wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowanie płazów
Autor Wiadomość
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
  Wysłany: 2018-11-18, 09:11   Zimowanie płazów

Myślę że temat ciekawy bo niewiele osób widziało zimujące płazy szczególnie te które zimują na lądzie. Rzekotka drzewna podobno zimuje na lądzie choć niektóre źródła podają że na dnie zbiorników wodnych. Jeśli na lądzie to czy korzysta z nor gryzoni. Czy płazy są odporne na mróz choćby kilku stopniowy, jaszczurki wiem ze tak bo widywałem je zimujące bardzo płytko np. pod kamieniem gdzie jeśli jest na zewnątrz -30 tam na pewno jest kilku stopniowy mróz. W mroźne bezśnieżne zimy płytka kryjówka nie wystarczy do bezpiecznego przezimowania. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-11-18, 20:20   

Myślisz że zamarznięta żaba bądź traszka która nie zdążyła schować się przed mrozem lub za płytko się zagrzebała po odtajaniu będzie żyła. Piszę o płazach występujących w Polsce a nie na dalekiej północy bo większość rodzimych płazów zimuje na lądzie. Odnośnie zimowania lądowego jest bardzo mało informacji w internecie popartymi zdjęciami. Najczęściej obserwowanymi zimującymi płazami są żaby trawne które u mnie teraz mimo mrozu można spotkać przy brzegu w wodzie.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-11-19, 15:01   

Ja też nie pisałem o martwych płazach pisałem o zamarzniętych. Zamarznięte owady bądź jaszczurki ożywają nie wiem jak jest z płazami.W internecie nie znalazłem żadnych informacji dotyczących przeżywalności płazów w ujemnych temperaturach. Wydaje mi się że w naszym uporządkowanym świecie z przystrzyżonymi trawnikami kostką brukową i zasypanymi wszelkimi dziurami w ziemi (np.osiedle domków jednorodzinnych) przeżywalność w zimie płazów jest niewielka i ma to duży wpływ na wielkość populacji. W terenach naturalnych gdzie występują szczeliny w ziemi dziury spróchniałe korzenie drzew przeżywalność jest większa. Wydaje mi się że nie wystarczy usypać stertę kamieńi bądź położyć korzeń drzewa na ziemi bo pod nimi dalej jest temperatura minusowa dopiero odpowiednia głębokość u mnie na Podkarpaciu 70 cm bo zimy bywają tu jeszcze ostre i nieraz ziemia zamarzła na pół metra.Wydaje mi się że szczególnie młode płazy które nie znają jeszcze otoczenia mają trudności ze znalezieniem odpowiedniego zimowiska tak jak pisałem nie mam żadnych informacji z internetu są to moje przypuszczenia gdyby ktoś znalazł takowe proszę o przesłanie linka.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-11-19, 18:08   

Dzięki, bardzo dobry artykuł. Wiedziałem o tych żabach z północy które zamarzają ale okazuje się ze nasze płazy tez sobie radzą w lekkim minusie. Gdybyś miał coś więcej na temat zimowania naszych płazów na lądzie daj znać.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny