wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko + kaskada, H=5-6m
Autor Wiadomość
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-11-02, 20:10   

Wszystko powyżej będzie miało pełno szpar - będzie tam usypisko kamieni...

a koło oczka z jednej strony będzie praktycznie gołoborza ;)
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-11-08, 15:19   

taniw napisał/a:
Kawał dobrej roboty. Ciekawe jak oczko będzie wyglądać po zalaniu wodą,

No właśnie jeśli już zalałeś wodą to puść zdjęcia. :-D
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-11-08, 17:57   

Leje i leje ze studni i z chmur, ale jeszcze trochę brakuje :)

W niedzielę może założę bikini i będzie chlapu ciapu :p
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-11-09, 13:32   

Trochę przegapiłem Twoje posty i zdjęcia.
Jak z wyborem airlifta - ukośny czy prosty?
Chcesz cały airlift zrobić/zrobiłeś jako siedmiometrową ukośną pompę o różnicy wysokości 90cm (licząc od wlotu powietrza do wylotu z pompy u góry)? Popraw mnie proszę, jeżeli coś przekręciłem.
Na pewno ukos pogorszy pracę airlifta, bo powietrze będzie gromadzić się przy górnej ściance przewodu i raczej uciekać górą niż przepychać wodę. Oczywiście częściowo będzie to działać, bo całe powietrze tam się nie zmieści i trochę pracy airlift wykona. Jeżeli nie wymagasz dużego przepływu, to może to jakoś działać.
Po wyłączeniu zasilania poziom ustali się na poziomie lustra w zbiorniku - mam tak w rurach 110 z PP przy koipondzie i nie zauważyłem problemu. Moim zdaniem gdybyś zimą zarzucił na to miejsce jakąś izolację - choćby parę worków z liśćmi - to na bank nie zamarznie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-11-09, 13:49   

Poleciałem bardziej w poziomie i dopiero w miejscu wylotu wyszedłem z rurą 110mm do pionu.

Myślałem jak rozwiązać tą sytuację i wpadłem na pomysł, aby zrobić głowicę airlifta, która zmieści się w rurze 110mm i wcisnę ją na pionowym odcinku w miejscu wylotu.
Czy to dobry pomysł?

Tak jak na tym niezbyt udanym obrazku - kolor zielony, taki kwadracik.

Byłoby zrobione takie przewężenie do średnicy 70mm (w tej 110mm), faktem jest to, że przepływ nie ma być mega duży.

 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-11-09, 14:43   

Kosta napisał/a:
Myślałem jak rozwiązać tą sytuację i wpadłem na pomysł, aby zrobić głowicę airlifta, która zmieści się w rurze 110mm i wcisnę ją na pionowym odcinku w miejscu wylotu.
Czy to dobry pomysł?

Co nazywasz głowicą? Sam dyfuzor powietrza?
Uważaj, żeby nie zawęzić światła rury, w którym będzie płynąć woda.
Mam wątpliwości co do robienia airlifta na przewodzie 70mm. Potrzeba sporo powietrza, żeby rurę nim wypełnić i uzyskasz przepływy znacznie większe niż chcesz. Ja mam airlift takiej średnicy i mam przepływ rzędu iluś tam metrów sześciennych na godzinę. Przy wymaganym przez Ciebie przepływie 200-300 l/h zrobiłbym wkład z rury 50mm w rurze 110mm idącej pionowo do powierzchni.
Dość łatwo jest zrobić dyfuzor dołączając od dołu na bosy koniec rury 50mm mufę (dwustronny kielich), której środkowa węższa część posłuży za dyfuzor po nawierceniu otworków wiertłem 1mm. Do takiej mufy trzeba dobrać rurę której wewnętrzna średnica jest równa zewnętrznej średnicy kielichów - zamknie ona przestrzeń wokół środkowej części mufy. Do tej zewnętrznej rury dołączysz przewód powietrza.
Cały wkład z tej rury 50mm (czyli cały właściwy airlift) trzeba zakończyć kolankiem i przepuścić szczelnie poziomo przez rurę 110mm w kierunku strumienia. Dla umożliwienia inspekcji (choćby czyszczenie otworków) takie uszczelnienie powinno być demontowalne (np. jedna część wsuwana od góry w oprawkę zamontowaną na rurze 110mm).

Trochę się rozpisałem, może niepotrzebnie. Może faktycznie wystarczy kula napowietrzająca umieszczona centralnie na dnie stożka redukcji 110/70. Twoje rozwiązanie będzie o wiele prostsze, ale jak masz gdzie, to spróbuj zrobić najpierw testy.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-11-09, 15:48   

Dobry pomysł z tą 50'tką.
Na pewno łatwiejszy od mojego - gdyż do 110mm wejdzie luźno a i do inspekcji - tak jak piszesz - będzie sporo prostszy i szybszy dostęp.
Zdemontuję, wyjmę i wyczyszczę wszystko w 10min.

Chowając rurę w poziomie - też powątpiewałem w słuszność tego systemu, ale ratuje mnie w tym wszystkim małe zapotrzebowanie pod kątem przepływu wody.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny