wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgłoszone 4 oczka wodne a w tym miejscu wykopany staw
Autor Wiadomość
Seba18_88 
Nowy


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 3
Skąd: zw
  Wysłany: 2017-10-26, 15:26   Zgłoszone 4 oczka wodne a w tym miejscu wykopany staw

witam tak jak w temacie 4 lata temu zgłosiłem 6 oczek wodnych ułozone w prostokacie ze skarpami 2 metrowymi miedzy soba, a w tym miejscu wykopałem staw. Koncze budowe domu i boje sie jakiejs inspekcji jak przyjada zeby nie doczepili sie do tego stawu.. Moje pytanie teraz co zrobic zeby zalegalizowac ten staw... ile by to kosztowało... zawsze moge sie tłumaczyc ze były oczka a u mnie teren podmokły rowy ktore ida przez łaki zasypane i cała woda zbierała sie u mnie (bo faktycznie tak było) i ze skarpy sie obsypały i powstał jeden duzy zbiornik.. Prosze o porady
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2017-10-26, 19:49   

A jak duży jest ten staw?
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-10-26, 20:49   

Jesli na MZPG masz WS to mozesz spac spokojnie,gorzej jak nie :/
 
 
Seba18_88 
Nowy


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 3
Skąd: zw
Wysłany: 2017-10-30, 19:50   

staw z 15x30



co to MZPG i WS.. ??

Co teraz zrobić żeby go zalegalizowac.. ??
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2017-10-31, 13:02   

Czy aby nie masz ponad 1 ha przeliczeniowego - rolnik?
Jeśli tak to zgłoś budowę stawu hodowlanego, ( do 500m2 i do głębokości 2m wystarczy zgłoszenie podobnie jak oczko wodne) trzeba tylko dodatkowo uzyskać zgodę zlewni wód i będziesz miał legalne. Mi zajęło to ok 2 miesięcy i ok 200PLNów to kosztowało - mapki. Jak nie chłop panie, to nie wiem jak legalizować. Projekt, operat trochę więcej załatwiania i podobno PLNów duuużo więcej trza mieć :((
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-10-31, 13:13   

krzysztof988 napisał/a:
zgłoś budowę stawu hodowlanego, ( do 500m2 i do głębokości 2m wystarczy zgłoszenie podobnie jak oczko wodne) trzeba tylko dodatkowo uzyskać zgodę zlewni wód i będziesz miał legalne. Mi zajęło to ok 2 miesięcy i ok 200PLNów to kosztowało - mapki. Jak nie chłop panie, to nie wiem jak legalizować. Projekt, operat trochę więcej załatwiania i podobno PLNów duuużo więcej trza mieć :((

Mógłbyś w wolnej chwili rozpisać dokładnie na czym to polegało? Bez operatu wodno-prawnego? Bez pozwolenia na budowę? Coś się zmieniło w przepisach? Jeszcze pytanie - co z podatkiem od takiego stawu?

p.s. coś tam doczytałem... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozróżnienie, czy staw wykonano z użyciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy też bez - przez samo przemieszczanie ziemi.
Z punktu widzenia prawa wodnego - istotny jest zakres oddziaływania - czyli to 500m2 i 2m.
Natomiast skoro staw zbudowany bez użycia wyrobów budowlanych nie jest w świetle przepisów nowego prawa obiektem budowlanym, to po co w ogóle zgłoszenie? Piszesz, że tak jak oczko - czyli w wydziale budownictwa?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Seba18_88 
Nowy


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 3
Skąd: zw
Wysłany: 2017-11-06, 16:45   

jestem rolnikiem mam ponad hektar... ale szukałem i nigdzie niema zapisu ze jak rolnik to można zrobić to na zgłoszenie... podaj odpowiedni przepis jesli tak jest... ktoś ma jeszcze jakieś mądre rady to tematu.. ??
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2017-11-06, 21:28   

Internet, internet i internet to jest kopalnia wiedzy dla potrzebujących. Nik mi nie doradzał. Trzeba trochę włożyć wysiłku i się postarać, nadzór budowlany odwiedzić, powiatowy inspektorat ochrony środowiska też i pytać pytać i pytać. Zadawać różne pytania urzędnikom w różnej formie. Niestety opinie o urzędnikach są w większości prawdziwe. To my im przeszkadzamy w pracy , bo pytamy o jakieś tam pierdoły. Dobra teraz konkrety. Nowelizacja ustawy o prawie wodnym ( czy jakoś tak się to nazywa ) była ze 2-3 lata temu i zezwala na budowę zbiorników wodnych do 500m2 i 2 m głębokości od poziomu gruntu byłe nie był zasilany przez rzekę, rzeczkę, rowek bo wtedy daj sobie spokój - projekty, zgody itd itd, tak więc pierwsze kroki skieruj do powiatowego nadzoru budowlanego i pytaj o zgodę na wybudowanie stawu hodowlanego ( staw rekreacyjny czy każdy inny będzie wymagał pozwoleń projektu i operatu) o w/w parametrach (500m2 i 2m głębokości) Nie oczekuj podpowiedzi od urzędnika ( tak było w moim przypadku) tylko odpowiednio formułowane pytania. Jestem rolnikiem i chcę budować staw rybny hodowlany! żadne rekreacyjne, czy inne zbiorniki. Tylko taki można wykopać bez pozwoleń i projektów. Dostaniesz wykaz dokumentów potrzebnych - i działaj. Potem idź do inspektoratu ochrony środowiska ( akurat tam spotkałem odpowiednią osobę jak nie urzędnik :-o ) no i wogóle kobietka nie była wredna, złego dnia też nie miała, z mężem się nie podarła " tych" dni też nie miała chyba :-D , aż nie mogłem uwierzyć. Normalna uczynna pani ( pozdrawiam panią z Powiatowego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Radzyniu Podlaskim imienia nie pamiętam :???: :pa: ) aż miło było rozmawiać, może dlatego że trafiła na uczciwego obywatela :roll: co chce uczciwie coś zrobić. Wprost mówiła, że mało kto to robi tak. Panie kop i będzie dobrze kto to sprawdzi.... a ja do niej " a jak z sąsiadem za często będę "łowił" rybki w tym stawie i jego żona się wku....i i powiadomi tu i tam, to co będę kurde, łopatą zasypywał, a skąd ziemię wezmę jak rozplantowana takie życie..... lepiej zgłosić uzyskać, a sąsiadce pokazać wała ( należy się, bo to wredna ba.... kobieta :-D . Lepiej mieć taką satysfakcję, niż trząść galotami za każdą "inspekcyją" przez płot. Ruszyłem z tym gdzieś w styczniu chyba ale ponoć urzędowo ( jeśli się nie będziesz ociągał) to max w 60 dni załatwisz, a może i szybciej. Mapki (ok 200PLN to cały koszt)) działki potrzebne do narysowania gdzie ten staw ma być ok ( sam ołówkiem rysujesz), potrzebna też zgoda tzw. regionalnej zlewni wód na wykorzystanie wód gruntowych do napełnienia stawu. Po otrzymaniu zgody wniosek do Pow. IOŚ i Pow. nadzoru bud. Odemnie Pani w PIOŚ wymagała opisu budowy stawu coś jak Operat Wodny więc jej napisałem na pods. operatów z internetu. Po 30 dniach jeśli nie otrzymasz zakazu to znaczy, że możesz kopać. I finito... Pamiętaj udaj głupa, nic nie mów, że coś tam już masz ( te oka) nic tam nie ma puste pole i tyle ! , bo zaraz będą pytania, albo drążyć temat zaczną i po ptokach będzie. Tak na prawdę to prosta sprawa. Powodzenia, pochwal się jak ci poszło, aha jeszcze piwko się należy ;) ... bom się opisał ....... :roll: .
Kolego Wolanin: zgłoszenie potrzebne ( oczko też musisz zgłosić), a podatek? jako żem chłop z dziada pradziada, to do gminy podatek zgodnie z ich zbójeckim prawem w Naszym Grajdole odprowadzam od całych 1,06 ha przeliczeniowego, czyli ok 70,00 PLN na rok, na ochronę miesięcznic będzie :evil: przeboleję ( podobno wszystko przemija wytrzymam) . Staw hodowlany nie musi być od razu źródłem działalności gospodarczej chociaż każde gospodarstwo rolne jest rejestrowane w GUS jak firma z regonem chyba- już nie pamiętam, ale póki nie ma przychodu ze sprzedaży dóbr ze stawu = brak podatku.
wolanin napisał/a:
Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozróżnienie, czy staw wykonano z użyciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy też bez - przez samo przemieszczanie ziemi.
podobno to nie istotne, dwa wyznaczniki 500 m2 i do 2 m głębokości najbardziej istotne no i to,że staw hodowlany. Mój staw ma 15x30 m. Pan Mirek skasował mnie za wykopanie i rozwiezienie po pozostałej części pola ( 70 Kamazów) na 5 kilo PLN - może dlatego, że to mój klient tyle przytulił, mnie się wydaje, że to mało. Jedno powiem warto było.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-06-08, 00:07   

krzysztof988 napisał/a:
Niestety opinie o urzędnikach są w większości prawdziwe. To my im przeszkadzamy w pracy , bo pytamy o jakieś tam pierdoły.


Eeetam, masz pecha. U mnie w wydziale ochrony środowiska czy w architekturze pracują naprawdę sensowni ludzi i aż mnie wręcz czasami zadziwiają że sami wychodzą z inicjatywą. Jedynie geodezja jakaś taka jak za PRL :???:


krzysztof988 napisał/a:
Tak na prawdę to prosta sprawa.


Prosta jak prosta. Przypadek jaki opisałeś to najprostszy z możliwych. Zupełnie inaczej będzie gdy właściciel stawu będzie piętrzył wodę (groble) lub pobierał z wodę z wód publicznych (jaz itp). Wtedy sprawa wcale nie jest prosta.


krzysztof988 napisał/a:
regionalnej zlewni wód


Chyba RZGW?

A i to raczej nie, bo na pobór wody potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez starostwo. RZGW jest dopiero drugą instancją, jeśli ktoś by się odwołał od decyzji starostwa.

No chyba że masz zalegalizowany staw (budowlę) ale bez pozwolenia wodnoprawnego. Jeden taki wędkarz skarżył mi się, że zalegalizował sobie staw wykopany w miejscu bajorka istniejącego od lat (prawdopodobnie zarosły staw). Wszystko zrobił zgodnie z planem, urząd pobrał opłatę legalizacyjną i wydał decyzję. Gość myślał że wszystko ok. Okazało się że po paru miesiącach przyjechała komisja, bo okazało się że legalizacja stawu jako budowli a pozwolenie wodnoprawne na jego eksploatację to dwie różne sprawy. I tak za sprawą sąsiada musiał spuścić staw i od dwóch lat próbuje załatwić pozwolenie wodnoprawne (sąsiad oczywiście robi pod górkę). Staw w międzyczasie powoli zarasta, bo kosić takiego bagna nie sposób.


wolanin napisał/a:
p.s. coś tam doczytałem... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozróżnienie, czy staw wykonano z użyciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy też bez - przez samo przemieszczanie ziemi.


To chyba nie do końca tak. Nie chodzi o użycie materiałów budowlanych. Staw kopany, czyli poniżej poziomu gruntu nie jest budowlą. Staw piętrzony jest budowlą bo jego częścią są groble. Czyli możesz wybudować staw z użyciem wyłącznie ziemii, który będzie budowlą.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-06-08, 06:47   

Mariano napisał/a:
wolanin napisał/a:
p.s. coś tam doczytałem... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozróżnienie, czy staw wykonano z użyciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy też bez - przez samo przemieszczanie ziemi.


To chyba nie do końca tak. Nie chodzi o użycie materiałów budowlanych. Staw kopany, czyli poniżej poziomu gruntu nie jest budowlą. Staw piętrzony jest budowlą bo jego częścią są groble. Czyli możesz wybudować staw z użyciem wyłącznie ziemii, który będzie budowlą.


Odnosiłem się do suchego zapisu - czym jest obiekt budowlany, poczytam jeszcze raz, co tam napisano na temat konstrukcji.
A co do lokalnego inspektora - masz na myśli konkretny urząd w Krakowie czy w jakiejś sąsiedniej gminie? Może to temat na pw.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
krzysiek131286 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2018
Posty: 1
Skąd: kolbuszowa
Wysłany: 2018-06-25, 08:30   

witam,był ktos u ciebie na odbiorze tego stawu,sprawdzic np głebokosc?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny