wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje pierwsze oczko wodne
Autor Wiadomość
slavcio89 
Nowy


Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-04-22, 08:18   Moje pierwsze oczko wodne

Witam wszystkich serdecznie w ten świąteczny dyngusowy poranek.
Jest to mój pierwszy post, postanowiłem zaczerpnąć u Państwa sugestii, gdyż na dniach pragnę rozpocząć pracę nad moim pierwszym oczkiem wodnym, malutkim oczkiem bo maksymalne wymiary powierzchni lustra to 4x2,5m oraz dość płytkie od 0,4-1,1m.
Mam zakupioną folię 1,1mm 4x6m (chyba jednak mi zabraknie by osiągnąć maksymalny rozmiar), pompę Jebao 3500L/H, około 200kg kamieni śr. 6-12cm do tworzenia opaski wokół oczka.
Podłoże gliniaste, przed położeniem folii wyrównanie terenu warstwą 5-8cm piasku (chyba nie będę stosować żadnych geowłóknin). Czy kret jest potencjalnym zagrożeniem dla folii? Żeruje w ogrodzie chyba kilka sztuk.
Z urobku ziemnego mam zamiar zrobić nasyp a z dwóch kastr budowlanych filtr przelewowy, który dalej przeistoczyć ma się w krótką rzeczkę i wodospadzik bądź kaskadę.
Jaki wkład filtracyjny zastosować, aby był wielkopowierzchniowy dla bakterii nitryfikacyjnych a zarówno podłożem dla roślin hydroponiki (myślałem nad keramzytem, ale jego nasiąkliwość to ponoć tylko 21%, lawa wulkaniczna) a nie był wypłukiwany przez wodę która będzie mieć przecież wysokie ciśnienie na wlocie do kastr?. Jakie rośliny zastosować zarówno w kastrach jak i w oczku i wokół oczka.
czy sypać coś na folię?
czy w ogóle ta pompa się sprawdzi? potencjalnie spora moc na ten litraż z dostępnę regulacją, zakupiłem wąż karbowany 5m calowy, ale zmartwił mnie fakt, że jednak wylot z pompy będzie miał jeszcze mniejszą średnicę niż 25mm a wnętrze węże będzie podatne na odkładanie się zanieczyszczenie i dalsze zaweżanie przekroju - a chciałbym żeby rzeczka miała raczej swobodny spokojny strumień.

Chyba napisałem tyle co wiem, proszę o cierpliwość i wskazówki wszelkie nawet te najprostsze. Wrzucam na szybko zrobiony szkic w paincie, wiem, że amatorka ale chciałem napisać do Was jeszcze przed porannym wyjazdem do rodziny.
Dziękuję za wszelkie zainteresowanie tematem i pomoc.

Problemem może być południowe usytuowanie z dużym nasłonecznieniem, ale mam nadzieję szybko zacienić wyższymi roślinami.

 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-22, 08:59   

Przy pompie powinna być taka nasadka z różnymi średnicami wyjść. Obcinasz te mniejsze.
Maksymalny rozmiar oczka jaki wyjdzie ci z tej folii to jakieś 1,5 na 3,5m.
Geowłóknina jest tak tania, że nie ma co na niej oszczędzać.
Rośliny które powinieneś dać na początek to kosaćce, sity manna mielec , tatarak, oczeret, turzyca.
W pierwszych latach zaciemnienie wody uzyskasz wprowadzając dużą ilość roślin pływających. Czyli pistia, żabiściek, rzęśl bagienna,salwinia, limnobium gąbczaste
 
 
slavcio89 
Nowy


Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-04-22, 16:15   

[img][/img]
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-04-22, 19:33   

Pompa powinna ci oczywiście wystarczyć, dobrze że ma regulację, musisz tylko obciąć małe końcówki.
Nie ma raczej sensu wrzucać keramzytu do kastr gdyż ten pływa i raczej tylko zrobi ci bałagan. Normalnie wypełnij je żwirem.
No i folia. Widzę że na styk liczyłeś... Ale to zły pomysł. Trzeba było wziąć metr więcej z każdej strony i byłoby ok.
 
 
slavcio89 
Nowy


Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-04-22, 20:22   

luzio no zobaczymy na ile starczy, niestety będę musiał dostosować wykop do folii :P
folię chcę jeszcze wywinąć i zrobić rynienkę wypełnioną otoczakiem do odprowadzenia przelewu lustra wody, jeszcze sobie dokladnie rozrysuje jak tą folię optymalnie zagospodarować

jednak folia to dość drogi gips i tak postanowiłem zainwestować w lepszą, tylko czy geowłóknina da coś tutaj przeciw kretom, jednak żeby położyć geosyntetyk pod piasek a następnie drugą warstwę na piasku i dopiero folia muszę wyłożyć 100zł, a wolałbym jak już zainwestować te pieniądze w ładne rośliny

co do keramzytu jeszcze spróbuję znaleźć taki w bryłkach, który w przeciwieństwie do kulek tonie bo ma otwarte pory przez co znacznie większa nasiąkliwość, a żwir będzie miał bardzo małą powierzchnię dla kolonii bakterii

[ Dodano: 2019-04-23, 06:00 ]
Mam jeszcze pytanie.
Jeśli najgłębszą część oczka (1,1m) zrobię w najszerszym miejscu to rzeczywiście ta szerokość mi wyjdzie 1,6 m tylko. Zatem:
Czy mogę wyplycic jeszcze bardziej swoje oczko do 0,8m głębokości? Jakie konsekwencje będą mnie czekać? Bo rozumiem problemem jest zima? Rybki planuje karasie kolorowe i może jeszcze coś drobniejszego. Czy jakieś techniki ocieplenia takiego oczka, czy sam napowietrza z zrobi robotę?
Teraz to już wogole sadzawka wyjdzie 😋
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-23, 09:09   

Obawiam się, że tam gdzie chcesz mieć tę głębokość 1,1m z zakładkami wyjdzie ci tylko trochę więcej niż metr szerokości. To się wiąże z prawie pionowymi ścianami. A takie często potrafią spłatać niespodziankę. Trzeba by było wzmocnić jakoś skarpy.
Same karasie spokojnie dadzą sobie nawet w zimie przy mniejszej głębokości. Jednak ja bym na twoim miejscu zainwestował w większy kawałek folii, a starą wykorzystał do budowy potoku.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-04-23, 10:31   

Cytat:
co do keramzytu jeszcze spróbuję znaleźć taki w bryłkach, który w przeciwieństwie do kulek tonie bo ma otwarte pory przez co znacznie większa nasiąkliwość, a żwir będzie miał bardzo małą powierzchnię dla kolonii bakterii

Witam w popularnym serwisie aukcyjnym do filtra kupiłem w tym roku
PUZZOLANA, WKŁAD FILTRA OCZYSZCZALNI taki brązowy
Porowata struktura i tonie :) polecam jako wkład filtracyjny.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-04-23, 15:55   

kmarkot jest to bardziej porowate niż keramzyt? Tonie mocno czy tylko troszkę cięższe od wody jest?
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-23, 17:46   

slavcio89 napisał/a:
maksymalne wymiary powierzchni lustra to 4x2,5m oraz dość płytkie od 0,4-1,1m.

Wyjdą Ci te wymiary oczka z tej folii ale nie rób półek na rośliny tylko łagodnie opadające brzegi i tak jak mówiłeś zmniejsz głębokość do 0,8m. Karasie powinny zimę przetrwać inne ryby chyba nie.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-04-23, 20:01   

luzio napisał/a:
kmarkot jest to bardziej porowate niż keramzyt? Tonie mocno czy tylko troszkę cięższe od wody jest?



dużo bardziej porowate i tonie jak kamień

[ Dodano: 2019-04-23, 21:06 ]
luzio napisał/a:
kmarkot jest to bardziej porowate niż keramzyt? Tonie mocno czy tylko troszkę cięższe od wody jest?



dużo bardziej porowate i tonie jak kamień

 
 
slavcio89 
Nowy


Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-04-23, 20:31   

kmarkot tego właśnie szukam, mogą to mieć na składzie bądź lawę wulkaniczną? bo na jedno wychodzi
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny