wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa filtra beczkowego - kilka pytań
Autor Wiadomość
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-29, 21:08   Budowa filtra beczkowego - kilka pytań

Mam pytanie do posiadaczy filtrów z beczki, który z wariantów jest najskuteczniejszy i najpraktyczniejszy w użytkowaniu.
Przychodzą mi do głowy 3 możliwe rozwiązania, które dominują w internecie.
Dysponuję zbiornikami jak na rysunku, oczko zarybione obecnie 8 docelowo 15m3

_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2018-03-30, 17:30   

Obejrzyj film „filtracja oczka z Koi” w YouTube
https://youtu.be/tN-sQJjr_Po
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-03-30, 22:10   

Takich filmów jest mnóstwo.
https://www.youtube.com/watch?v=yE0jTMEi53M
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-31, 17:14   

Filmów jest zatrzęsienie.
Najistotniejsze pytanie: przy filtrze zasilanym od dołu, na ile jest skuteczne czyszczenie poprzez otwarcie zaworu i wypuszczenie syfu? Na ile takich płukań trzeba wyjąć wszystkie gąbki i płukać całość złoża?
Można zamontować lampę UV w komorze z helixem lub rurze doprowadzającej do niej, czy tylko na wężu zaraz za pompą?

[ Dodano: 2018-03-31, 19:53 ]
Ale głupotę walnąłem, przecież UV nie może być z helixem :oops:
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2018-03-31, 19:29   

Opłukać gąbki trzeba często. Otwieranie zaworu i spuszczanie brudu niewiele daje. Najlepszym rozwiązaniem jest prefiltr -filtr bębnowy.
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-03-31, 20:16   

KILERK1, lub filtr łukowy do którego link podałem wyżej .
Miecho,
Natomiast w tym wątku podałem sposób czyszczenia i częstotliwość czyszczenia filtra beczkowego.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7289

Idealnie by było znaleźć do budowy filtra zbiornik stożkowy .Lecz mi się nie udało.
Na samym dnie dać spust , mniej więcej połowie zbiornika ruszt i powyżej zasilanie z pompy . ruszt i pozostałe warstwy filtracje.
Chociaż profesjonaliści robią to inaczej :)
http://www.pg.gda.pl/chem...stojniki(1).pdf
Taki filtr lamelowy chodzi mi po głowie :-D :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-01, 07:30   

kmarkot napisał/a:
Idealnie by było znaleźć do budowy filtra zbiornik stożkowy .Lecz mi się nie udało.

Stożek można w miarę łatwo zrobić na dnie np. 200-litrowej beczki. Robiłem tak dwa razy, na potrzeby prefiltra cyklonowego przy koipondzie oraz przy Mauserze w piwnicy. Trzeba porysować ściany beczki 1/3 od dna, żeby pianka PU miała się czego trzymać. Potem ostrożnie i dokładnie formowałem stożek wtryskując PU, wykończenie wersją pistoletową. Potem szlifowanie papierem ściernym - idzie to szybko. Na powierzchnię dawałem wykończenie z żywicy poliestrowej wzmocnionej siatką podtynkową. Będę zresztą likwidował za parę tygodni ten stożek przy koipondzie, bo kończę przeróbkę filtracji i zastępuję sekcję z beczkami komorą betonową.
Obecnie wobec dopracowania DIY prefiltra bębnowego uważam wszelkie inne rozwiązania za o wiele mniej praktyczne i skuteczne. Jedynie prefiltr z sita łukowego może względnie konkurować z RDF - i ten bym polecał jako tańsze czy bardziej dostępne rozwiązanie. A jeżeli nie, to osobna beczka ze szczotkami, z założeniem, że będą systematycznie i często wyjmowane i czyszczone. Za takim prefiltrem pozostałe sekcje nie wymagają w zasadzie czyszczenia przez cały sezon, może z wyjątkiem pierwszych warstw gąbki przy założeniu, że po prefiltrze dajemy wodę do następnej beczki od góry - wtedy łatwo wyjąć najmocniej zapchane górne gąbki czy maty - np. raz na 3 tygodnie.
Co do płukania dna prefiltra z matami czy gąbkami - przewidziałbym albo mieszadło z osią przechodzącą przez wszystkie warstwy, albo doprowadzenie równolegle do ścian stożka przewodu umożliwiającego podłączenie pompy czy kranówki i podniesienie osadów dla ich dokładnego wyciągnięcia.
Filtry lamelkowe - przyglądałem się zachowaniu się osadu na skośnych ściankach stożka 45 stopni. Ma bardzo małą chęć do spływania w dół, a i to tylko dlatego, że w stożku woda wiruje. A przy przepływie w górę - to takie spływanie osadu w dół jak opisane w dokumencie - realne jest raczej w przypadku systemów uzdatniania wody, gdzie usuwany jest osad nieorganiczny, zawiesina cząstek mineralnych, które są zupełnie czymś innym niż kłaki biologicznego osadu sklejanego bakteriami zooglealnymi.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-04-02, 19:47   

Z wielu wstępnych założeń zrezygnowałem, ale będę się trzymał spustu dennego.
Jak spust to i komora na pompę, filtr bębnowy, pre-filtr grawitacyjny (nie mam miejsca na całkowita filtrację grawitacyjną)
Jakich wymiarów powinna być taka komora, jak nisko od maksymalnego poziomu lustra wody powinno być wyjście rury 110. Co z tymi rurami zimą, jak zamarzną to nie pękają?

Skimmer - jaki typ i jak podłączyć do filtracji grawitacyjnej?

Tak mi się wydawało, po doświadczeniach z akwariami, ze te spusty na dnie beczki to usuwają tylko ułamek syfu, a cała zawiesina zostaje w gąbce. Chyba, przynajmniej na początku, zrobię zasilanie od góry z jakąś szybko wyjmowalna warstwą wstępnego czyszczenia. Może sito 60-100um?
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-03, 13:11   

Miecho napisał/a:
Może sito 60-100um?

Takie sita w filtrach bębnowych zapychają się co 20-30 minut i tak też cyklicznie włącza się przepłukiwanie sita spryskiwaczami. W sitach łukowych konstrukcja sita (w przekroju są to kliny) - ułatwia zsuwanie się osadu po powierzchni sita.
Nawet za prefiltrami sita i tak zapychałyby się zbyt często. W tym miejscu potrzebne jest coś co ma nie tylko powierzchnię, ale i trzeci wymiar - grubość, przestrzenną porowatą strukturę mającą sporą pojemność dla zgromadzenia się tam osadu, a jednocześnie umożliwiającą przepływ wody.
Co masz na myśli pisząc obok siebie "filtr bębnowy, prefiltr grawitacyjny"? Co to za filtr bębnowy?

Rury powinno się chronić przed zamarzaniem. Pokrywa na komorze, głębokość prowadzenia rur, jakaś izolacja od góry... Nie ma specjalnych ograniczeń z wysokością wyprowadzenia odpływu w komorze filtrów - to raczej wynika z projektu i wygody. Oczywiście musi być niżej niż przewidywane maksymalne spadki wysokości ciśnienia, żeby się nie zapowietrzał. Często odpływ prowadzi się poziomo pod dnem zbiornika i dalej pod dnem komory, potem kolanko i pionowe wyjście w dnie komory w górę - do prefiltra. Komuś innemu może pasować wyjście do komory z bocznej ściany, z wstawieniem w poziomie zasuwy odcinającej - łatwo dostępnej z góry.

Dlaczego nie masz miejsca na "całkowitą filtrację grawitacyjną"? Komorę możesz wybudować tuż przy oczku. Wodę możesz przepompowywać do oczka z ostatniej komory filtra.

Może zacznij coś rysować.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2018-04-22, 16:57   

Witam, może w końcu uda mi się uzyskać odpowiedź i pomoc. :-D
Zrobiłem filtr z 2 beczek 200l. Gdy uruchamiam pompę na odkrytych beczkach woda zaczyna mi się przelewać przez krawędź pierwszej. Gdy zakręcę szczelnie beczki zasysa powietrze przez rurę wylotowa lub przez nieszczelność (którą już zakleiłem) Pytanie czemu tak się dzieje? Jak intensywnie powinna filtrować się woda przez takie beczki?
Filtr zasilany od dołu:
1 beczka
szczotki
zeolit
2 beczka
keramzyt
peszel
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-04-22, 19:19   

Arca92,
Przyczynę przelewania się filtra znajdziesz w tym wątku
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
Po prostu za mała średnica rury odpływowej z 1 do 2 beczki.
Co do mediów filtracyjnych, co masz to dasz :)
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2018-04-29, 12:08   

Witam, po przerwie spowodowanej chorobą. Zrobiłem drugi odpływ z 1 do 2 beczki nadal jest to samo, a powinno się teraz przelewać z drugiej beczki. Założyłem zawór kulowy, beczki pozakręcałem i jak na razie filtruje. Mam jeszcze pytanie czy odpływ już potem do oczka można zrobić 2x fi 25 teraz jest 40 czy to bez sensu jest. Planuje dodać 3 beczkę i wtedy zrobić właśnie taki odpływ.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-04-29, 13:58   

Witam.
Podałeś trochę mało informacji. Choćby fotka.
Jaka pompa ?Jakie węże ? Jaki filtr przelewowy ,czy ciśnieniowy zbudowałeś.
Jeżeli przelewowy to beczki nie powinne być szczelnie zamknięte.
Fizyka to fajna zabawa ,pobaw się w naczynia połączone.
Jak w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=sKleVcvjU30
Naprawdę .Tyle że pobaw się w np. napełnianie szklanki,przy różnych poziomach wody w butelce i szklance.
Dojdziesz do wniosku że w dalszym ciągu masz za małą średnicę łączące obydwie beczki.
Szkoda dławić pompę zaworem.

Jeżeli ciśnieniowy to szczelny musi być cały układ.
To rozwiązanie trudniejsze w zrealizowaniu ale możliwe.

Powodzenia

[ Dodano: 2018-04-29, 17:22 ]
Przy filtrze ciśnieniowym odpływ do oczka powinien być wyżej niż filtr.
 
 
Arca92 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2016
Posty: 39
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2018-05-05, 15:47   

Racja, jak macie pomóc skoro nic nie wiecie. Już wysyłam. Jak widać oczko cały czas w budowie, woda zielona, :dupa: kaczeńce mi marnieją chociaż nie wszystkie :? , część ładnie kwitła, 2 kastry tataraków mi zmarniały po zimie puściły tylko 2 sadzonki :(( . W tamtym roku filtra nie było, jedynie bluklar podawałem, i woda jakościowo była lepsza. Rybom to raczej nie przeszkadza bo wycierają się na potęgę. Filtr jako tako filtruje bo już sporo syfu się nazbierało. Nie zależy mi aż tak bardzo na krystalicznie czystej wodnie, zbliżona bardziej do naturalnej ale nie taka zupa.
P.S Pompa aquanova 8000l/h















 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-05, 19:18   

Woda makabryczna. Ale trudno się dziwić jak praktycznie brak roślin. Wrzuć teraz dużo roślin pływających - hiacyntów wodnych, pistii itp. Zaciemnią ci one wodę i ją oczyszczą. Sprawdź też jakie masz ph wody, jak będzie w okolicach 7 /a pewnie bedzie nawet wyższe/ postaraj się je zmniejszyć do 6.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny