wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"
Autor Wiadomość
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-23, 10:53   

Pytanie tylko jaki powinien być?
Moje wyliczenia (dopuszczam, że błędne) oparłem na tym, że woda u koi powinna być przetoczona 1x/h
Patrząc na krzywą wydajności przypadkowej pompy okazuje się, że pompa 20m3/h przy 1m podnoszenia uzyskuje maksymalnie 15m3 a jeszcze będzie pchała przez filtr beczkowy
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-23, 11:19   

No tak jeśli zamierzasz przepychać całą wodę przez 1h to zgadza się. Ja w takim wypadku się nie wypowiadam gdyż nie hoduję koi i nie wiem czy faktycznie trzeba tak mocno kręcić wodą. Trzeba poczekać na wolanina czy KILERK1 niech się wypowiedzą. Chociaż myślę że w przypadku dobrze działającego filtra być może nie jest potrzebny aż tak wielki przepływ. Może wystarczyłoby 2h albo i mniej na przekręcenie całej wody a wtedy radę dałaby dużo mniejsza pompa.

Myślę także że jeśli już byłaby potrzeba dużego przemiału wody to warto rozważyć użycie dwóch pomp. Gdyż to podnoszenie wody jest najbardziej prądożerne. Dlatego filtr z beczek zrobiłbym na poziomie wody tak by pompa mogła wykorzystać maksymalną wydajność i wystarczyłaby wtedy dużo mniejsza pompa. No i drugą pompę tylko na kaskadę by sobie spokojnie tam jakiś strumyk wysyłała. Który możnaby zresztą wyłączać jeśli byłby niepotrzebny gdyż filtracja działałby niezależnie od niego. Warto także zwrócić uwagę że kaskada o sile 15m³/h jest wielką masą wody, być może zbyt wielką i głośną jak na taki 1m strumyk.
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-26, 22:32   

Opcja 2 pompa przemawia do mnie jak najbardziej, sam na to nie wpadłem. Mam już jedną pompę (6000l/h), podłącze ją do skimmera AquaSkim 20 i dam na kaskadę - można wyłączyć na noc.
Druga pompa do podawania wody ze spustu dennego na filtr beczkowy pracujący 24h - tylko jaki przepływ optymalny? filtr będzie stał na poziomie gruntu, nie mam możliwości wykopania studzienki o głębokości 120cm.
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2018-03-31, 10:53   

Idealnie jest jak pompa przetoczy pojemność oczka na godz. W moim przypadku tak nie jest bo to duże koszty. U mnie pompa 20 przetacza całą wodę co 4 godz. i też nie jest najgorzej.
W Twoim przypadku dwie pompy to dobre rozwiązanie.
Puszczanie wody ze skimmera na kaskadę jest błędne, wszystkie śmieci które zassa skimmer będą ją zanieczyszczały .
Woda ze skimmera musi płynąć do prefiltra.
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-04-23, 05:48   

Powoli, powoli, oczko zmienia kształty.
Wczoraj 3 godziny walczyłem z liliami które opanowały całe dno i 60cm grubości warstwa, kłącza grubsze od pięści. Może w przyszły weekend uda sie podziałać z nowym uszczelnieniem.

Spust denny: dostępne są 2 średnice - 50 oraz 110mm, jaką realną wydajność powinna mieć pompa aby spust działał prawidłowo tzn zasysał śmieci, oczywiście dno w delikatny lejek ok 5% spadu. A może odpuścić spust skoro planuje pompę 5-7m3/h?

Filtr będzie z mauzera, keramzytowy, już zbiornik czeka, miejsce też utwardzone, 2 metry od oczka, wlew 90cm nad maksymalnym lustrem wody.
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-05-08, 22:04   

Spust denny wraz z odpływem zainstalowany i okopany, stary EPDM wypucowani i sklejony z nowym zamiast płachty 8x4,5 mam 10mx9m :D
Oczko powiększone do 6,8x4,8m głębokość 1,4m ~26m2 ~16m3, 3 poziomy w tym najgłębsza strefa 3,5mx1,8m 0,6m głęboka - powinny rybcie jakoś przezimować :-D

Wkrótce fotki, dokumentacja w telefonie robiona na bieżąco :pa:
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-05-09, 08:50   

Szkoda że nie jest głębsze. Pewnie już z 10 razy o tym pisałem ale coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że porządna strefa wody głębokiej (min. 2m) zdecydowanie wspomaga utrzymanie czystej wody.
Jak wiadomo :P już od dłuższego czasu pracuję nad oczkiem kąpielowym. Które na razie nie ma żadnej filtracji. W kwietniu miałem w nim sporo glonów, gluta i nitkowców. Ale co ciekawe gdy spuściłem z niego wodę tak że nie sięga na żadną strefę płytką to nastąpiło samoistne oczyszczenie. Teraz wygląda to tak że mam trochę pływającego i zwartego gluta na powierzchni ale niżej woda jest dość klarowna. Właśnie nie ma tej mętności. I to jest ciekawe.
W głównym oczku jest podobnie. Nie raz musiało sobie radzić bez żadnej filtracji ale nigdy nie miałem jakiś większych problemów z wodą. Teraz też już jest nieźle, wiosenny atak glonów został odparty. Choć pewnie znaczenie ma też to że słońce operuje nad nim tylko przez jakieś 6 godzin od 10 do 16.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny