wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Marty i Artur
Autor Wiadomość
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-22, 16:05   Oczko Marty i Artur

Na wstępie pierwszej naszej wiadomości chcieli byśmy się przedstawić .
Z tej strony monitorka Marta i Artur wielbiciele entuzjaści wiejskiego klimatu przyrody i naturalności . Posiadacze od trzech sezonów stawu a od lat pięciu siedliska wiejskiego czyli własnego kawałka świata .
Od jakiegoś czasu pomimo iż mamy staw kiełkuje w nas pomysł zagospodarowania/dobudowania oczka wraz ze strumieniem .Szukaliśmy pomysłu jak zmniejszyć "żyzność" wody we wspomnianym stawie pierwsze pojawiła się myśl aby pompować wodę ze stawu do uprawy Hydroponicznej i wszystko co jest szkodliwe dla stawu wykorzystać do uprawy warzywek i truskawek , jednak z czasem temat w naszych głowach przeistoczył się w strumień (filtr korzeniowy ) z dużą ilością roślin które mamy nadzieje wykorzystają związki chemiczne z wody ku uciesze naszej i rybek w stawie a plusem ma być urozmaicenie otoczenia . Sprawa w zamyśle ma wyglądać tak :
Ze stawu woda będzie pompowana do strumienia ze strefami bagiennymi meandrami z duża ilością roślin , kolejno będzie kierowana do oczka wodnego a z oczka do stawu .
Jak myślicie drodzy forumowicze czy takie rozwiązanie może poprawić jakość wody w samym stawie ?
Postaramy się dodać zdjęcia które pozwolą "naświetlić" nasz pomysł oraz pokazać co mamy do zagospodarowania .Bardzo liczymy na pomysły sugestie tak techniczne jak i czysto wizualne Zwyczajnie nie chcemy "wywarzać otwartych drzwi "
:-D Pozdrawiamy M.i A.
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2018-01-22, 19:06   

Witamy na forum, filtr korzeniowy to napewno dobry pomysl, ale aby cos wiecej podpowiedziec to pokazcie co tam macie :) pare fotek, jakis opis otoczenia i samego stawu i co w nim mieszka, a z pewnoscia bedzie duzo pomyslow
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-22, 19:36   

Dzieki za odzew bo juz mysleliśmy ze pozostaniemy bez odzewu :? właśnie przekopujemy kompa w poszukiwaniu fotek .

[ Dodano: 2018-01-22, 20:53 ]
Trochę fotek się odnalazło postaram się wstawić je kolejno
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-22, 21:21   

Jeżeli w oczku wodnym nie będzie za dużo ryb to strumień na pewno poprawi jakość wody w stawie. W jakim stopniu to zależy od jego długości i powierzchni oraz ilości przepływającej wody.
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-22, 21:26   

tak to wyglądało





i pojawi łsię pomysł na staw w przypływie ułańskiej fantazji zakupiliśmy koparkę .




Po krótkiej chwili okazało się ze nie będzie łatwo ...














oh jak bolało może nie tyle to że utopiłem koparkę ani nawet to ze w grudniu pływalem w tym bagnie ale to że męska duma ucierpiała " co ja nie zrobię" no nie zrobiłem po namyśle
sprawe dokończyła koparka na gąsienicach








to w telegraficznym skrócie tak to się zaczęło teraz do sedna sprawy do zagospodarowania mam taki "lejek" na zdjeciu po prawej





Plan jest taki aby zrobić w tym lejku groble/tamę wyprofilować dno wyłożyć folią , a po prawej do wlotu tego"lejka "poprowadzić strumień z duża ilością roślin wodnych błotnych itd , co myślicie i jak to widzicie .
Pozdrawiamy i liczymy na podpowiedzi

[ Dodano: 2018-01-22, 21:39 ]
w samym oczku obsady nie będzie zbyt dużo kilka karpików KOI ktorych nie udało mi się wprowadzić do stawu zawsze jakiś "panstwowy"intruz skutecznie je likwiduje :evil:
w oczku bedą pod specjalnym nadzorem :-D za to roślin ma być naprawdę dużo bo w stawie skutecznie walczą z nimi amury . Co do strumienia to główny nacisk będzie na strefy z roślinnością bagienna meandry niż na wartki strumień i tu dla odmiany będę chronił rosliny przed amurami ( nie ma to jak sobie życie utrudnić wpuszczajac amura)
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-01-23, 08:40   

Miło widzieć na forum nowych entuzjastów wodnego życia :)
Za wiele nie pomogę bo moje bajorko jest w skali mikro w porównaniu do Waszego jeziorka ale będę obserwował postępy, bo zapowiada się pięknie.
Podrzucam link do strony z fajnymi projektami:
http://ogrodynaturalne.pl/stawy.php?m=15
Powodzenia :piwko:
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-01-23, 09:29   

trochę teorii http://yadda.icm.edu.pl/y...ki2020wplyw.pdf
Moim zdaniem filtr glebowo korzenny trochę za mały w stosunku do zbiornika by spełniał swoją funkcje . Choć zmierzasz w dobrym kierunku. W moim mikroskopinym oczku 2,5 tys. litrów filtr ma 4,5metra długości na metr szerokości.
Budując strumień pamiętaj by strumień nie wysechł po wyłączeniu pompy.
https://web.archive.org/w...et.pl/spis.html
Powodzenia.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-23, 09:32   

Dzięki za miłe słowo :-D nasz staw ma już 3 lata, fotki są z czasu zaraz po budowie , dobudowa oczka pojawia się po obserwacjach z trzech sezonów, które już pokazały co trzeba poprawić .
Czyli ;
w okresie letnim staw jest silnie nasłoneczniony, po ogrzaniu wody pojawia się problem zakwitu wody. Do tej pory radziliśmy sypiąc wapno, problem ustępował .
Wniosek: za dużo azotu w wodzie (jeżeli się mylę liczę na poprawę),
rozwiązaniem powinno być obsadzenie stawu roślinami , owszem, ale jak zawsze jest jakieś ALE: w stawie są amury, które skutecznie rozprawiają się ze wszystkim co ładne i miękkie. Dodatkowo do nich przyłącza się nasz pies, który ma zawsze inny plan na posadzone rośliny .
Według niego wszystkie rośliny powinny rosnąć poza stawem, co posadzę- on zaraz przyniesie ehhhh ...
:yahoo:
i stąd pomysł na strumień i oczko pod specjalnym nadzorem.
Kolejna sprawa przemawiająca za wydzielonym akwenem to kolorowe rybki , w stawie po wpuszczeniu raz że giną w tak dużej ilości wody i nie są widoczne, a dwa zawsze państwowy amator (czapla,wydra) zaczyna właśnie od nich :evil: .
Jak na razie same plusy .
Jak tylko pogoda pozwoli- zabieramy się za roboty ziemne. I tu pojawia się pytanie: jak skutecznie i trwale przegrodzić "lejek", o którym pisaliśmy, aby powstała niecka oczka (beton odpada - jesteśmy zwolennikami jak najbardziej naturalnych pomysłów). Może macie jakieś sugestie?
Pozdrawiamy :pa:

[ Dodano: 2018-01-23, 09:56 ]
Kmarkot dzięki wielkie lektura na zimowy wieczór .
Będziemy się starali cały ten dodatkowy system oczko/strumień wykonać jak największe terenu nie brakuje :-D sam strumyk bedzie miał około 10mb plus około 10m oczka przy czym oczko będzie dosyć głębokie w okolicach 180cm więc trochę masy zielonej tam się zmieści :)
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-23, 19:51   

Zrezygnuj z wapna, raczej staraj się obniżyć ph wody. Glony poniżej 6,5 stopnia właściwie giną. Reszta założeń np. co do ilości azotu /i pewnie fosforu/w wodzie jest prawidłowa. Odgrodzić najprościej chyba usypując wał z z piachu, na to folia /najlepiej EPDM/ i wszystko przysypać żwirem.
Jak to wszystko obrośnie i zazieleni się ... to tylko pozazdrościć ci.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-01-23, 20:10   

taniw napisał/a:
Zrezygnuj z wapna, raczej staraj się obniżyć ph wody. Glony poniżej 6,5 stopnia właściwie giną.

Akurat z tym się nie zgodzę ,zakwaszanie wód z punktu widzenia ekologii biologi jest zjawiskiem niekorzystnym . https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakwaszanie_w%C3%B3d
Wapnowanie jest to chemiczne strącanie fosforanów.
Co do reszty zgadzam się w 100%
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-23, 20:49   

wapno zawsze w krytycznej sytuacji pomagało i to w bardzo szybkim tempie zakwit wody po 2 dniach znikał , nie pamietam dokładnie pomiarów z zeszłego sezonu ale zdaje się ze jedno co bardzo mocno rosło to azot. Ale wapnowaniem chyba go nie zmiejszalem? a jedynie gwałtownie zmnienałem pH wody co powodowało zanik zawiesiny w wodzie .Nie jestem chemikiem a nawet mam o tym blade pojecie ehhh spało się na chemii spało :(( tak czy siak strumień i rosliny powiinny w znacznym stopniu poprawić jakość wody .

[ Dodano: 2018-01-23, 21:04 ]
Problemów z samymi rybami nie mialem nie liczac jednej przyduchy zeszlej zimy ehhhhh poszło w doły ze 400kg pieknej ryby na ktora czekałem, sobie i innym odmawiałem bo urośnie :(( nauczyłem się na błędach aby nie czekać z napowietrzaniem Tylko szkoda ze to moje błędy :-(
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-24, 20:23   

MartitaArturo napisał/a:
wapno zawsze w krytycznej sytuacji pomagało i to w bardzo szybkim tempie zakwit wody po 2 dniach znikał
:-(

I powracał.
kmarkot no nie, porównywanie naszych maleńkich odizolowanych oczek do oceanów i wielkich jezior. Zakwaszenie wody na skalę globalną pewnie stanowi duży problem, ale w naszych mini-mikro zbiornikach jest tylko sposobem na przejrzystą wodę. Zresztą porównaj takie zbiorniki jak https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Szmaragdowe czy https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Turkusowe z prawie zerowy życiem biologicznym i jakieś kwaśne bez dopływowe jezioro na Mazurach czy Podlasiu. W tych drugich mimo nagromadzenia olbrzymich ilości materii organicznej woda jest czysta i życie kwitnie.
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-24, 21:14   

powracal ale juz nigdy z sezonie w ktorym wapno zastosowalem to fakt, po trzech sezonach moge smialo tak powiedziec , mysle ze woda sama w sobie nie jest zla ryby rosna ladnie zdrowo wygladaja . Wiec co do samej wody nie moge miec zastrzeżeń poza jednym jest zwyczajnei ciemna pewnie spore znaczenie ma podłoże w jakim staw jest wykopany w czesci jest to torf .Oczko strumień i cale to przedsięwzięcie to po części wyprzedzenie wydarzeń spodziewam się ze z czasem jakość wody moze się pogorszyć a rosliny nie urosna w 5 min ;)

[ Dodano: 2018-01-24, 21:33 ]
Co do wapnowania jak poinformował mnie pewien wlaściel duzej ilosci wody wapnuje się w celu utrzymania w ryzach glonów ,pasożytów i wszelkiej maści zarazków jednym słowem zabieg higieniczny .
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-01-24, 22:10   

taniw, Nie bardzo wiem o co ci chodzi ten drugi typ to dystroficzne ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_dystroficzne
czy https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_polihumusowe
Ja chce dążyć do J.Hańcza gdzie PH=7,5-8 zawartość ca=40mg/l i sklasyfikowane jest pomiędzy oligotrofią a mezotrofią za sprawą niskiej zawartości fosforanów i azotanów .
 
 
MartitaArturo 
Początkujący


Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 35
Skąd: chelm
Wysłany: 2018-01-26, 15:47   

Hej czy mozecie kogos lub jakis sklep polecic z roslinamy ?
Wiosna bede potrzebowal troche roslin no może troche wiecej niz troche :)

[ Dodano: 2018-01-27, 07:33 ]
Wyslemy zapytanie do wspomnianego sklepu :) Dzieki Ryba2008 :piwko:
co do zdjec to co mieliśmy to juz zostalo po czesci wstawione jak zejdzie snieg zrobie kilka aktualnych zdjatek :) ,Juz nie mozemy sie doczekac na nastanie wiosny aby wbic pierwsze lopaty w ziemie .Powoli przygotowyjemy sie
.Przyjechał juz kamien polny chyba oszalalem 27 ton :-o ale bedzie noszenia :)
Eh jak milo jest popatrzec na zdjecia gdzie panuje zielen :)
Pozdrawiamy
_________________
Ryby to zawsze w głowie siedziało
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny