wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"
Autor Wiadomość
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2012-05-06, 21:38   Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Witam wszystkich

Mamy firmę ogrodniczą. Chcemy stworzyć ogród pokazowy dla klientów.
W zeszłym roku rozpadła się stara paskudna pergola i padło hasło, ze to dobre miejsce na oczko.
Lokalizacja mniej więcej na środku ogrodu, a jednocześnie rozdziela go na 2 części: rekreacyjną oraz użytkowo-sadowniczą oddalona od domu.

Założenia:
powierzchnia dopuszczalna 29,99m2 (już się rozrosło)
materiał EPDM - zużyłem płachtę 9mx9m
filtracja przede wszystkim biologiczna - filtr korzeniowy
rośliny - ile się da
ryby - jako akwarysta coś na pewno wpuszczę ale tylko niezbędne minimum

Realizacja:
2011r. - w listopadzie wytyczyliśmy miejsce i przyjechała koparka, 45min później dziura jak ta lala i skarpa tez gotowa, obrobiłem trochę brzegi i przyszedł czas na "leżakowanie"

2012r.
kwiecień - grunt osiadł, uformowałem ostateczny kształt oczka, wyprowadziłem półki, wyregulowałem skarpę

Najwięcej czasu pochłonęła mi podstawa pod filtr, każda niecka jest obniżona od poprzedniej o ok 6cm, w każdej po zatrzymaniu pompy zostaje 12-15cm wody, wymiary niecek to 80cm szer na 1m do 1,3m długości - całość ma być zasypana żwirem w granulacji 16-32 tak aby ukryć stopnie.



Tu mam problem - jak to sensownie obsadzić żeby nie zrobić "jeża" [cyt. P.W.] - znam mniej więcej wykaz gatunków do takiej instalacji, ale jak sie one zachowują w praktyce?


Folia ma byc zamaskowana na brzegu, zrobiłem obniżenie 10cm na obłożenie kamieniem. Ta mini pólka jest miejscami poszeżona aby miedzy kamienie wsadzić rośliny.
Dalej chciałem całe dno oraz boki pokryć żwirem ale jak mam go przekonać do pozostania na swoim miejscu?, klej, beton, pianka, ....?



reszta zdjęć

Mam małe doświadczenie praktyczne w temacie budowy oczek, dotychczas mieliśmy jedną realizacje.
Cały zbiornik jest wykładany kamieniem, teraz robiliśmy poprawkę - duży pies wchodził do wody i poniszczył brzegi. Na szczęście poosuwały sie tylko kamienie, EPDM wytrzymał. Klient chciał żebyśmy całość dali na cement. nie będzie ryb ani roślin.



na ukończeniu

Reszta zdjęć
oczko w ogrodzie japonskim
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Ondrasza 
Uczestnik



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 23 Mar 2012
Posty: 73
Skąd: Kiekrz
Wysłany: 2012-05-06, 22:04   

'Tu mam problem - jak to sensownie obsadzić żeby nie zrobić "jeża" [cyt. P.W.] - znam mniej więcej wykaz gatunków do takiej instalacji, ale jak sie one zachowują w praktyce''

Wyższe po boku (kosaćce, niższe pałki, turzyce), niskie i płożące pośrodku. Boki obsadź roślinami o dużych liściach (lepiężnik na przykład), i płożącymi, one fantastycznie maskują. Lepiężnik ładnie kwitnie zanim cokolwiek innego pomyśli o wiośnie, ale jest ekspansywny, więc uważaj. Później też ma ładne i ozdobne liście. Zrób to jak najbardziej naturalistycznie, teren i "metraż" imponujący, aż zazdroszczę :brawo:
Nie wiem, czy w strumieniu, nawet na brzegu, sadzić trzcinę lub pałkę szerokolistną-żeby nie stłumiły strumienia.
_________________
Znajdziesz mnie też tutaj:
http://quadro-zielona-pracownia.blogspot.com/
Zapraszam.
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2015-08-30, 21:43   

Oj dawno tu nie zaglądałem, aż musiałem u administracji interweniować w sprawie odzyskania konta.

Ale do rzeczy.
Oczko istnieje, filtr korzeniowy sprawdza się doskonale od 2014, bo dopiero wtedy rośliny nabrały właściwej masy.
W międzyczasie "wydłubałem" skimer aby wyłapywał liście z brzozy.

Podaje link do albumu - dzisiaj czyściłem kartę w aparacie i wrzuciłem co było, foty od maja 2015.

Link do albumu

Pytajcie, a ja odpowiem.

Jestem obecnie w trakcie budowy oczka/stawu o powierzchni 450m2 :-D postaram sie wrzucić coś w międzyczasie
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2015-08-31, 14:46   

Niestety, nic nie widać, źle udostępniłeś swój album- jest "prywatny"
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2015-08-31, 19:52   

Poprawiłem :-D
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Raafix 
Uczestnik



Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 75
Skąd: Dzikowo
Wysłany: 2016-03-20, 16:26   

Pięknie skomponowane oczko i rośliność naprawdę pozdiwiam
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-18, 23:14   

Niestety nasz zbiornik nie wytrzymał próby czasu. Cały urok prysł
(filtr korzeniowy wiosną)
Po kilku sezonach dały znać o sobie wszelkie niedoskonałości konstrukcji:
- brak bariery kapilarnej
- złe wypoziomowanie brzegów, po silnych opadach woda woda wylewała się pod skarpę
- źle uformowane półki - za płytkie i pochylone do wewnątrz
- kamienie na brzegach i kaskadzie układane luzem, a w ogrodzie biegają duże psy
- źle uformowana skarpa - prawie 60° do oczka i 30° w stronę żywopłotu
- po każdym deszczu woda deszczowa spłukiwała glinę ze skarpy do oczka
- w trakcie usypywania skarpa nie była ubijana warstwami, osiadła o 30%
- za radą ... dno filtra korzeniowego wypełniłem piachem i tylko na górę poszedł żwir - obecnie filtr jest całkowicie zamulony, woda spływa po wierzchu
- nie obmurowałem kamieni na brzegach filtr/strumienia, miejsce upodobały sobie mrówki, nanosiły ziemię, budowały gniazda, a woda uciekała kapilarnie nawet po 10cm na dobę z czego zadowolone były funkie na tyle skarpy
Takie poczyniłem obserwacje w poprzednich latach. Rok 2016 był szczytowym dla oczka, chociaż już wtedy widziałem konieczność przebudowy. Nie przygotowałem należycie oczka na zimę 16/17 co zaskutkowało uduszeniem wszystkich ryb.
Chcieliśmy już w zeszłym roku wziąć się za remont ale pogoda pokrzyżował nam plany: ciągłe opady, jak nie padało to nadrabiałem zaległości u klientów, a dodatkowo poziom wody gruntowej w ogrodzie miałem na 0,5m
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-19, 05:09   

Witam. Miecho, nie martw się, przed Tobą wiosna i piękne lato. Będzie czas na uporządkowanie oczka. Twój czynny żal sprawił, że ja Ci wybaczam wyliczone Twoje błędy. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-19, 07:43   

Niestety najczęściej uczymy się na błędach. Na szczęście wszystko da się poprawic ;)
Piękną masz roślinność :brawo:
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-19, 07:58   

Pewnie, że wszystko da się naprawić :D zwłaszcza z Waszą pomocą.
Na dniach będę wstawiał swoje koncepcje odnośnie rozbudowy do dyskusji, liczę na pomoc bardziej doświadczonych.
Oliwy do ognia dolało szkolenie Oase i Yoshikigoi, nadali też pewien kierunek ;)
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-19, 08:02   

Chętnie prześledzę temat bo ja przy swoim oczku też popełniłem masę błędów a w głowie mam kolejne, do którego chciałbym bardziej się przyłożyć.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-19, 10:35   

Nie wierzę w tak ogromne starty wody z powodu podciągania kapilarnego. Według mnie gdzieś jest dziura.
Poza tym no cóż, czeka ciebie najwyraźniej trochę roboty. I faktycznie warto robić tak by nie przejmować się tym że ktoś będzie po tym chodzić, biegać. Pomijając psy to np. dzieci uwielbiają wszędzie zajrzeć dojść, przejść. Oczko musi być na to przygotowane...
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-19, 19:23   

Przy kilkunastu metrach brzegu filtra korzeniowego ubytek był spory, czasami z kapilary robił się mini strumyk, albo ziemia namięknięta pod kamieniem, przebiegły dzieciaki, albo było odchwaszczanie i robił się potok.
Nie wiedziałem jak to wyjdzie wizualnie i na początku cała konstrukcja była przygotowana do napełnienia od sam trawnik i obrzeże z układanych kamieni, nie zostawiłem rezerwy na przypchanie lub ulewny deszcz.
Pieski mam 2, spaniel uwielbia kąpiele, w upały kilka razy dziennie robi 2-3okrążenia, wilczur jak jest dużo wody to wchodzi tylko po łokcie ;P
Plan jest ambitny i zakłada dużo roboty:
- lekkie powiększenie oczka +1,5-2m :D , będzie miało bardziej owalny kształt
- pogłębienie w całości lub tylko zrobienie takiej komory 1m x 1m x 1m, jak bym kiedyś chciał wpuścić eurokoi :-D
- jeżeli głębia to ze spustem dennym
- pogłębienie i wypoziomowanie półek teraz mają po 30cm głębokości, a lilie spadły we wgłębienie dla pompy
- jedna półka 50cm szeroka i 50cm głęboka dookoła całego oczka, płycizna do której będą mogły wchodzić psy
- w koło oczka bariera kapilarna +10cm od gruntu, akurat zalega mi paleta kostki z rozbiórki ;)
- porządny skimmer brzegowy bo mam dużo liściastych roślin w ogrodzie
- przebudowa skarpy z filtrem GK - prawie pionowa umocniona od strony żywopłotu i łagodnie opadająca do oczka, a przed wodą pasek płaskiego gruntu
- w wariancie z rybami zrobienie i ustawienie filtra za kaskadą pod żywopłotem z 2 beczek 120+200L
To na tyle :D
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-03-22, 22:47   

Oczko ma obecnie +/- 20m2 i 9m3, jeżeli je pogłębię i dodam z jednego boku 2 m to powinienem się zbliżyć do 25m2 i 15m3.
Obecnie pracuje tylko pompa 6000l Aquanowa do kaskady i minimalny przepływ na filtr gk.

Jaka pompę byście polecili do zarybionego (pewnie przyszły rok) oczka 15m3 + podnoszenie do filtr beczkowego na 1m, do kaskady spływ grawitacyjny?
Z informacji internetowych wychodzi mi przynajmniej 20000l/h?!
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-23, 10:19   

Czemu taka wielka? Zamierzasz górski potok urządzać?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny