wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkretny kozuch....dla odmiany
Autor Wiadomość
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-10, 17:55   Konkretny kozuch....dla odmiany

Czesc. Jakies 2 tyg temu dodalem do oka szyszek olszowych a 5 dni temu zwiekszylem ich dawke. Woda wyraznie sie oczyscila choc na rala koloru kawuni. Ale wole to niz zielona zupe. Zauwazylem, o czym pisalem, ze jakos szybko powstaje osad na wszystkim co jest w wodzie i to nie sa glony nitkowate. No ok. Sciagam go odkurzaczem liczac na to, ze warunki sie jakos ustabilizuja i to tez przestanie byc problemem. Codziennie rowniez odkurzaczem sciagalem takie 2 x 3 wysepki kozuszka ktory sie tworzyl w ciagu dnia.
Wczoraj do oka wpakowalem slome jeczmienna.
Przychodze dzis z pracy a tu w oku....takie oto plywajace dla odmiany zielone GIE!!

Co to??
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-10, 19:35   

To glony, wyławiaj je siatką albo podbierakiem. Oczko chyba masz świeże a wodę żyzną. Jak nie zastosujesz jakiś "cudownych" środków anty-glonowych i przemęczysz się ten rok, to w przyszłym będzie duuuużo lepiej. A tak na szybko to wprowadź do swego zbiornika rośliny pływające pistię hiacynta itp.
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2018-05-10, 21:10   

kolego mam to samo od wiosny , wybieram je sitkiem, ale im mocniej rosna rosliny tym jest ich mniej, na poczatku mialem nawał wszystko w nich bylo porosniete, a dzis juz prawie nie ma, zadnych anty glonow nie stosowalem, tylko torf i szyszki do podkwaszenia wody bo walcze z wysokim ph.
 
 
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2018-05-11, 06:56   

U mnie jest to samo.
Czyszczę oczko codziennie podbierakiem. Prócz glonów, wszędzie pyli sosna (to żółte coś na wszystkim) i także osiada na wodzie (na glonach) i tworzy kożuch. W zeszłym roku tego nie pilnowałem, ale przez to padły mi prawie wszystkie rośliny... bo glony oblepiały łodygi lilii i gniły :(
Po drugie czekam na środek na glony i nawóz do oczka. Bo już połowa maja, a rośliny ledwo rosną. Pistii bym na razie nie dawał, bo wydaje mi się, że padnie. W nocy jest 10 st... zrobiłem tak w zeszłym roku i wszystkie mi padły bo były za zimne noce. A hiacynta codziennie wybierałem i czyściłem z glonów bo oblepiały korzenie.
Na razie pilnuje lilie i grążela by puściły jak największe liście i zacieniły oczko.
 
 
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-15, 19:31   

Pare dni temu zatopilem w oku slome jeczmienna. Cud sie stal! Woda czysta jakby nic w niej nie plywalo! Co prawda korzuszek sie jeszcze tworzy ale coraz mniej. Caly czas powstaje osad na wszystkim co jest w wodzie ale....dzis wrzucilem do oka 30 pistii wiec licze na to ze i urosna i sie rozmnoza wiec przyczynia sie do dodatkowej filtracji i zacienienia. Dzis tez przyszedl razem z listonoszem ;-) zeolit 5 kg, ceramika 5 kg i kwasny torf granulowany 5 kg :-D
Jutro wiec czyszczenie filtra i odpowiednie wypelnienie dolnej, czyli koncowej komory filtra tym, co dzis przyjszlo poczta. I zobaczymy jak to podziala.
BTW szyszki olszy owszem dzialaja....owszem barwia wode ale...wszedzie pisza ze dzialaja okolo miesiaca. A u mnie po okolo 5 dniach od zatopienia w oku woda stracila to kawowe zabarwienie, wiec nie wiem, czy nadal dzialaja....
 
 
ksunia 
Nowy


Dołączyła: 20 Wrz 2009
Posty: 5
Skąd: MAŁOPOLSKA
  Wysłany: 2019-10-10, 11:01   glon jak włosy

Wiem wiem to juz koniec sezonu ale moze i tak ktoś mi coś podpowie...Mam oczko w miarę duże (15 tys litrów) Dorosłe karpie (takie po 50 cm co najmniej) i nie będę opowiadać długoletniej historii tego zbiornika. Poczytałam Wasze posty i nie znalazłam odpowiedzi na mój problem Oczko ma wodę przejrzystą mimo że było zielone i konsystencji zupy ale lampa UV zrobiła robotę i jest okej. Ryby też maja się świetnie . Trochę mniej lilia wodna Ale nie dla tego że choruje ale po prostu moje ryby nie dają jej szans Jak zresztą wszystkim roślinom które próbowałam im zasadzić . Problemem jest glon który rośnie jak włosy (dosłownie) na całej folii oczka i niestety też ma sie świetnie Obrywam go rękami , specjalnymi grabkami itp ale to syzyfowa praca Rośnie szybciej niż ja obrywam. Nie mogę zastosować żadnej chemii (nie będę tłumaczyć dlaczego ale absolutnie nie !) Może jest jakiś inny sposób aby się go pozbyć albo chociaż spowolnić znacznie rozwój ????
_________________
SAMA NIE WIEM......JESTEM I JUŻ :)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-10-11, 13:41   

Ksunia po części odpowiedziałaś na swoje pytanie twój zbiornik jest za żyzny czyli za dużo substancji biogennych azotu i fosforu .
Przy pomocy lampy uv wyeliminowałaś glony jednokomórkowe które są identyfikatorem wysokiej trofii . Lecz substancje biogenne pozostały w zbiorniku glony nitkowate mają dużo pożywienia .
Przyczyny :
- Zbyt mała ilość roślin wodnych
- za dużo ryb
- obfite karmienie
Rozwiązania :
- zmniejszyć populację ryb
- dosadzić roślin (filtr g/k , pływające wyspy ... )
- do walki z glonami nitkowatymi polecam środki z nadtlenkiem wodoru Soll , hydroidea ...
- chemiczne strącanie fosforanów j.w.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny