wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko dla KOI
Autor Wiadomość
radio82 
Początkujący


Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 12
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-03-05, 15:05   Oczko dla KOI

Witam serdecznie,

Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem wykonania oczka dla KOI i miał bym kilka pytań do wytrawnych "Oczkowiczów"

Na chwile obecną posiadam niewielkie murowane oczko z karasiami i chcialem przerobic je na filtr roslinny, zasypany jakimś kruszywem i obsadzic to roslinnoscia. Woda z niego miała by się przelewać do oczka z KOI. Plan zakładał wykonanie zbiornika z bloczków betonowych i wyklejonego EPDM o głębokości około 150cm. posiadał by odpływ denny i mozliwe ze skimer ścienny.

Filtracja: filtr bębnowy (ze względu na cene był by to DIY), filtr biologiczny oraz tak jak juz pisałem filtr roślinny.
Woda do filtra roślinnego była by wtłaczana dołem i przeciskajac sie przez kruszywo oraz rośliny przelewała do zbiornika z rybami.

Zarys planowanego zbiornika



I teraz kilka pytań:

1. Czym najlepiej wypełnić filtr roślinny, jakie kruszywo?
2. Jakie rośliny sprawdziły by sie najlepiej w takim fitrze?
3. Czy filtr biologiczny np. Bioklar jest konieczny w takim układzie (filtr bębnowy, bioklar, filtr roslinny)
4. Czy dno oczka powinno być zborojone?

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-05, 18:04   

Witam szykuję się do podobnego przedsięwzięcia.

Z tym że u mnie bez filtra bębnowego ( jak masz jakiś dobry i prosty patent na zrobienie go to proszę się pochwalić :) )

Coś w ten deseń



Ad.
1 Ja mam w filtrze i strumyku żwir 8-16 mm U mnie się sprawdza
2 Najlepiej chyba rośliny do sadzeń hydroponicznych bez podłoża ( na forum jest o tym)
3 Niby nie ale ja i tak zastosuję bo uważam że filtracji nigdy za mało Koi to straszne świniaki
4 Przy odpływach dennych należałoby bo będziesz miał mało betonu nad rurą odpływową i może się kruszyć a trochę na pewno będzie pracować
 
 
radio82 
Początkujący


Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 12
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-03-05, 20:33   

Konstrukcyjnie filtr bebnowy jest tak banalnie prosta że jego cena jest nieporozumienie!
Co do budowy filtra to mam narazie wizje jak to wykonać, ale muszę to jeszcze przełożyć na papier. Generalnie będę chciał go wykonać z polipropylenu, a wszystkie potrzebne podzespoły są powszechnie dostępne. Jeśli będę miał już bardziej zaawansowany projekt to dam znać.

Za wszelkie uwagi dziekuje!
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-03-05, 23:02   

Filtr bębnowy ma na forum swój temat:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6884
 
 
radio82 
Początkujący


Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 12
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-03-06, 08:24   

Widziałem juz ten wątek z budowy filtra bębnowego i fajnie ze ktos podjoł się tego zadania ale z przykrością musze stwierdzić ze jego jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia.

[ Dodano: 2019-03-06, 09:16 ]
Zastanawiam się jeszcze na materiałem z którego wykonać sciany zbiornika.

Znalazłem coś takiego jak bloczki szalunkowe. Maja one szerokosc 12cm i zastanawiam sie nad ich wytrzymaloscia.

Ich zaletą było by napewno czystość i łatwość wykonania, a po ich zalaniu powstal by betonowy monolit.

Ale czy 12cm szerokości sianki wystarczy?

 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-03-06, 10:23   

Raczej tak, zwłaszcza jeśli zatopisz w nich pręty a cały zbiornik zakopiesz w ziemi.

[ Dodano: 2019-03-06, 10:30 ]
Odnośnie zaś prefiltra siatkowego to ciągle nad tym myślę i ciekawi mnie czy nie prostszym rozwiązaniem byłoby zamiast automatyki po prostu zwiększyć powierzchnię siatki. Ja akurat nie potrzebuję krystalicznej wody a jedynie rzadszej obsługi. Powiedzmy że jeśli raz na tydzień miałbym wyciągnąć siatki i je przepłukać to byłoby ok. Ciekawi mnie jak często musiałbym czyścić siatkę, której pracująca powierzchnia miałaby 1,5 m². Przy przepływie wody ok 6m³/h i wielkości oczka ok. 0,1mm.
 
 
radio82 
Początkujący


Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 12
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-03-06, 11:15   

Tak, zbiornik będzie cały zakopany.

Mi także wydaje się ze konstrukcja powinna wytrzymac choć post rozpoczynający sie od słowa "RACZEJ" troche mnie niepokoi :good:
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-03-06, 11:30   

Spoko, da radę. Ja mam wielki podziemny zbiornik na deszczówkę zbudowany ze zwykłych bloczków betonowych, układanych na cieńszym boku i daje radę. Mimo że nie można ich zalewać betonem i są po prostu połączone jak cegły zaprawą. Choć też są druty poziome i wieniec betonowy na środku.
W każdym razie taki mały zbiorniczek zakopany w ziemię musi dać radę. Zwłaszcza że pewnie zimą zamarzać nie będzie gdyż odpowiednio go zabezpieczysz, ewentualnie spuścisz wodę.
 
 
radio82 
Początkujący


Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 12
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-03-06, 17:02   

Spuszczać wody nie będe iż chce zimowac ryby w oczku, ale o zabezpieczeniu przed zamarzaniem napewno pomysle.

Jeszcze jedno pytanie, czy warto zrobic w takim zbiorniku półke na rośliny? A moze posadzic jakieś lilie które mogą byc na głębokości okolo 1.5m
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-06, 21:17   

Karpie wykopią Ci wszystko No chyba że odseparujesz roślinę jakąś siatką by nie miały dostępu do podłoża U mnie przerzuciły żwir żeby dostać się do gleby :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny