wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bezpieczne napięcie 12 v
Autor Wiadomość
bednarski83 
Nowy


Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 7
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2007-02-28, 09:55   Bezpieczne napięcie 12 v

Witam!
Buduje oczko wodne. Więc potrzebuje informacji na różne tematy. Jak ostatnio robiłem zakupy
wpadłem na pomysł, żeby zrobić zasilanie oczka wodnego nie na 230v tylko na 12v.
Jak się odniesiecie do tego pomysłu? Wszystko przecież działa na 12v w oczku, czy to filtr czy też pompa, albo oświetlenie podwodne. Po co miec 4 lub 5 transforamtorów jak wystarczy jeden powiedzmy 250 va zamontowany gdzies powiedzmy w altanie, a juz linia idzie sobie 12 v koło oczka wodnego.
_________________
Oczka wodne i Góry
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-02-28, 10:12   

dobry i bezpieczny pomysl
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-02-28, 17:56   

Tyle, że trzeba jeszcze ten transformator zrobić. Nie znam się na elektryce, ale wiem, że przerobienie transformatorów jest trudne a do tego trzeba ucinać fabryczne transformatory przy urządzeniach elektrycznych a co za tym idzie utrata gwarancji.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-02-28, 17:58   

To proste kupić prostownik samochodowy na 12V prąd sam regulujesz, wskaźnik pokaże pobór, proste i po problemie.
 
 
bednarski83 
Nowy


Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 7
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2007-03-02, 17:30   

Witam. Roman ma rację po co sobie życie komplikować i kombinować coś ucinać i lutować.
Fabrycznych transformatorków też nie musisz ucinać i tracić gwarancji. Ja narazie mam zakupione oświatlenie podwodne aqua-szut, halogeny możesz też kupić bez transformatora.
Pozatym są stosowane różnego typu połączenie minijack, szybkozłączki, a to nie problem żeby wiele transformatorków zastąpić jednym zbiorczym :)
_________________
Oczka wodne i Góry
 
 
 
czester78 
Początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 13
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-03-03, 16:49   

Panowie I Panie to nie takie proste jak by się wydawało :)
Po pierwsze musi to być naprawde sproy transformator, taki od prostownika to raczej nie pociągnie co najwyżej że chyba będzie na dwie żaróweczki. dokładnie moge komuś wyliczyć jak potrzebuje , niech mi powie tylko co potrzebuje zasilić.
Jest jeszcze druga sprawa, bardzo ważna przy niskim napięciu potrzebujemy sporego natęzenia prądu co za tym idzie aby bezstratnie przesłać prąd z altany do oczka powinniśmy użyć przewodu około min. 6mm 2. (spory koszt przewodu)
to tak ogólnie nie wgłębiając się w szczegóły.
Wszystko jest zależne od odległości i co ma być zasilane, czy wszystko ma chodzić razem czy czasami osobno, ale generalnie dobry pomysł gdyż napewno taniej będzie kosztować jeden transformator 250VA niż 5x 50VA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny