wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bakterie na glony i zieloną wodę
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-14, 09:46   Bakterie na glony i zieloną wodę

Możecie mi coś o tym powiedzieć? Czytałem trochę tematów ale są sprzed kilku lat, może jakieś nowsze informacje się pojawiły.

Ciekawi mnie czy faktycznie coś te bakterie nitryfikacyjne czy inne takie (nie znam się tylko czytam dużo) pomagają w zauważalny i względnie trwały sposób bez konieczności podawania preparatu co tydzień.

Czytałem w internetach, że większość jak nie wszystkie te preparaty z bakteriami to ogólnie lekkie scam bo te bakterie potrzebują tlenu do przetrwania a są sprzedawane w zamkniętych pojemnikach które leżą gdzieś na półkach sklepowych miesiącami... prawda/fałsz?

Interesuje mnie też które z preparatów polecacie bo ich jest naprawdę masa.

Pani w sklepie zajmującym się stricte oczkami wodnymi poleciła mi jakieś bakterie które zjadają glony ale uprzednio dała mi preparat który rzekomo nie szkodzi rybkom oraz roślinom który to wiąże glony a te wypływają na powierzchnię poczym można je zebrać lub właśnie poczekać i użyć ów bakterii by te wszystkie związane niczym galaretka (słowa tej pani) glony zostały przez nie zjedzone.
Oczywiście jestem początkujacym oczkomaniakiem i myślałem że "nieszkodzące" dla rybek i roślinek oznacza że względnie naturalne a to była raczej zwykła chemia - mój błąd.

Niestety nie mam filtra odpowiedniego żeby takowe bakterie nitryfikacyjne tam wrzucić i żeby mi oczyszczały wodę, czytałem że można zrobić taki z beczki, akurat mam taką dość sporą ale poza samymi bakteriami daje się tam jeszcze różne aktywne węgly i inne oczyszczające materiały których nie posiadam...

Także w skrócie:
Jakieś aktualne biopreparaty których używaliście i uważacie że faktycznie działają i możecie je z czystym sumieniem polecić to z chęcią bym wypróbował.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-14, 14:05   

Bakterie nitryfikacyjne to podstawa oczyszczania wody ze związków azotowych stąd ich nazwa "nitr" od łacińskiej nazwy azotu. Dlaczego to ważne? Bo związki azotowe to główna pożywka glonów, czyli są w wodzie związki azotowe w nadmiarze - są i glony.
Nie musisz bakterii nitryfikacyjnych kupować bo i tak same się pojawią: w oczku po 2 tygodniach powinny już być. Możesz kupić je w starterze od renomowanego producenta, albo zaszczepić z dobrze prosperującego oczka kogoś znajomego - weź po prostu wiaderko jego wody bo unoszą się też w toni.
Czego potrzebują do życia? Powierzchni, na której osiądą (dlatego wypełnienie komory bio filtra musi być bardzo porowate - im bardziej porowate tym większa powierzchnia filtracji tym skuteczniej bakterie sobie poradzą ze zw azotowymi), związków azotowych w wodzie bo to ich pożywienie i tlenu. I bez przesady z tym tlenem, zdrowe oczko ma go dość, ale jeśli dasz na spód komory bio kamień napowietrzający to na pewno będą skuteczniejsze (nie zauważyłem tego specjalnie przyznam szczerze, ale też nie prowadzę żadnych badań w tej kwestii).

Reasumując bakterie "zjedzą" związki azotowe kiedy te przechodzą przez filtr dzięki czemu glony nie mają co jeść i nie występują, albo są nieliczne. Mówimy tu głównie o glonach powodujących "zieloną wodę".
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-14, 14:34   

Dobrze dzięki za objaśnienia. Teraz dwa pytania:

1.Jak poznać czy faktycznie samoistnie się takowe bakterie u mnie pojawiły? Jest to na 100% pewne?
2. Jeśli jednak chciałbym je zakupić bo nie znam nikogo z oczkiem w okolicy to jaki starter polecacie?

ad.3. Jakiś link do poradnika lub jakiś instruktarz z jakich materiałów konkretnie zrobić ów filtr w beczce i jak je ułożyć?

Takie coś znalazłem w internetach, mam tylko jedną beczkę ale możliwe że załatwie sobie drugą:

 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-14, 19:44   

Poszukaj wiedzy na tym forum, dopiero co gdzieś o tym pisaliśmy. Jak jedna beczka to: ruszt, maty kokosowe (lepiej japońskie), złoże bio, np. ten keramzyt i na górę coś by nie unosił się, np. mata kokosowa. Te szczotki choć to dobra sprawa można pominąć bo zapewne i tak się zgniotą, a wtedy sens żaden, poza tym najlepiej dawać je pionowo i dość gęsto.
Beczka, kubeł na śmieci (wg. mnie lepszy pomysł) musi byc dopasowana do warunków oczka, czyli jego pojemności, ilości roślin, ryb, zacienienia. Dopasowana, czyli o odpowiedniej pojemności.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-16, 14:35   

Niestety trochę słabo wygląda taka beczka postawiona przy oczku. Jakieś pomysły jak to zamaskować?
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-16, 15:26   

Ja swoje beczki wysmarowałem żywicą poliuretanową i obsypałem drobnymi kamieniami, jedną dodatkowo zamaskowałem skalniakiem.
Na tym zdjęciu na środkowej części widać jedną z nich.

 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-17, 08:14   

Ktoś tu się narobił :piwko:

Beczki super zamaskowane!
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-19, 08:29   

No ciekawe, ciekawe, może też tak spróbuje.

A te brzegi z kamyczków jak tak ładnie zrobiłeś, to jest ta mata imitująca kamyki? Bo nie wyobrażam sobie zrobić to tak dobrze z normalnych kamyków :D
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-19, 10:17   

Również posmarowałem żywicą poliuretanową i obsypałem drobnymi kamieniami. Żywica trzyma tak mocno że spokojnie można po tym chodzić bez ryzyka że coś się wykruszy.
Ogólnie zdecydowałem się na żywicę, bo musiałem min. raz w sezonie wylewać połowę wody i smarować ceresitem cr65, który na dłuższą metę się jakoś odparzał. Teraz jest wszystko uszczelnione jak plastikowa wanna, do tego pozbyłem się "betonowego" wyglądu i zauważyłem że na żywicy słabo trzymają się osady, glony i inne resztki, bo głębsze miejsca gdzie nie ma żywicy są dużo ciemniejsze, a z żywicy po prostu to się zsuwa.
Zobacz w galerii temat "Oczko 34m3 - jungu" tam masz więcej zdjęć tych kamyczków z żywicą.
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-19, 11:48   

o super, też tak spróbuje zobaczymy co z tego wyjdzie :)
 
 
cecilyluty
[Usunięty]

Wysłany: 2021-05-04, 11:52   

Fox napisał/a:
Dobrze dzięki za objaśnienia. Teraz dwa pytania:

1.Jak poznać czy faktycznie samoistnie się takowe bakterie u mnie pojawiły? Jest to na 100% pewne?
2. Jeśli jednak chciałbym je zakupić bo nie znam nikogo z oczkiem w okolicy to jaki starter polecacie?

ad.3. Jakiś link do poradnika lub jakiś instruktarz z jakich materiałów konkretnie zrobić ów filtr w beczce i jak je ułożyć?

Takie coś znalazłem w internetach, mam tylko jedną beczkę ale możliwe że załatwie sobie drugą:

Obrazek



Na 2 pytanie polecam Pond AlgoRem od Tetry (znajdziesz tutaj https://www.akwarystyczny...u-wodnym-4677). To plus dobra cyrkulacja i problem powinien się szybko rozwiązać.
 
 
mario1973 
Początkujący


Dołączył: 07 Mar 2021
Posty: 12
Skąd: Ozorków
Wysłany: 2021-05-16, 17:00   

cecilyluty napisał/a:
Fox napisał/a:
Dobrze dzięki za objaśnienia. Teraz dwa pytania:

1.Jak poznać czy faktycznie samoistnie się takowe bakterie u mnie pojawiły? Jest to na 100% pewne?
2. Jeśli jednak chciałbym je zakupić bo nie znam nikogo z oczkiem w okolicy to jaki starter polecacie?

ad.3. Jakiś link do poradnika lub jakiś instruktarz z jakich materiałów konkretnie zrobić ów filtr w beczce i jak je ułożyć?

Takie coś znalazłem w internetach, mam tylko jedną beczkę ale możliwe że załatwie sobie drugą:

Obrazek



Na 2 pytanie polecam Pond AlgoRem od Tetry (znajdziesz tutaj https://www.akwarystyczny...u-wodnym-4677). To plus dobra cyrkulacja i problem powinien się szybko rozwiązać.

Myślę że od czerwca ubiegłego roku problem został rozwiązany. 😊
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny