wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile ryb wejdzie do pojemnika 1000l
Autor Wiadomość
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-08-10, 05:51   Ile ryb wejdzie do pojemnika 1000l

Witam chcialbym na zime wypuscic staw i go zwapnowac zeby pozbyc sie osadow i mulu. Mam sporo ryb i nie wiem jak je przetrzymac... Moglbym dac je do pojemnika 1000l, ktory dam do piwnicy i go napowietrzac ale nie wiem ile ryb tam moge zmiescic zeby przezimowaly. Mam ryby rodzime... Ewentualnie mysle nad takim czyms :basen-ogrodowy-stelaz-162x162x35-5
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-08-10, 21:36   

Witam , dlaczego od razu spuszczać wodę aby zrobić wapnowanie , nie licz że jak spuścisz wodę i zwapnujesz dno to muł ulotni się do atmosfery , wapno- jeszcze tez zależy jakie służy do odkażania i poprawy jakości wody w stawie , przyśpiesza także mineralizację osadów dennych ale to nie znaczy że likwiduje zamulenie,
Wapnem budowlanym - hydratyzowanym czy palonym możesz wapnować staw raz w miesiącu w celu poprawieniu jakości wody, stabilizacji ph i dezynfekcji- w razie wystąpienia jakiejś choroby , bądź atak jakiś drobnoustrojów np. splewki.
Jest jeszcze węglan wapnia - ten stosuje się do nawożenia wody ,
Wapnowanie można stosować na wodę i suche dno, wapnowanie na wodę z rybami w stawie stosuje się dawki o połowę mniejsze niż na suche dno .
Duży masz ten staw ? pochwal się w miarę możliwości podzielę się swoim doświadczeniem ;)
 
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-08-11, 07:27   

20x7 m glebokosc max 1,2 Mam duzo ryb, i doplyw wody z potoka. Teraz wycialem kilka drzew i w koncu mam slonce hihih....
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-08-12, 00:17   

potentator napisał/a:
zwapnowac zeby pozbyc sie osadow i mulu


Wapnowanie nic Ci nie da. Testowałem u siebie na jednym stawie wapnowanie wapnem palonym w ilosci 2t na ha dwa razy w roku (czyli dość sporo). Wapnowanie było robione na wilgotny muł na wiosnę, potem zalany staw i drugi raz znów na wilgotny muł w listopadzie. Ilość osadów nie spadła jakoś znacząco.

Według literatury najlepszą metodą na rozkład mułu jest zimowanie: czyli pozostawiasz staw pusty na miesiące zimowe do wymrożenia - dostęp powietrza i UV zrobi swoje. Ważne, żeby staw był suchy. U mnie wymrażanie dwa lata pod rząd coś tam poprawiło, ale musiałbym czekać z 5 lat by była jakaś znacząca różnica. Koparka zrobi to szybciej i lepiej. Przy stawie 140m^2 mała koparka załatwi temat za kilkaset złotych.

Basen ogrodowy ze stelażem daje radę. Ja mam taki 3.6x0.9m, gdzie efektywnie da się nalać 60cm wody. Trzymałem tam przez kilka tygodni dobre 300kg ryb i żadna nie padła. Tylko że była stała podmiana wody (5L/min) i napowietrzanie.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny