wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ŻYWOPŁOTY
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-04-09, 07:14   

Jeżeli chcesz mieć żywopłot gęsty od samego dołu to stosuj się do zaleceń. Drastyczne, jak piszesz, cięcie powoduje rozgałęzianie się rośliny a co za tym idzie zagęszczanie szpaleru. Tnij, nie żałuj bo w przeciwnym przypadku za parę lat będziesz żałować, że nie ciąłeś ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
TOMY 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 134
Skąd: włocławek
Wysłany: 2014-04-09, 13:21   

Adalbert napisał/a:
Jeżeli chcesz mieć żywopłot gęsty od samego dołu to stosuj się do zaleceń. Drastyczne, jak piszesz, cięcie powoduje rozgałęzianie się rośliny a co za tym idzie zagęszczanie szpaleru. Tnij, nie żałuj bo w przeciwnym przypadku za parę lat będziesz żałować, że nie ciąłeś ;)


Jeszcze trochę podyskutuje,facet z lasu podpowiedział mi zebym teraz nie skracał,bo drzewko jeszcze słabe-bo wkoncu sie jeszcze nie przyjeły.Powiada ze w tym roku i tak za bardzo juz nie urośnie,a na wiosne go ciachnąc?
Jeśli teraz bym je skrócił to nie osłabie ich do tego stopnia zeby sie nie przyjeły?
_________________
Życ w zgodzie z naturą:)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-04-09, 14:02   

TOMY napisał/a:
zebym teraz nie skracał,bo drzewko jeszcze słabe-bo wkoncu sie jeszcze nie przyjeły.


i sam sobie zaprzeczył bo zmniejszając zapotrzebowanie części nadziemnej pozwala lepiej rozrosnąć sie części podziemnej. A potem to już zamo hula. Ja swoje żywopłoty przycinałem w momencie sadzenia i przez pierwszy okres wzrostu skracałem odrosty tak żeby uzyskać przy ziemi jak najwięcej rozgałęzień. Robiłem tak z cisem i ligustrem i teraz są gęste jak ściana :)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-04-09, 14:14   

Wojtek,bardzo dobrze piszesz i masz rację,przez cięcie roślinka się rozkrzewia i zarazem
rozrastają się korzenie ;)
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
TOMY 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 134
Skąd: włocławek
Wysłany: 2014-04-09, 22:24   

leszek50-57 napisał/a:
Wojtek,bardzo dobrze piszesz i masz rację,przez cięcie roślinka się rozkrzewia i zarazem
rozrastają się korzenie ;)


Dzięki za porady, jutro skracam całe drzewka o 20cm. Z czasem wstawię jakieś foto jak się rozrasta.Jeszcze raz dziękuję :piwko:
_________________
Życ w zgodzie z naturą:)
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-04-13, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bajentyna 
Nowy


Dołączyła: 02 Cze 2015
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-02, 05:18   

Przeczytałam cały wątek i naprawdę podziwiam wiedzę niektórych. Myślałam, że stworzenie gęstego żywopłotu jest dużo prostsze - że wystarczy go posadzić i niech sobie żyje. Potem dorwałam poradniki i widzę, że to nie taka prosta sprawa... Ale się nie poddam.

Kolejny taki post z reklamą a poleci cały.
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2015-06-02, 09:24   

Ja swój sadziłem w maju i po ok.tygodniu delikatnie przycinałem każdy osobno na wysokość 20 cm od ziemi. Ostatnią partię posadziłem w końcówce maja już z młodymi przyrostami i dokąd który oklapł, to tak daleko ingerowałem. Nie zostawiaj nigdy, aż sam wyrośnie. Pozyskiwałem pędy, przycinając z dwuletniego żywopłotu.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-03, 17:55   

Radzionek napisał/a:
po ok.tygodniu delikatnie przycinałem każdy osobno na wysokość 20 cm od ziemi


Ktoś nam wcześniej napisał że mu sprzedawca powiedział żeby ciąć później, bo "rośłina jest słaba". Zalecenie pozbawione sensu, bo przez tydzień czy nawet miesiąc sadzonka się nie wzmocni za bardzo a cały czas wątły (uszkodzony) system korzeniowy będzie musiał utrzymać całą roślinę - ale to już też było wspomniane.

Przycinać bezsprzecznie należy od razu po posadzeniu. Wtedy obcięte części nie ciągną wody i roślina ma łatwiej (mniejsza powierzchnia transpiracji).


Bajentyna napisał/a:
Myślałam, że stworzenie gęstego żywopłotu jest dużo prostsze


A co w tym trudnego? Sadzisz, podlewasz i jeśli to żywopłot liściasty, to od razu tniesz. Potem przycinasz w odpowiednich terminach i w zależności od gatunków czasami nawozisz. I tyle.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Ireczek98 
Nowy


Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-08-07, 15:46   

No ale trochę roboty przy żywopłocie zawsze jest :) nie będzie sam z siebie rósł tak jak chcesz :)
 
 
Roman 
Nowy


Dołączył: 16 Paź 2019
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-10-16, 13:19   

No z żywopłotem jest trochę zabawy. Na początek trzeba pokombinować i z wyborem (ma być szybko ładny, dobrze rosnący) i z przycinaniem (jak rośnie szybko to i częste przycinanie jest potrzebne). Może niepotrzebnie chwale dla od dwóch lat, i przy projektowaniu ogrodu i przy utrzymaniu, współpracuję z tą firmą http://polskiogrod.pl/kontakt/ - zarówno ceny i jakość sa OK. Szczególnie właśnie przycinanie, nie mam zbytnio cierpliwości, ani zdrowia do tego już. Pozdrawiam wszystkich ogrodników-emerytów.
 
 
ladan 
Nowy


Dołączył: 25 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-03-07, 11:44   

Ja mam bukowy i z laurowisni.
Bukowy lubię mimo że u nas dopiero teraz zaczyna być widoczny...myślałam że rośnie szybciej, ale by też mocno cięty na początku.
Natomiast ten z laurowisni rośnie jak szalony.
Niestety łapie mączniaka pod koniec lata.

Zastanawiałąm się też nad kupieniem sadzonek jagody kamczackiej https://www.podkarpackiesady.pl/22-jagody Jak Wam rośnie w naszych warunkach?
 
 
dario33 
Początkujący


Dołączył: 06 Cze 2015
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2024-03-07, 18:10   tuje

Hej, ktoś jest w stanie rozpoznać może co dolega tym tujom? Zlekceważyłem brązowienie w ubiegłym roku i ich stan się znacznie pogorszył. Ehhh.. Większość ma już 2.5-3m. Jakiś grzyb czy cuś? Czytam i oglądam filmiki ale już sam nie wiem czy są do odratowania czy RIP?



 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny