wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne ze starego zbiornika/studni
Autor Wiadomość
blackMasoon 
Nowy


Dołączył: 30 Gru 2020
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-30, 10:34   Oczko wodne ze starego zbiornika/studni

Dzień dobry wszystkim :)
Stałem się właśnie właścicielem działki porośniętej sporą liczbą drzew oraz starą przedwojenną studnią/cembrownią/zbiornikiem o średnicy około 4m wypełnionym wodą gruntową. Woda ma kolor czarno
-fioletowy, stąd właśnie zleciłem badania laboratoryjne, żeby wiedzieć czy jest skażona. Działka leżała sporo lat odłogiem i było na niej pełno śmieci, więc jest ryzyko, że na dni może leżeć pralka lub fiat 126p.

Bardzo chciałbym przerobić tę dziurę w naturalne i tętniące życiem roślinnym oczko wodne.
Z tego co już przeczytałem na forum, jeżeli nie chcę poszerzać oczka, jedynym rozwiązaniem na złagodzenie stromych brzegów będzie faszynowanie.... Czy jest jakiś sposób na podniesienie poziomu? Niepokoi mnie też, że jeden z brzegów jest bardzo mocno wyniesiony i rośnie na nim drzewo. Nie mam pomysłu, co z nim zrobić. Czy ten brzeg też złagodzić faszynowaniem? Tylko ile mi się tego uda, skoro ta ścianka jest aż tak wyniesiona... a może otoczyć ją jakoś kamieniami? Macie jakieś pomysły?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-12-30, 22:23   Re: Oczko wodne ze starego zbiornika/studni

Właściwie to mógłbyś po wypompowaniu wody i oczyszczeniu dna zainstalować tam folię oczkową tak, żeby wypełnić oczko po same brzegi wodą - wówczas folia zostanie dociśnięta do ścian wskutek różnicy ciśnień. Tylko sam montaż krawędzi folii i jej maskowanie wymaga podcięcia brzegu dla stworzenia poziomej półki nieco poniżej zwierciadła, żeby na niej zamontować kamienie częściowo zatopione, częściowo ponad wodą, pod którymi wywinięta będzie folia.
Jest tam chyba jakaś różnica poziomów - brzeg od strony robiącego zdjęcie jest chyba nieco niżej? Wtedy od wyższej strony zrobiłbym ponad kamieniami ściankę oporową z płaskich łupków, a drzewo zostawiłbym tak jak jest - nic mu nie powinno być.
Maskowanie folii pod drzewem byłoby kłopotliwe ponieważ nie da się tam podciąć brzegu, ale uważam, że można w tym miejscu coś podwiesić, choćby kamienie - na dyskretnie poprowadzonych linkach czy jakoś tak...
To tyle odnośnie podnoszenia poziomu. Sam pewnie korzystając z dobrodziejstwa naturalnie utrzymującej się w oczku wody - poszerzyłbym brzegi przynajmniej po niższej stronie, a w wyższej wkomponował jakieś kamienie, albo murek. Idealne miejsce na wbudowanie tam w brzegu kaskady. Pod samym drzewem zasadziłbym w ziemi bluszcz i paprocie.
Na dnie jest pewnie tona gnijących liści, więc odpompowanie wody i tak Cię raczej nie minie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny