wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Makrofity- rośliny wodne
Autor Wiadomość
kmarkot 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 165
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-04-18, 15:37   Makrofity- rośliny wodne

1. Rdestnice................................................................................................. 14
Rdestnica pływająca (Potamogeton natans L.)....................................... 17
Rdestnica nawodna (Potamogeton nodosus Poir.) ................................. 19
Rdestnica alpejska (Potamogeton alpinus Balb.).................................... 21
Rdestnica wydłużona (Potamogeton praelongus Wulfen)....................... 23
Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens L.) .................................... 25
Rdestnica przeszyta (Potamogeton perfoliatus L.) ................................. 27
Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus L.) .................................. 30
Rdestnica ścieśniona (Potamogeton compressus L.) ............................. 32
Rdestnica ostrolistna (Potamogeton acurifolius Link.) ............................ 34
Rdestnica stępiona (Potamogeton obtusifolius Mert. et Koch) ............... 35
Rdestnica szczeciolistna (Potamogeton friesii Rupr.) ............................. 36
Rdestnica Berchtolda (Potamogeton berchtoldii Fieber)......................... 38
Rdestnica drobna (Potamogeton pusillus L.) .......................................... 40
Rdestnica błyszcząca (Potamogeton rutilus Wolfg.) ............................... 42
Rdestnica włosowata (Potamogeton trichoides Cham. et Schltdl.)......... 43
Rdestnica grzebieniasta (Potamogeton pectinatus L.)............................ 44
1.2. Inne gatunki roślin zanurzonych.............................................................. 46
Jaskier rzeczny (Ranunculus fluitans Lamarck)...................................... 47
Jaskier krążkolistny (Ranunculus circinatus Sibth.) ................................ 50
Jaskier skąpopręcikowy (Ranunculus trichophylus Chaix) ..................... 51
Jaskier wodny (Ranunculus aquatilis L.)................................................. 53
Jaskier tarczowaty (Ranunculus peltatus Schrank) ................................ 55
Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna L.).................................................. 56
Osoka aloesowata (Stratiotes aloides L.)................................................ 58
Rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum L.) ....................... 60
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum L.)..................................... 61
Wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum L.).......................... 63
Wywłócznik okółkowy (Myriophyllum verticillatum L.) ............................. 64
Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum L.).................................... 66
Okrężnica bagienna (Hottonia palustris L.) ............................................. 68
Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis L.)........................................ 70
Rzęśl długoszyjkowa (Callitriche cophocarpa Sendtn.) .......................... 73
Zamętnica błotna (Zannichella palustris L.) ............................................ 75
Jezierza morska (Najas marina L.).......................................................... 78
Pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris L.)............................................. 80
Rdest ziemnowodny (Polygonum amphibium L.).................................... 82
Grzybienie białe (Nymphaea alba L.)...................................................... 84
Grążel żółty (Nuphar lutea L.) ................................................................. 86
Rzęsa drobna (Lemna minor
Rzęsa trójrowkowa (Lemna trisulca L.)................................................... 90
Rzęsa garbata (Lemna gibba L.) ............................................................ 91
Spirodella wielokorzeniowa (Spirodela polyrrhiza (L.) Schleiden) .......... 92
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae L.) .............................. 93
2. Rośliny naczyniowe wynurzone – jednoliścienne................................................ 96
Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea L.)......................................... 98
Trzcina pospolita (Phragmites australis (Cav.) Trin. ex Steud.) .............. 100
Manna mielec (Glyceria maxima (Hartman) Holmb.).............................. 102
Manna jadalna (Glyceria fluitans (L.) R.Br.)............................................ 104
Turzyca zaostrzona (Carex acuta L.)...................................................... 107
Turzyca błotna (Carex acutiformis Ehrh.)................................................ 109
Turzyca brzegowa (Carex riparia Curt.).................................................. 111
Turzyca dzióbkowata (Carex rostrata Stokes.) ....................................... 114
Turzyca pęcherzykowata (Carex vesicaria L.) ........................................ 116
Turzyca nibyciborowata (Carex pseudocyperus L.)................................ 118
Turzyca prosowa (Carex paniculata L.) .................................................. 119
Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.).................................................... 120
Pałka wąskolistna (Typha angustifolia L.) ............................................... 122
Jeżogłówka najmniejsza (Sparganium minimum Fries).......................... 124
Jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum L.) ..................................... 125
Jeżogłówka pojedyncza (Sparganium emersum Rehmann)................... 127
Ponikło błotne (Eleocharis palustris (L.) Roem. & Schult.) ..................... 129
Oczeret jeziorny (Scirpus lacustris L.) .................................................... 131
Sit drobny (Juncus bulbosus L.).............................................................. 133
Kłoć wiechowata (Cladium mariscus (L.) Pohl.)...................................... 135
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus L.).................................................. 137
Kosaciec żółty (Iris pseudacorus L.) ....................................................... 139
Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus L.)....................................... 141
Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.)................................................ 143
Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.) .......................... 145
Czermień błotna (Calla palustris L.)........................................................ 147
3. Rośliny naczyniowe wynurzone – dwuliścienne................................................... 149
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L.) ......................................... 151
Knieć błotna (Caltha palustris L.)............................................................ 153
Jaskier jadowity (Ranunculus sceleratus L.)........................................... 155
Jaskier płomiennik (Ranunculus flammula L.) ........................................ 157
Jaskier wielki (Ranunculus lingua L.)...................................................... 159
Czyściec błotny (Stachys palustris L.) .................................................... 161
Tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata L.)....................................... 163
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.)............................................. 165
Gorysz błotny (Peucedanum palustre (L.) Moench) ............................... 167
Kropidło wodne (Oenanthe aquatica L.) ................................................. 169
Karbieniec pospolity (Lycopus europeaus L.) ......................................... 171
Mięta wodna (Mentha aquatica L.).......................................................... 172
Niezapominajka błotna (Myosotis palustris Roth)................................... 174
Marek szerokolistny (Sium latifolium L.) ................................................. 175
Potocznik wąskolistny (Berula erecta (Huds.) Coville)............................ 177
Przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga L.).............................. 180
Przetacznik bobownik (Veronica anagallis-aquatica L.).......................... 182
Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris L.)................................................. 183
Przytulia błotna (Galium palustre L.)....................................................... 184
Przytulia bagienna (Galium uligiosum L.) ............................................... 185
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) ......................................... 187
Rdest ostrogorzki (Polygonum hydropiper L.)......................................... 190
Rdest plamisty (Polygonum persicaria L.) .............................................. 191
Rukiew wodna (Nasturtium offcinale R.Br.)............................................ 192
Rzepicha ziemnowodna (Rorippa amphibia L.) ...................................... 194
Siedmiopalecznik błotny (Potentilla palustris R.Br.)................................ 196
Szalej jadowity (Cicuta virosa L.)............................................................ 198
Szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum Huds.).............................. 200
Tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora L.)........................................... 202
Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris L.)................................................ 203
Trędownik oskrzydlony (Scrophularia umbrosa Dumort) ........................ 204
Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita L.)................................................... 205
Wąkrota zwyczajna (Hydrocotyle vulgaris L.) ......................................... 207
4. Paprotniki............................................................................................................. 209
Skrzyp bagienny (Equisetum fluviatile L.)............................................... 209
Skrzyp błotny (Equisetum palustre L.) .................................................... 211
Narecznica błotna (Thelypteris palustris L.)............................................ 213
5. Mchy.................................................................................................................... 215
Torfowiec (Sphagnum L.)........................................................................ 220
Skrzydlik paprociowaty (Fissidens adiantoides Hedw.) .......................... 222
Tępolistka rózgowata (Codriophorus fascicularis (Hedw.) Ochyra) ........ 224
Bagniak (Philonotis Brid.)........................................................................ 225
Tępolistka językowata (Codriophorus acicularis (Hedw.) P.Beauv.)........ 227
Dwurożek przeświecający (Dichodontium pellucidum (Hedw.) Schimp.) 229
Płaskomerzyk pokrewny (Plagiomnium affne (Blandow ex Funck)
T.J.Kop.).................................................................................................. 231
Płaskomerzyk falisty (Plagiomnium undulatum (Hedw.) T.J.Kop.) .......... 233
Merzyk groblowy (Mnium hornum Hedw.)............................................... 235
Zdrojek pospolity (Fontinalis antipyretica Hedw.).................................... 239
Mokradłoszka zaostrzona (Calliergonella cuspidata (Hedw.) Loeske).... 241
Źródliskowiec zmienny (Palustriella commutata (Hedw.) Ochyra).......... 243
Żebrowiec paprociowaty (Cratoneuron flicinum (Hedw.) Spruce).......... 245
Wodnokrzywoszyj (Hygroamblystegium Loeske) ................................... 247
Brzeżnik strumieniowy (Platyhypnidium rirarioides (Hedw.) Dixon)........ 250
Drabik drzewkowaty (Climacium dendroides (Hedw.) F.Weber & D.Mohr).. 253
Tęposz nadbrzeżny (Leptodictyum riparium (Hedw.) Warnst) ................ 255
Krótkosz stumieniowy (Brachythecium rivulare Schimp. in Bruch, Schimp.
& W. Gümbel).......................................................................................... 257
Moczarnik błotny (Hygrohypnum luridum (Hedw.) Jenn.) ....................... 260
6. Wątrobowce.......................................................................................................... 262
Porostnica wielokształtna (Marchantia polymorpha L.)........................... 264
Stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum (L.) Lindb.)...................... 266
Pleszanka (Pellia Raddi)......................................................................... 268
Wgłębka wodna (Riccia fluitans L. s. str.) ............................................... 269
Wgłębik pływający (Ricciocarpos natans (L.) Corda).............................. 271
Wargowiec (Chiloscyphus Corda)........................................................... 273
Skosatka zanoknicowata (Plagiochila asplenioides (L. emed. Taylor) Dum.) ... 275
Miechrza (Marsupella Dumort.)............................................................... 277
Skapanka (Scapania (Dumort.) Dumort.)................................................ 279

Parzoch sercowaty (Porella cordeana (Hüb.) Moore)............................. 281

7. Glony .................................................................................................................... 282
Żabirośl, trzęsło (Batrachospermum Roth) ............................................. 284
Draparnaldia (Draparnaldia Bory.) .......................................................... 286
Stigeoklonium (Stigeoclonium Kützing) .................................................. 287
Gałęzatka (Cladophora Kützing)............................................................. 288
Ryzoklonium (Rhizoclonium (Roth) Harvey)........................................... 290
Uwikło (Oedogonium Link)...................................................................... 292
Skrętnica (Spirogyra Link)....................................................................... 294
Wstężnica (Ulothrix Kützing)................................................................... 295
Taśma (Enteromorpha Link).................................................................... 297
Hildenbrandia (Hildenbrandia (Liebmann) J.Agardh).............................. 299
Woszeria (Vaucheria A.P. de Candolle) .................................................. 300
Audoinella (Audoinella Bory)................................................................... 301
Wodolubek (Hydrurus foetidus Bory) ...................................................... 302
Lemanea (Lemanea L.)........................................................................... 304
Lyngbya (Lyngbya Kützing)..................................................................... 305


http://www.gios.gov.pl/im...zdzielczosc.pdf
 
 
Botanicus 
Uczestnik


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 80
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-04-18, 18:26   

bardzo fajna lektura, i jakie wiarygodne zródło............................
_________________
Botanicus
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 591
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-18, 18:51   

Rzadki przypadek pożytecznego wydawania rządowych pieniędzy :P
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 929
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-18, 19:23   

"Wodolubek (Hydrurus foetidus Bory) " W życiu o takiej roślinie /i kilku innych/ nie słyszałem. W internecie znalazłem tylko informację, że występuje jedynie w Ojcowskim Parku Narodowym i żadnego zdjęcia.
 
 
kmarkot 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 165
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-02-11, 12:29   

Klucz do oznaczania mchów i wątrobowców wodnych dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce
http://www.gios.gov.pl/im...ow_21112011.pdf

VII. OPISY MCHÓW.............................................................................................................54
Torfowiec (Sphagnum L.) .................................................................................................60
Naleźlina (Andreaea (Ehrh.) Hedw.) .................................................................................64
Płonnik pospolity (Polytrichum commune Hedw.) .............................................................67
Skrzydlik (Fissidens sp. Hedw.) ........................................................................................70
Blindia ostra (Blindia acuta (Hedw.) Bruch. & Schimp.).....................................................74
Krokiewka bagienna (Diobelonella palustris (Dicks.) Ochyra) ...........................................78
Dwurożek przeświecający (Dichodontium pellucidum (Hedw.) Schimp.) ...........................81
Dwurożek żółtawy (Dichodontium flavescens (Dicks.) Lindb.)...........................................85
Rozłupek (Schistidium Bruch & Schimp.) ..........................................................................88
Tępolistka językowata (Codriophorus acicularis (Hedw.) P.Beauv.) ..................................92
Tępolistka wodna (Codriophorus aquaticus Bednarek-Ochyra & Ochyra) .........................96
Tępolistka rózgowata (Codriophorus fascicularis (Hedw.) Ochyra) ...................................99
Prątnik (Bryum Hedw.).................................................................................................... 102
Merzyk groblowy (Mnium hornum Hedw.) ....................................................................... 106
Płaskomerzyk falisty (Plagiomnium undulatum (Hedw.) T.J.Kop.)................................... 109
Płaskomerzyk pokrewny (Plagiomnium affine (Blandow ex Funck) T.J.Kop.) ................. 113
Krągłolist macierzankowy (kropkowany) (Rhizomnium punctatum (Hedw.) T.J.Kop.) ..... 117
Bagniak (Philonotis Brid.) ............................................................................................... 121
Zdrojek pospolity (Fontinalis antipyretica Hedw.) ............................................................ 130
Zdrojek łuseczkowaty (Fontinalis squamosa Hedw.) ....................................................... 134
Krzewik źródliskowy (Thamnobryum alopecurum (Hedw.) Schimp.)...............................137
Drabik drzewkowaty (Climacium dendroides (Hedw.) F.Weber & D.Mohr) ...................... 141
Wodnokrzywoszyj (Hygroamblystegium Loeske) ............................................................ 145
Tęposz nadbrzeżny (Leptodictyum riparium (Hedw.) Warnst).........................................149
Krótkosz Mildego (Brachythecium mildeanum (Schimp.) Schimp.) .................................153
Wiewiórecznik piórkowaty (Sciuro-hypnum plumosum (Hedw.) Ignatov & Huttunen) ...... 157
4
Krótkosz stumieniowy (Brachythecium rivulare Schimp. & W. Gümbel).......................... 161
Brzeżnik strumieniowy (Platyhypnidium riparioides (Hedw.) Dixon)................................165
Dwustronek leśny (Plagiothecium nemorale (Mitt.) A.Jaeger) ......................................... 169
Moczarnik błotny (Hygrohypnum luridum (Hedw.) Jenn.)................................................172
Moczarnik jasnobrązowy (Hygrohypnum ochraceum (Turner ex Wilson) Loeske) .......... 176
Moczarnik twardy (Hygrohypnum duriusculum (De Not.) Jamieson) ............................... 180
Moczarnik miękki (Hygrohypnum molle (Hedw.) Loeske) ................................................ 184
Mokradłoszka zaostrzona (Calliergonella cuspidata (Hedw.) Loeske).............................188
Żebrowiec paprociowaty (Cratoneuron filicinum (Hedw.) Spruce)...................................191
Źródliskowiec zmienny (Palustriella commutata (Hedw.) Ochyra)...................................195
Sanionia haczykowata (Sanionia uncinata (Hedw.) Loeske)...........................................199
Warnstorfia pływająca (Warnstorfia fluitans (Hedw.) Loeske) .........................................203
Rokiet (Hypnum Hedw.) .................................................................................................. 206
Fałdownik nastroszony (Rhytidiadelphus squarrosus (Hedw.) Warnst.) .......................... 210
VIII. OPISY WĄTROBOWCÓW.......................................................................................... 212
Porostnica wielokształtna (Marchantia polymorpha L.) ................................................... 213
Stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum (L.) Lindb.)...............................................216
Pleszanka (Pellia Raddi) ................................................................................................. 219
Lśniątka (Riccardia Gray) ............................................................................................... 222
Wgłębka wodna (Riccia fluitans L. s. str.) ....................................................................... 224
Wgłębik pływający (Ricciocarpos natans (L.) Corda) ...................................................... 227
Meszek (Jungermannia L.) ............................................................................................. 230
Wargowiec (Chiloscyphus Corda) ................................................................................... 234
Skosatka (Plagiochila (Dumort) Dumort).........................................................................238
Skrzydliczka (Nardia Gray) ............................................................................................. 242
Miechrza (Marsupella Dumort.)....................................................................................... 246
Skapanka (Scapania (Dumort.) Dumort.) ........................................................................ 250
Parzoch sercowaty (Porella cordeana (Hüb.) Moore) .....................................................254
Piórkowiec kutnerowany (Trichocolea tomentella (Ehrh.) Dumort.) ................................. 257
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny