wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój staw 800m2 / 1,4m wys
Autor Wiadomość
grudziu 
Nowy


Dołączył: 23 Lip 2018
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
  Wysłany: 2018-07-23, 17:24   Mój staw 800m2 / 1,4m wys

Dzień dobry,

to mój pierwszy post, więc serdecznie witam i mam nadzieję często tutaj zaglądać.

Dwa lata temu stałem się właścicielem stawu. Poniżej trochę historii i danych.



Staw ma ok 40x20, głębokość od 100 do 140cm, szybko jest stromo. Posiada dwa rowy przylegające, te rowy zbierają wodę z pobliskich pól, w rowach niestety jest rzęsa, która wypłynęła w tym roku na dużą część stawu - aktualnie mechanicznie usunąłem i mam jej pokrycie ok 5% powierzchni.



Staw posiada też przelew, w zeszłym roku podnieśliśmy go o jakieś 40-50 cm i woda się napełniła w niecałe dwa tygodnie - dosyć szybko. W tym roku opadłą już o jakieś 20cm i od jakiś trzech miesięcy nie przelewa się przez przelew.

Woda w stawie jest brązowawa, nie ma zbyt dużej widoczności, muszę sprawdzić PH, podejrzewam, że jest kwaśna, bo i obszar za stawem jest torfowaty. Muł na dnie jest, jak chodziłem woderami to jest go różnie, ale myślę, że ok 30-40 cm najwięcej, przeważnie ok 20cm. Gdy się chodzi woderami, to z dna wydostaje się dużo bąbli, co więcej czuć zapach zgnilizny :-(

W stawie chcę łowić, marzeniem jest występowanie drapieżnika i białej ryby jednocześnie. Poprzedni właściciel twierdzi, że w stawie był amur, szczupak (8 szt), liny, karasie, karpie. Złowiłem już tam liny (25-40cm), 2 x szczupaka ok 40cm oraz w tym roku 10cm szczupak nowe pokolenie. Moimi dwiema pierwszymi rybkami były skarłowaciałe okonie, ale do tamtej pory nie widziałem ani jednej sztuki, podejrzewam, że szczupak go wykończył. W zeszłym roku wpuściłęm 150 karasi ok 10-15 cm, złowiłem kilka rok temu, w tym roku nie złowiłem ani sztuki na 4 próby.

W tym roku w maju ściągnąłem do siebie hodowcę stawów i w ustaleniu z nim usunąłem wsyzstkie drzewa znad stawu (miałem ich dużo) i wpuściłem trochę narybku węgorza (26dk), narybku lina (2kg) , karpia (5kg), 5 sztuk amura. Dodatkowo 9 szt dużych karpi 1kg.
W stawie pływa trochę moczarki i innej roślinności, było w tym roku więcej niż poprzednio, więc mechanicznie usunąłem ok połowy.

Aktualnie ciężko jest w stawie cokolwiek złowić, wieczorem czy rano mam wyłącznie pojedyncze brania, jest dużo gorzej niż w zeszłym roku.

Mam kilka pytań.
1. Za około 2 miesiące mam plan powiększyć staw do ok 2500m2. Czy na coś specjalnie zwrócić uwagę? Chciałem najpierw wykopać dół, w kilku miejscach na max 3 metry głęboki
2. Mam teraz możliwość wpuszczenia okonia ok 10-15 cm, ciężko go dostać, znalazłem staw gdzie będzie odławiany i jest 700 sztuk do dyspozycji. Ile sztuk powinienem wpuścić?
3. Często z rana (między 5:00-7:00) zaobserwowałem ogromne ilości bąbli na powierzchni wody, załączam fotkę. Co to może być? Cały staw jest tym pokryty, gdy przychodzi słońce to skutecznie czyści.





 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-23, 19:28   

Te bąble to najprawdopodobniej metan.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobellus_Ma%C5%82y
A z okoniem poczekaj lepiej do czasu powiększenia stawu.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny