wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pijawka rybia, Splewka , Lernea
Autor Wiadomość
Jagoda 
Początkujący


Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 10
Skąd: Mazoweckie
Wysłany: 2012-08-22, 07:31   

Witam, wyłowiłam dwa małe karaski. Za pierwszym razem na dnie miski, w której umieściłam rybkę zauważyłam dwa wijące się stworki: czerwony i zielony. oba były niemal mikroskopijne. Pomyślałam, że to przecież naturalne, że w zbiorniku występują różne żyjątka. Zaniepokoiło mnie jedynie wrażenie, że rybka oba te stworki wypluła... Po kilku dniach przy testowaniu połowu "na butelkę" złapała się jedna rybcia. Okazało się że połknęła bidulka kawałek gałązki jałowca (i to pod włos). Aby ulżyć cierpieniom bidulki wyciągnęłam z niej gałązkę

nie ukrywam, że przeżyłam chwilę grozy czy nie uszkodzę przy tym rybki - jak się okazało niewiele dłuższej niż połknięta przez nią gałązka. Udało się. Tyle tylko, że wraz z gałązką wyciągnęłam dwa takie same stworki.


Powiedziałabym, że to lernaea gdyby nie fakt że było to koloru czerwonego (mniejsza zielona) i znajdowało się W rybce a nie NA rybce.
Pomóżcie proszę! Czy to jakiś tasiemiec? Jak to zwalczyć?
_________________
Pozdrawiam, Jagoda
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-08-22, 09:45   

Tasiemiec to na pewno nie jest. To larwa jakiegoś owada.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Jagoda 
Początkujący


Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 10
Skąd: Mazoweckie
Wysłany: 2012-08-22, 10:05   

Tylko, że na jednym końcu widoczne jest coś w rodzaju kotwicy, a na drugim głowa z wyrostkami i otwartą "paszczą", którą ten stwór chciał się wgryźć w kartkę...
_________________
Pozdrawiam, Jagoda
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-08-22, 10:32   

Nie mam takiej wiedzy o owadach jak poseł Niesiołowski ;) ale chitynowy pancerzyk wskazuje na owada a wielkość larwy (ok. 8 mm) na komara.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Jagoda 
Początkujący


Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 10
Skąd: Mazoweckie
Wysłany: 2012-08-22, 11:10   

Nigdy nie kupowałam ochotki, ale na podstawie zdjęć znalezionych w necie to może i masz rację. Ale czy to możliwe, żeby ochotki ŻYŁY wewnątrz ryb? Mam na myśli fakt, że wyciągnęłam je z jednej ryby a druga ryba wypluła takie samo coś...
Jeśli to jednak faktycznie ochotka to rozumiem, że nie muszę się niepokoić?
_________________
Pozdrawiam, Jagoda
 
 
mucha1-92 
Początkujący


Dołączył: 24 Lut 2017
Posty: 11
Skąd: Garwolin
Wysłany: 2017-05-04, 21:39   

Hubert napisał/a:
harig napisał/a:
Czy można zastosować nadmanganian potasu w odniesieniu dla całego stawu (jako długotrwałą kąpiel) jeśli tak to w jakiej proporcji aby nie szkodziło to narybkowi który ma obecnie około 1cm-1,5cm


Nigdy nie słyszałem, aby ktoś stosował nadmanganian na cały staw. Nie wiem jakie by to miało skutki, ale na pewno pozostałby brunatny osad po tej substancji. Trzeba by się skontaktować z Zakładem Chorób Ryb w Instytucie Weterynarii w Puławach.



ja stosowałem nadmanganian na cały staw 15mx25m około 100g na cały staw najpierw cały staw się robi fioletowy póżniej brązowy a po 2 dniach nie ma śladu
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-05-13, 16:34   

Witam. Drodzy forumowicze. W moim oczku pojawiły się pijawki rybie, co jakiś czas można spotkać jedną przyssana do moich orf i karasi pozostawiając czerwone ranki. Dzisiaj gdy czyściłem oczko 2 przyczepiły mi się do ręki 🤣

Jak się ich pozbyć? Czytałem o wpuszczeniu okonia lub klenia. Okoń wiem że wojownik i pożera mi średniej wielkości orfy i karasie. Kleń podobnie?

Jak nie naturalni wrogowie to co?


Pozdrawiam
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-13, 18:08   

Wapno, podniesienie ph wody powyżej 8,6 stopnia powoduje śmierć pijawek.
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-05-13, 19:02   

Ale jak wapno. Co dokładnie zrobić?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-14, 18:48   

Właściwe to w oczku lepiej by było użyć jakiegoś innego środka do podwyższenia ph wody np Aqualkal Pond. Łatwiej by było ci go dawkować. Cała ta operacja powinna być powolna / nie więcej niż 0,2 stopnia na godzinę/. Kwasowość wody trzeba by było często sprawdzać by nie przedobrzyć.
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-05-16, 10:17   

Do jakiego ph podnosić?

W filarze mam troc jako materiał filtracyjny, rozumiem że warto by to wyjąć na czas operacji? :-D
 
 
necoyolo 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2018
Posty: 33
Skąd: Stary Sącz
Wysłany: 2018-06-22, 20:47   

Dopnę się do tematu, złapałem karasia ze splewką bardzo blisko otworu gębowego, mogę spokojnie wyjąć ją pęsetą czy lepiej byłoby by poczekać aż sama odpadnie dodając do wody jakiś preparat ? jaka substancja najszybciej pobudzi splewkę żeby odpadła ? Oczywiście potem odkażę rankę. Po odkażeniu ryby na jaki czas zostawić karasia w osobnym zbiorniku i czy roztwór soli wystarczy ?
 
 
Józef 52 
Początkujący


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 41
Skąd: Katowice
Wysłany: 2022-05-28, 08:20   

Na moich rybach żeruje coś takiego, długość ok. 6-8 mm. Co to jest



[ Dodano: 2022-05-28, 09:52 ]
Podobne jest do splewki. Na fotce jest trochę zabrudzone szlamem.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny