wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ubytki wody
Autor Wiadomość
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-30, 16:06   ubytki wody

W jakim tempie oczko wodne może normalnie tracić wodę? Moje ma około 7 m kw. powierzchni lustra wody. W tej chwili pracuje w nim pompa zasilająca skimmer oraz filtr ciśnieniowy z odpływem skierowanym na dość spory granitowy płaski kamień.

Dzisiaj dolałem około 0,5 metra sześć. wody - ostatni raz to robiłem w okolicach piątkowego południa, zatem przez dobę mi uciekało 125 litrów na dobę, a więc 18 litrów na metr kwadratowy powierzchni plus to co odparowało z kaskady - tutaj może być spory efekt, ponieważ kamień się nagrzewał na słońcu, co naturalnie wspomagało proces w znaczący sposób. Temperatury raczej wysokie - w okolicach 28 stopni w ciągu dnia i około 20 w nocy. Dopiero od niedzieli wieczór padało i popadało wczoraj również.

Czy takie ubytki są normalne? Wprawdzie koszt wody na miesiąc przy takim zużyciu jest raczej śmieszny. Pytanie nie warto by jednak było sprawdzić szczelności zbiornika - chociaż nie dalej jak przed miesiącem robiłem w nim całkowicie nową zaprawę na wszystkich ścianach i dnie.

pozdrawiam

Kal800
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-30, 19:03   

Jak dla mnie trochę dużo ubytku wody Wyłącz filtrację na dobę (jak możesz oczywiście ) i sprawdz czy Ci ze zbiornika nie ucieka Jak obniży się poziom w zbiorniku to znaczy że na wysokości lustra wody jest nieszczelnośc Jak w zbiorniku bedzie tyle samo wody co po wyłączeniu to najprawdopodobniej ucieka z obiegu filtracyjnego
Możesz też umieścic miarkę w zbiorniku to będziesz miał dokładny pomiar poziomu
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-30, 19:49   

Tak zrobię. Jutro sprawdzę o tej samej porze ile straciłem normalnie na dobę. Potem wyłączę filtrację i zobaczę w czwartek jak to będzie wyglądało.

Ile normalnie powinno schodzić na metr kwadratowy na dobę?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-07-01, 08:01   

18 litrów/m2 (czyli 18 mm ubytku poziomu wody) na dobę to zdecydowanie za dużo.
Kilka milimetrów jest do przyjęcia.
125 litrów potrafi bez problemu "uciec" przez np. rozpryski na kaskadzie. Nie wiem jak to u Ciebie wygląda, ale czy ten płaski kamień nie jest gdzieś mokry przy krawędzi zewnętrznej?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-01, 15:40   

Dzisiaj znowu 128 litrów poszło, a więc jak w zegarku praktycznie. Pompa wyłączona, zobaczymy jak jutro, ale chyba na 99% to jest kwestia obiegu filtracyjnego.

Jeżeli pompa nominalnie tłoczy 10000 L/h, można przyjąć że w rzeczywistości 5000, to i tak w ciągu doby te 125 litrów stanowi około jednego promila przetłoczonej objętości jeżeli dobrze liczę, a po drodze mamy złączkę do wejścia filtra, taką samą do wyjścia i kolejna do rozgałęźnika na kaskady i same kaskady oczywiście. Myślę, że z powodzeniem może to wystarczyć, żeby tyle poszło. Złączki można uszczelnić cybantami, i dokładniej skierować strumień na kaskady i coś tam z tego urwać. A z drugiej strony można zapewnić stały dopływ wody o takim strumieniu, żeby straty na bieżąco kompensować i sprawa załatwiona.

Gorzej, jak będzie schodziło pomimo wyłączonej filtracji, wtedy brak pomysłów...
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-07-01, 19:16   

U mnie czasami lekki zator na kaskadzie np jakiś listek itp woda wtedy spada inaczej na kamienie i już widać że przy rozbryzgu małe kropelki wylatują poza obrys strumienia No i ubytek wody się pojawia
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-21, 11:55   

No więc, po dodaniu drugiej kaskady ubytki zaczęły być naprawdę nieznośne. Przesyłam fotki obu kaskad z prośbą o poradę. W pierwszej ewidentnie woda idzie w stronę prawej szczeliny, a w drugiej część strumienia idzie za kamień.

Problem najprawdopodobniej tkwi w wężach, które nie są na stałe zamontowane i pewnie się ruszają - a to pies poruszy krzakiem, a to wiatr przywieje, itp. Czy jest jakiś sposób, żeby wodę na kaskady skierować bardziej fachowo?



 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2020-07-21, 14:40   

Problem raczej tkwi nie po stronie węża,tylko pod kamienie na kaskadzie też dajemy folie
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-21, 14:44   

Irkus napisał/a:
Problem raczej tkwi nie po stronie węża,tylko pod kamienie na kaskadzie też dajemy folie


Ja nie mam w ogóle folii - to jest betonowe oczko pokryte zaprawą uszczelniającą.

Czyli którędy to ucieka?

Kal
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2020-07-21, 14:52   

Gdzieś musisz mieć pęknięcie.
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-21, 14:58   

Irkus napisał/a:
Gdzieś musisz mieć pęknięcie.


Pęknięcia nie mam - ściany i dno nienaruszone - zresztą zaprawę kładłem miesiąc temu.

Zresztą ubytek się znacząco zwiększył po zamontowaniu drugiej kaskady, więc to musi mieć związek.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-07-21, 15:59   

Rurkę przyciśnij jakimiś mniejszymi kamieniami to się nie będą przesuwać. Jeśli chodzi o ubytki wody to wcale nie muszą być widoczne pęknięcia. Najlepiej czekaj aż woda będzie uchodzić i w którym momencie przestanie. Wtedy będziesz widzieć mniej więcej na jakiej głębokości jest szczelina. Ja u siebie miałem tak że przy zalewaniu oczka betonem gdzieś trafił się patyk który po czasie przegnił i zrobił się otwór.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-07-21, 20:02   

Tak jak kolega pisze wyłącz system kaskad na jedną dobę i zobacz czy ze zbiornika nie ubyło Ci przez ten okres wody Jak ubyło to poziom zatrzyma się minimalnie poniżej punktu ubytku Jak ubytku nie bedzie to szukaj przecieków przy kaskadzie

[ Dodano: 2020-07-21, 21:04 ]
Poukładaj kamienie na kaskadzie aby skierować wodę tam gdzie chcesz bo widzę że dosyć szeroko płynie woda i może zachodzić pod kamienie
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-07-27, 20:29   

kal800 napisał/a:
Czy jest jakiś sposób, żeby wodę na kaskady skierować bardziej fachowo?

Wszyscy tu jesteśmy co do oczek raczej amatorami :) więc sposób porządnego amatorskiego podłączenia węża mógłby wyglądać na przykład tak: ostrożnie naciąć fleksem z tarczą do betonu miejsce gdzie podchodzi wąż z wodą i szczelinę zamaskować albo kawałkiem wpasowanego kamienia tego samego rodzaju, albo zabarwioną zaprawą. Albo jeszcze ostrożniej - przewiercić otwór na wąż. Albo przykryć go jakimiś płaskimi kamieniami, w których od spodu można zrobić rowek na wąż. etc.

Czy możemy spodziewać się informacji jak zachowuje się poziom wody po całkowitym wyłączeniu kaskad?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-28, 14:13   

schodzi - 8 cm na dobę. w zbiorniku nie ma widocznych pęknięć i szczelin, jedyne co mi przychodzi do głowy to nieszczelny odpływ...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny