wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Żaby w oczku
Autor Wiadomość
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-04-14, 14:49   

Małe kijanki

 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-14, 15:25   

A u mnie ciągle tylko skrzek.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-04-14, 16:10   

Pierwszy raz mam kijanki. Jest jeszcze skrzek ropuch - ciekawe czy będą małe ropuszki?
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2019-04-14, 18:46   

a czy to nie są kijanki traszek ??
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2019-04-14, 20:24   

Gratuluje potomstwa ,masz szczęście i dobrą wodę w oczku wszystko według mnie wskazuje ,że to traszki jak pisał piekaro.

http://www.przyroda.mazur...e=nature&id=118


tak to wygląda,ochrona prawem tych ślicznotek
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-04-15, 07:59   

W życiu nie widziałem w moim oczku traszki więc nie brałem takiej opcji pod uwagę. Byłoby super!
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-04-15, 10:28   

Traszki są fajniutkie. Dobre też by zająć czymś pożytecznym dzieci: idź i znajdź traszkę. Każdy je lubi :)
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2019-04-15, 16:22   

Qba napisał/a:
W życiu nie widziałem w moim oczku traszki więc nie brałem takiej opcji pod uwagę. Byłoby super!


możliwe, że ich nie widziałeś dosyć dobrze się chowają :) ale jak dużej posiedzisz przy oczku to na pewno jakąś wypatrzysz,
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-15, 21:28   

To kijanki żaby trawnej. Traszki składają po jednym jaju, przeważnie zawijając je w liście roślin wodnych.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-04-16, 06:31   

Pike5, dzięki za info. Żaby trawne mam więc pasuje
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-16, 06:58   

Jeśli rzeczywiście masz jeszcze skrzek ropuchy szarej to jest szansa że kijanki żaby trawnej przeżyją bo jeśli są same to ryby je zjedzą bo są dla nich smaczne. Kijanki ropuchy są natomiast trujące dla ryb.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-04-16, 08:37   

Pike5 napisał/a:
Kijanki ropuchy są natomiast trujące dla ryb.

Teraz rozumiem dlaczego setki kijanek wpadało mi do siatki filtra a je się dziwiłem dlaczego ryby ich nie żrą. Pewnie były ropusze.
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-04-19, 23:03   

Jak u Was z żabami w tym roku?

U mnie jak co roku miliony ropuch i spora ilość żab. Ale w dolinie górnej Wisły, mimo doskonałych warunków (stawy, rozlewiska, mniejsze oczka) od kilku lat zauważyłem drastycznie zmniejszającą się liczbę płazów - jeszcze kilka lat temu było ich sporo, ale w tym roku zauważyłem ledwie kilka sztuk. W tym samym czasie u mnie były dziesiątki tysięcy na hektar (naliczyłem nawet 20 na 1m2).

Słyszałem o tym, że płazy w Poslce zabija jakiś wirus. U mnie populacja jest stosunkowo mocno odizolowana, więc zastanawiam się czy coś nie jest na rzeczy.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
motlawa 
Uczestnik


Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 64
Skąd: gdansk łęgowo
Wysłany: 2019-04-21, 00:23   

mnie to wyglada na larwy traszki.kijanki zaby czy ropuchy maja wieksza glowe taka pekata i nie maja wachlarzykow kolo uszu
_________________
marek
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-21, 07:12   

motlawa napisał/a:
kijanki zaby czy ropuchy maja wieksza glowe taka pekata

Mają pękatą głowe jak urosną
motlawa napisał/a:
i nie maja wachlarzykow kolo uszu

To nie są wachlarzyki tylko skrzela zewnętrzne.
Kijanki nie maja uszu.
Piszmy trochę precyzyjniej.
Jak wiesz w Polsce występuję kilkanaście gatunków płazów bezogonowych. Wielkość skrzeli zewnętrznych jest różna u rożnych gatunków kijanka ropuchy ich nie ma inne maja bardzo małe a wszystkie zanikają po kilku dniach. Wczesną wiosną kulisty skrzek który pokazany jest na zdjęciu wcześniej wcześniej mógł być złożony przez żaby brunatne trawną,moczarowa ,lub zwinkę. Zwinka odpada zostaje moczarowa bądź trawna. Właśnie kijanka trawnej ma tak duże skrzela które zanikną po paru dniach. Zwróć uwagę że kijanki są na tle skrzeku. Chyba traszka nie składa tak dużej kuli skrzeku.

[ Dodano: 2019-04-21, 10:49 ]
Mariano napisał/a:
Ale w dolinie górnej Wisły, mimo doskonałych warunków (stawy, rozlewiska, mniejsze oczka) od kilku lat zauważyłem drastycznie zmniejszającą się liczbę płazów - jeszcze kilka lat temu było ich sporo, ale w tym roku zauważyłem ledwie kilka sztuk.

Czytałem gdzieś że na wirus w Polsce jest za zimno natomiast spadek liczebności płazów może być związany z większymi dopłatami do rolnictwa. Zauważyłem że rolnicy u nas opryskują sieją nawóz kilkanaście razy w roku. Oczka wodne w których kiedyś były płazy są zupełnie puste i jeśli znajdują się między spływami z pól. Koło mnie rolnik skomasował 100 hektarów ziemi od różnych właścicieli zauważyłem że w rowie melioracyjnym koło mnie skrzek żaby trawnej nie rozwija się a zarobki zamierają. Myślę że gdybym zrobił badanie wody mogłoby się okazać że jest w niej duże ilości azotanów Natomiast w oczku wodnym w lesie gdzie nie ma przylegających pól uprawnych życie tętni oczko aż się rusza od płazów

--
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny