78 stopni zimna?

http://chlodnictwo.euro-m.../2005_10/22.htm

- Nie pisalem przeciez ze CO2 czysci oczko ,tylko wode. Sam uzywalem CO2 tylko do wzbogacania roslin w dwutlenek wegla /w tunelu/ i czasami wrzucalem tesciowi do studni aby oczyscic wode." ?
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-04, 19:39   

Joanna napisał/a:
Dotąd sprawdzałam pH kwasomierzem na baterie - aparacik ze skalą + metalowy szpikulec ale spróbuję jeszcze zmierzyć za pomocą tego płynu.


Joanno, nigdy nie sprawdzałem pH torfu, wierzę temu co "stoi napisane na opakowaniu" i muszę Ci powiedzieć że nie spotakłem się z innym torfem jak kwśny. Nawet o tym nie myślałem. Po prostu kupuję torf i wrzucam go do oczka w sizalowych workach. Właśnie dzisiaj taki kupiłem na Puławskiej i przed godziną, zatopiłem w oczku. Oczko mam już od ponad 11 lat i torf kupuję kilkakrotnie w ciągu roku, jak do tej p[ory nie miałem z nim żadnych problemów.

Co zaś do suchego lodu (CO²) to darował bym sobie takie wynalazki, zresztą nigdze nie stosowane do oczyszczania wody w oczkach. Ze względu, na chociażby koszty, wybieram torf za dwa worki 80 l zapłaciłem 12 zł.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-04-04, 19:49   

To chyba tylko do Chełma dają ten źle opisany albo kwasomierz przy torfie mi wariuje:)
A cena torfu u mnie podobna.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-05, 12:50   

Ja też dziś albo jutro kupuje torf i zatapiam. Jeszcze pytanie, jakiej firmy kupujecie ten torf???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny