wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko wodne bez roślin dla koi- przebudowa
Autor Wiadomość
daniwalczak 
Nowy


Dołączyła: 13 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-04-15, 08:38   oczko wodne bez roślin dla koi- przebudowa

Cześć,
mam oczko wodne z siatkobetonu, wybudowane 5 lat temu o pojemności 7m3. Oczko obsadzone na brzegach strzałką, na dnie 8 lilii i moczarka. Chcę je przebudować- główny powód- jest za małe na 12 koi, które szybko rosną, a drugi powód, to, że przy budowie go nie wypoziomowałem i z jednej strony beton sterczy na jakieś 30 cm.
W przyszłym roku planuję zburzyć stary garaż, a gruz chcę użyć do nadbudowania czegoś na kształt wałów, w odległości od oczka jakichś 50 cm. Od zewnętrznej strony pokryję gliną i ziemią i posadzę rośliny. Dzięki temu powiększę lustro wody.
Pytanie czy wykładać EPDM czy może na istniejącym siatkobetonie położyć nowy obejmujący tę powiększoną część.
Druga moja wizja jest podobna do tej wyżej, ale bez roślin w oczku, ponieważ od 3 lat borykam się z problem zielonych glonów (one jakby nie stanowią dla mnie większego problemu), które duszą mi rośliny mimo wyławiania ich grabiami i siatką. NA YT wiele osób chwali się swoimi oczkami, które jak wygląda nie posiadają roślin,a woda jest krystaliczna z czarną ciemną tonią. Wygląda to obłędnie ale nie wiem czy jest to w naszym klimacie do zrobienia. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-04-15, 09:45   

Te osoby które chwalą się takimi oczkami, to mają albo kilku-kilkunastolenie oczko z ustabilizowanym ekosystemem, albo przed zdjęciami wymieniają wodę, albo zużywają duużo prądu na filtrację, lampy UV, I-troniki, odkurzacze czy inne wynalazki.
Osobiście nie widziałem dwu-trzy letniego oczka które miało by wodę kryształ poza tymi bez ryb bo tam można pakować wszelkiego rodzaju chemię.
Jakieś dwa tygodnie temu przeźroczystość wody u mnie wynosiła 50-60cm, załączyłem pompę z filtrem i teraz mimo dłuższego dnia, cieplejszej wody przejrzystość wzrosła do ok 80-100cm. Wydaje mi się też że może być to spowodowane zwiększeniem porowatości dna przez ten doklejony żwir i teraz więcej "żyjątek" odżywiających się zooplanktonem jest w stanie schować się przed żarłocznymi karasiami.

Ja też robiąc oczko nie wziąłem pod uwagę różnic wysokości gruntu (znaczy się brałem pod uwagę ale na oko :-) ) i również było u mnie widać spore ilości betonu, kupiłem 5l żywicy poliuretanowej i trzy worki drobnych kamieni (frakcja 3-5mm), wysmarowałem brzegi i na to rzuciłem kamyczki - Efekt widać od razu na wielki plus, a kamienie są tak mocno doklejone że mogę po nich chodzić bez obaw że się odkleją.

Jeśli chcesz dorobić kolejną cześć do oczka wystarczy że zrobisz zbrojenie łączące się ze starym oczkiem, tak aby nie powstawały pęknięcia, i to miejsce zasmarujesz żywicą. Na pewno wyjdzie taniej niż od nowa wykładać całe oczko wraz z dobudówką nową folią EPDM, na upartego nawet nie będziesz musiał spuszczać całej wody.
 
 
daniwalczak 
Nowy


Dołączyła: 13 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-04-15, 11:40   

Nie wiem, czy uda mi się zrobić trwałe połączenie z tą częścią dobudowaną. U mnie woda kryształ aż po samo dno mimo glonów nitkowatych. o dziwo te są jedynie na kamieniach i roślinach, na betonie nic a nic. Zastanawiam się tylko czy bez roślin też uzyskam taki efekt. Filtr to pojemnik typu mauzer 1m3 z warstwami na filtrację mechaniczną i biologiczną, woda przesącza się przez keramzyt i wypływa do oczka. Pompa aquajet 5500.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-17, 10:55   

daniwalczak napisał/a:
Nie wiem, czy uda mi się zrobić trwałe połączenie z tą częścią dobudowaną. U mnie woda kryształ aż po samo dno mimo glonów nitkowatych. o dziwo te są jedynie na kamieniach i roślinach, na betonie nic a nic. Zastanawiam się tylko czy bez roślin też uzyskam taki efekt. Filtr to pojemnik typu mauzer 1m3 z warstwami na filtrację mechaniczną i biologiczną, woda przesącza się przez keramzyt i wypływa do oczka. Pompa aquajet 5500.

Co do glonów nitkowatych - u mnie zniknęły odkąd w domu jest zmiękczacz wody na instalacji wodociągowej, taki za ok. 2 kpln. W szufladzie leży I-tronic, nie zdążyłem go użyć...
Polecałbym Ci filtr bębnowy, ale to wymagałoby wbudowania odpływu dennego. Może przynajmniej filtr sitowy? Chodzi o to, żeby odchody Koi nie rozkładały się w wodzie, lecz były jak najszybciej usuwane. Teraz wędrują do Mausera i tam nawet przy częstym płukaniu filtra spora część trafia do oczka jako azotany, fosforany, etc., na to tylko czekają glony. Filtr sitowy możesz zasilić tą swoją pompą, a z niego woda przelewem mogłaby iść do Mauzera.

Do Jungu, polegając na swoich doświadczeniach troszkę się z Tobą nie zgodzę co do tych sztuczek z czystą wodą. Woda kryształ non stop, warunki: filtr bębnowy (zużycie prądu pomijalne - tyle co na obrót bębna i włączenie na 20 sekund pompy płuczącej co ok pół godziny), filtr komorowy obecnie ok 1m3 w 1/3 wypełniony pociętym pumeksem. Obieg wody zapewniony airliftem z dmuchawą Secoh 80l/min 50W, do tego "dla urody" z filtra komorowego pompą 50W podbieram wodę idącą na złoże zraszane zbudowane z czterech ustawionych jedna nad drugą metrowych skrzynek na kwiaty wypełnionych pumeksem tym samym co w komorze.
Więc całość - 100 Watów.
Obecnie 13 sporych Koi, bez szału, żadne Jumbo, ale sporo i za dużo jak sądzę.

p.s. Może koło oczka znajdzie się miejsce na koryto z filtrem akwaponicznym?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny