wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym przykleić folię do betonu (nieszczelne oczko wodne)
Autor Wiadomość
kondziqoo 
Nowy


Dołączył: 16 Sie 2018
Posty: 5
Skąd: Wwa
  Wysłany: 2018-08-16, 23:39   Czym przykleić folię do betonu (nieszczelne oczko wodne)

Witam wszystkich forumowiczów,
oto moje oczko:

Oczko jest głębokie na 80cm, mieści około 4000 litrów. Jest z nim problem - mianowicie przez 5 dni ubyło około 40 cm wody.
Oczko nie zostało zrobione przeze mnie (kupiłem działkę razem z nim), ale zostało odrestaurowane (wcześniej było w opłakanym stanie) - tzn wytynkowałem je całe na nowo i pomalowałem i zrobiłem ozdoby, przez co ma obecny wygląd.
Przed renowacją ubywało tyle samo wody i niestety problem nie zniknął - jak przeciekało tak przecieka.
Wydaje mi się, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest przymocowanie specjalnej folii do oczek do betonu. Pytanie brzmi: w jaki sposób? Silikonem? Jakimś specjalnym klejem? Na hot air? Jakimiś specjalnymi kołkami? Haczykami?
Dodam, że kamienie naokoło oczka są już zabetonowane na stałe w jego "obudowie", wolałbym uniknąć ich odczepiania. Tak samo chcę uniknąć "zawijania" folii poza obudowę oczka - chciałbym, żeby zachowało obecny klimat i kształt, ale zamiast niebieskiej farby na zewnątrz - czarna folia (niestety).
Bardzo proszę o pomoc.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-17, 07:58   Re: Czym przykleić folię do betonu (nieszczelne oczko wodne)

Cześć kondziqoo.

Folii się nie przykleja do podłoża, choć mógłbym sobie wyobrazić przymocowanie pasa folii dającej się kleić - tej samej, którą wyłożysz zbiornik - na jakieś kołki z podkładkami - wzdłuż krawędzi wody, następnie wyłożenie folii, zalanie wodą 3/4 zbiornika, żeby dobrze siadło w rogach, a na koniec - dokładne przyklejenie krawędzi do przymocowanego pasa. Masa roboty, efekt (te wszystkie fałdy i zakładki) niegwarantowany ;)
Osobiście pewnie zrobiłbym tak jak robię u siebie od lat - folia w płynie, ta do brodzików, ze 2 warstwy po dokładnym przeschnięciu, na nią wyprawa z mocnego cementu z drobnym piaskiem. Wykończenie Aksilbetem, ja preferuję czarny, bo ten błękit, to wybacz...
Może pomyślałbym o wylaminowaniu żywicą na macie szklanej.
A w koszcie do ok. 100zł/m2, może obecnie taniej - zlecenie natrysku zbiornika specjalnym rodzajem pianki poliuretanowej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-17, 11:10   

To oczko raczej jest basenem. Jeżeli chcesz trzymać w nim ryby to musisz je całkowicie przebudować. Prze wszystkim porobić pólki na rośliny itp. Jeżeli to ma być basen zrób tak jak napisał wolanin, Ja niedawno uszczelniałem beton /podłogę przy garażu/ folią w płynie. Dało to oczekiwane prze zemnie wyniki.
 
 
kondziqoo 
Nowy


Dołączył: 16 Sie 2018
Posty: 5
Skąd: Wwa
Wysłany: 2018-08-17, 12:58   Re: Czym przykleić folię do betonu (nieszczelne oczko wodne)

wolanin napisał/a:
na nią wyprawa z mocnego cementu z drobnym piaskiem


Dzięki za odpowiedź!
Polecasz jakiś specjalny cement? Ja wcześniej nałożyłem dwie warstwy Zaprawy Uszczelniającej firmy Ultrament. Może to jest przyczyna braku efektu?

Jeszcze wspomniałeś, że robisz to u siebie od lat. Dlaczego? Nie zdaje egzaminu?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-08-17, 14:07   Re: Czym przykleić folię do betonu (nieszczelne oczko wodne)

kondziqoo napisał/a:
wolanin napisał/a:
na nią wyprawa z mocnego cementu z drobnym piaskiem
Polecasz jakiś specjalny cement?

Portlandzki biały, mocny, nie pamiętam wartości MPa
Cytat:
Ja wcześniej nałożyłem dwie warstwy Zaprawy Uszczelniającej firmy Ultrament. Może to jest przyczyna braku efektu?

Nie stosowałem i nie wiem, jak to radzi sobie ze szczelinami, itp.. Natomiast folia w płynie tworzy pewną ciągłą membranę, do której mam większe zaufanie.
Cytat:
Jeszcze wspomniałeś, że robisz to u siebie od lat. Dlaczego? Nie zdaje egzaminu?

:) celne.
Po prostu robiłem to w kilku zbiornikach i efekt zawsze był dobry. Pierwszy stawek, koipond, komora filtra.
Owszem, mój koipond zamarza do 10cm lodu i zdarza się, że w tym czasie woda spada o kilkanaście centymetrów z powodu rozszerzenia się szczelin. Folia w płynie to nie guma. Na wiosnę o dziwo szczelność powraca. Problem więc dotyczy tylko strefy przypowierzchniowej, którą powinno się zabezpieczać przed przemarzaniem w przypadku oczka z betonu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kondziqoo 
Nowy


Dołączył: 16 Sie 2018
Posty: 5
Skąd: Wwa
Wysłany: 2018-08-17, 14:20   

Ok, już wszystko wiem. Z tego co napisałeś wszystko przemawia za tym, żeby część tego baseno-oczka po prostu przysypać ziemą, zrobić skalniak i położyć plastikowe oczko z formy... Myślę, że to będzie najpewniejszy ruch i zdecydowanie tańszy (już i tak ta renowacja dużo mnie kosztowała). Trudno. Dziękuję za rady, miłego dnia!
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-19, 08:59   

Ja bym to zrobił całkiem inaczej. Rozwaliłbym brzeg z tymi kamieniami do głębokości tak z 30 cm i zrobił tam półki na rośliny. Całość wyłożyć wtedy można folią.
Plastikowe oczko z formy to najgorsze wyjście.
 
 
kondziqoo 
Nowy


Dołączył: 16 Sie 2018
Posty: 5
Skąd: Wwa
Wysłany: 2018-08-19, 23:01   

Chodzi Ci o brzeg tam gdzie jest piasek?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-20, 18:02   

kondziqoo napisał/a:
Chodzi Ci o brzeg tam gdzie jest piasek?

Tam też, pólki porobiłbym gdzie się tylko da. Trochę głupio /ale to kwestia gustu/ wyglądają pionowe niebieskie ściny zakończone koroną z kamieni.
Najlepiej jakbyś sprecyzował jak widzisz swoje oczko. Same rośliny? Ryby? Czy zbiornik o krystalicznej wodzie.
 
 
kondziqoo 
Nowy


Dołączył: 16 Sie 2018
Posty: 5
Skąd: Wwa
Wysłany: 2018-08-20, 21:35   

Z 3-4 lilie wodne, może karpie Koi w przyszłości.
Na chwilę obecną jednak jedyne o czym marzę to, żeby poziom wody był stały. Takie półki to nie jest zły pomysł - nawet nie będzie to trudne do zrobienia (wydaje mi się, że odpowiednio uformowane cegły + tynk). Można jeszcze trochę podwyższyć dno, żeby zbiornik nie był tak głęboki.
Jednak aby to zrobić trzeba wymyślić sposób na szczelność :-(
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-21, 07:10   

Jedynym sensownym sposobem na szczelność jest po gruntownej przebudowie położenie na całości folii.
Taki niebieski kolor ścian fajnie wygląda tylko w basenach z krystalicznie czystą wodą. Czyli chemia basenowa.
Jeżeli ma być to zbiornik żyjący z rybami i roślinami jest to nienaturalne. Do tego ściany obrastają glonami i więc będziesz je szorował co tydzień,
Nie obniżaj głebokości, łatwiej będzie ci przezimować ryby. Szczególnie, że wspomniałeś coś o koi.
 
 
alanowak1985 
Nowy


Dołączyła: 15 Lis 2018
Posty: 1
Skąd: Gryfice
Wysłany: 2018-11-15, 22:51   

Też miałam na początku jasną folie na oczku ale to niestety kiepski pomysł bo szybko się brudzi i oczko wygląda paskudnie. Najlepiej zastosować ciemny kolor na którym nie będzie widać osadów.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny