wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2009-04-16, 21:39
Oczko Wolanina
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-21, 07:47   

:piwko: taniw, zapewne moje opisy siermięgi i stresów borykania się z pozyskaniem i utrzymywaniem koi odstraszają, ale po pierwsze każdy może sobie poradzić inaczej - jeden pieniędzmi, inny sprytem, którego u mnie być może za mało... Po drugie, tak czy owak sądzę, że dobrze jest to opisywać dając do myślenia - czy warto się porywać na utrzymywanie tych ryb? Dla mnie bezdyskusyjna jest zasada: im więcej wysiłku, tym większa satysfakcja.
cebulka, dziękuję za zainteresowanie :) . Jakiś film zrobię, ale najpierw muszę zrobić porządek z wodą. Tymczasem może coś wrzuci Tomek czy Violetta? - oj, jest na co popatrzeć.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-21, 08:11   

W pełni się z tobą zgadzam. Szkoda tylko, że są tacy którzy decydują się na posiadanie koi bez przeczytania wcześniej postów twoich bądź innych hodowców.
 
 
stanislaw65 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 65
Skąd: internet
Wysłany: 2017-05-21, 10:31   

Witam Violetta, może nam pokażesz swoje koi, dawno Ciebie nie było na tym forum.
_________________
Stanisław
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 11:54   Czerwiec 2017

W oczku woda jeszcze trochę zielona, ale wzięło mnie dzisiaj na udokumentowanie obecnego stanu. Trochę jeszcze na niektórych rybach widać ślady zimowej walki z bakcylami. Zwłaszcza Hi Utsuri świeci z daleka białą plamką na grzbiecie, na szczęście zanikającą. Przy 17 sztukach mam obecnie trzy i pół ryby na metr sześcienny. Biorąc pod uwagę filtrację, to przeliczeniowo na metr sześcienny wychodzi mniej niż jedna. Jeszcze nie odpaliłem pierwszej komory w ziemi, około 1-1,5m3.

Koi czerwiec 2017
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-06-18, 12:01   

Ale kluchy! Jak na nie patrzę to nabieram nieodpartej chęci na na 2, 3 sztuki. Są takie co dałyby radę przezimować w oczku?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 12:04   

luzio napisał/a:
Ale kluchy! Jak na nie patrzę to nabieram nieodpartej chęci na na 2, 3 sztuki. Są takie co dałyby radę przezimować w oczku?

Każda da radę, byle w oczku było te 4C przy dnie. Uwaga: decyzja o trzymaniu koi to zazwyczaj droga w jedną stronę ;)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-06-18, 20:26   

jaka temperatura wody? jakoś te ryby mało ruchliwe (ja tak mam przy 10-12st), a może przejedzone, choć u karpi to mało możliwe...
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-18, 22:11   

czester 1 napisał/a:
jaka temperatura wody? jakoś te ryby mało ruchliwe (ja tak mam przy 10-12st), a może przejedzone, choć u karpi to mało możliwe...

Woda dość chłodna, nie mierzyłem, ale nie ma więcej jak 18C. Karmię je dość często jak jestem w domu, więc nie rzucają się mocno na jedzenie, jakkolwiek są bardzo zainteresowane karmą i znika natychmiast wszystko, co im wrzucę.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-26, 15:52   

Aktualizacja z dzisiaj
Koi wrzesień 2017
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-15, 07:49   

W tym roku ciepły Maj przyśpieszył przenosiny koi z piwnicy do stawku.
Od jakichś dwóch lat pracuję nad betonowym trzykomorowym filtrem wykopanym w kącie ogródka. Procedura ta sama co przy koipondzie - mozolne wykopywanie ziemi wiaderko po wiaderku, potem worek po worku wywożenie jej a to na działkę, a to na okoliczne miejsca z robotami ziemnymi.
Na wiosnę zacząłem wykańczanie pierwszej komory - dokończenie obmurowywania ścian, postawienie pierwszej ścianki wygradzającej komorę, izolowanie ścian jakimś Atlasem Woderem.
Poprzedni system to dwie równoległe beczki z pumeksem oraz trzecia równolegle z tymi dwiema - z ovatą, dla podczyszczania wody z glonów. Beczki znajdują się w bardziej surowej części komory, częściowo jeszcze dnami wkopane w ziemię. W tym miejscu w przyszłości będą dwie następne komory.
Gdy stwierdziłem, że prace przy pierwszej komorze są wystarczająco zaawansowane - raz kozie śmierć - rozbroiłem i pociąłem pierwszą z beczek. Pozostało więc wykończyć i uruchomić całość filtracji w oparciu o pierwszą komorę.
Takie preparaty jak płynne folie dla utwardzenia wymagają całkowitego przeschnięcia. Konieczne było suszenie Wodera, bo przy dnie w rogach nigdy by nie wyschnął.

Tak to wygląda mniej więcej w całości.
Muszę wymyślić jakieś maskowanie pokrywy filtra bębnowego.
Ma ktoś jakieś namiary na coś z czego można zrobić sztuczny kamień, w miarę lekki, w miarę możliwości elastyczny? Przymocowałbym to na pokrywie. Musi być nie do odróżnienia.

Następna rzecz to poukładanie na dnie drenażu ze skrzynek, a na nim worków z pumeksem wyciągniętych z beczek. Wyszło zaledwie dwie warstwy worków, przydałoby się jeszcze ze trzy - cztery.


Nad workami z pumeksem jest wystarczająco dużo miejsca dla pudełkowego filtra z ovatą - z niego woda idzie na złoża zraszane, pompowana Aqua Novą 6500. Natomiast główny obieg wody idzie z pierwszej komory rurą 110 do airlifta.

I jeszcze filmik z rybami. Przepraszam za lekkie chwianie się obrazu, no jakoś tak wyszło.
Koi Maj 2018
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-15, 08:35   

Świetna robota. Ciekawe jak przy ciągłej rozbudowie twój układ filtracyjny będzie wyglądał za 10lat.
Ale cały czas brakuje mi tu nawet malutkiej strefy błotnej. No wiesz te "azoty i fosfory".
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-15, 08:51   

taniw napisał/a:
Ale cały czas brakuje mi tu nawet malutkiej strefy błotnej. No wiesz te "azoty i fosfory".

Dzięki taniw. Nie mam jak zrobić strefy błotnej, ale planuję zrobić filtr akwaponiczny wzdłuż jednej z granic ogródka - kilka metrów długości, ok. 80cm szeroki, 40 cm głęboki. Kosaćce, strzałki, etc.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2018-05-15, 15:45   

jaką masz temperaturę wody ze tak niemrawo pływają, moje tak pływały przy 10stC, obecnie jest 20st.
oraz ten mniejszy platyna butterfly (jeżeli się nie mylę) nie ma coś z płetwami skrzelowymi, jakieś postrzępione...?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-15, 18:41   

czester, moje oczko jest w cieniu, tylko przez parę godzin pas 1m jest bezpośrednio oświetlony słońcem. Mam obecnie kilkanaście stopni, ryby zawsze zachowują się w ten sposób. Nie sądzę, żeby powodowało to u nich dyskomfort, ale myślę o wyrównaniu temperatury jakimś solarem. Z końcem wiosny oczko ma 20C i więcej, więc jest OK.
Oba butterfly mają płetwy postrzępione, to taka uroda tej odmiany.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2018-05-15, 19:06   

Oczko typowo pod rybki, owe są wypasione jak to się gada. Mój jeden koi (bo tylko jeden) pływa jeszcze wolniej od tych co pokazuje kolega i jest zadowolony "chyba".
Przepiękna sceneria otaczająca stawik to ten klimat kolegi, z moim duchem filtr akwaponiczny musi być jest to cząstka systemu jakże zdrowa dla ryb, a "kup" jest wiele i filtry musza się sprężać. Jednym zdaniem świetna stylistyka, stawik wypasiony pod kątem koi oraz możliwości udoskonaleń filtrów super.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny