wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Chlorek sodu
Autor Wiadomość
mates08 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 9
Skąd: Okolice Wyszkowa
Wysłany: 2019-08-21, 11:14   Chlorek sodu

Witam. Zanjoma ostatnio do zwykłego słodkowodnego akwarium wlała małą proporcję chlorku sodu i woda stała się klarowna, ryby bardziej życiowe i wgl. Pomyślałem aby dolać troche do oczka wodnego. Mam oczko wodne około 2500 l . Zwalczyło by to trochę glon. Ale nw jaka proporcja żeby nie zaszkodziło rybom i roślinom. Czy ktoś kiedyś to stosował?
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-08-21, 12:18   

Oczko wodne jest żywym organizmem.
Jeśli nawalisz całą dostępną chemię aby woda była klarowna - i tak nie rozwiążesz problemu.

Zauważyłeś, że mając ryby musisz mieć dużo roślin?

Jest jeszcze jedna opcja - masz system filtracji jak w KOI pondzie.
Nawet KOI'maniacy starają się używać chemii w minimalnym stopniu... po zimie dodają np. nadmanganian potasu.
Idąc dalej tropem RYB - w oczkach dla KOI, gdzie roślin jest mało, przelicznik ilości ryb na m3 wody jest tak trochę 1:1. 1 duży Koi na 1m3 wody.
10m3 wody - 10ryb.

Chemia jest na krótką metę - ale to Twoje oczko i Twoja decyzja.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-08-21, 13:55   

Dobrze napisane. Ekologicznie :)

[ Dodano: 2019-08-21, 15:00 ]
Chlorek sodu w akwarium słodkowodnym dodaje się do akwarium z rybami piękniczkowymi np.molinezjami inne go nie tolerują.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-08-25, 08:23   

Witam ,może koledze mates08 chodziło o zupełnie inny związek chemiczny a konkretnie nadwęglan sodu.
Związek ten jest wykorzystywany w preparatach anty glonowych.
Nie testowałem
Natomiast bardzo dobre rezultaty można też uzyskać dzięki perhydrol-owi , o tym pisałem w innym wątku .
W obydwu wypadkach substancją aktywną jest nadtlenek wodoru .


Inne zastosowanie nadwęglanu sodu .
https://distripark.com/aktualnosci/nadweglan-sodu-malo-znany-a-skuteczny-srodek-dezynfekujacy-czyli-jak-tanio-zapobiegac-ch
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-25, 09:17   

Hodowcy koi czasami używają soli, ale tu trzeba być bardzo dokładnym.
http://forum.oczkowodne.n...highlight=s%F3l
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-25, 11:55   Re: Chlorek sodu

mates08 napisał/a:
Ale nw jaka proporcja żeby nie zaszkodziło rybom i roślinom. Czy ktoś kiedyś to stosował?

Stosowałem zwalczając przywry (objaw to ocieranie się ryb o dno i wystające przedmioty) - z mizernym skutkiem (tu mogę polecić kuracje nadmanganianem potasu, pod warunkiem dokładnego zapoznania się z tematem).
Kąpiele długotrwałe (kilka tygodni, miesięcy lub nawet czas nieokreślony) to około 2 g/l czyli kg/m3 wody. Co do sensu - zdania są podzielone, z wyraźnym wskazaniem na dużą zdolność adaptacji mikroorganizmów chorobotwórczych do zasolenia.
Stężenie izotoniczne u ryby (podobnie ja i u człowieka) to 9 g/l. Stosowane są kąpiele krótkotrwałe w wyższych stężeniach mające na celu np. zabicie szkodliwych mikrobów.
W przypadku choroby ryby zwłaszcza z otwartą raną na ogół korzystne jest umieszczenie ryby w roztworze 2-4 g/l, co zmniejsza różnicę stężeń otaczającej wody i ciała ryby, ułatwiając pracę takich narządów, jak np. nerki i np. zmniejszając wpływ rany będącej wrotami między organizmem ryby a otoczeniem.
Z drugiej strony, właśnie zbyt wysokie i długotrwałe zasolenie prowadzi do uszkodzenia nerek i śmierci ryby.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny