wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mauzer 1000l jako filtr biologiczny / wykorzystanie miejsca
Autor Wiadomość
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-22, 07:34   Mauzer 1000l jako filtr biologiczny / wykorzystanie miejsca

Planuje do swojego oczka zmiane filtracji. Z filtra 3-beczkowego bedzie teraz pre filtr sitowo lukowy 200 mikronow a za nim mauzer 1000l na biologie.

Na pewno na start bedzie w nim ok 300-400l bio wkladu HELX-13K+, napowietrzacz 100l/h z dyfuzorem rurowym, ktory powinien zrobic robote.

Pytanie czy wydzielac w mauzerze np 1/5 powierzchni na szczotki, ktore zostaly mi po poprzednim filtrze, kolo 40 szt? Czyli woda szla by przez prefiltr potem szczoty w oddzielnej komorze a potem napowietrzanie z Helixem. Czy to ma jeszcze sens po prefiltrze?

Na pewno nie zamierzam instalowac zadnych gabek, za duzo roboty z czyszczeniem. Wiadomo, ze woda by na tym zyskala, ale juz to przerabialem w beczkach, non stop czyszczenie.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-22, 07:57   Re: Mauzer 1000l jako filtr biologiczny / wykorzystanie miej

slick napisał/a:
czy wydzielac w mauzerze np 1/5 powierzchni na szczotki, ktore zostaly mi po poprzednim filtrze, kolo 40 szt? Czyli woda szla by przez prefiltr potem szczoty w oddzielnej komorze a potem napowietrzanie z Helixem. Czy to ma jeszcze sens po prefiltrze?.

Co za różnica - szczotki czy gąbki, których nie chcesz?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-22, 08:08   

Na pewno nie chce gabek, ktorych i tak juz nie mam. Nad szczotami sie zastanawiam. Czy wylapia cos jeszcze po prefiltrze.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-22, 08:37   

Pewnie że wyłapią, jakiś pył na nich osiądzie, zawsze coś, zwłaszcza że sito 150 mikronów. OK, szczotki lubisz, gąbek nie. Ja po prefiltrze mam złoże z pumeksem. Nie wystarcza to na pełne sklarowanie wody przy zakwicie glonów, muszę na końcu rozgałęziać obieg na dodatkowy filtr z ovatą (stamtąd woda idzie na złoże zraszane). Sądzę, że przy samym prefiltrze, choćby i szczotkach oraz Helixie będziesz także mógł mieć problem z klarownością wody, dlatego zastanowiłbym się raczej, czy po Mauserze nie przewidzieć jakiejś komory umożliwiającej wstawienie jednak jakichś gąbek czy ovaty - w razie potrzeby.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-22, 10:25   

Myslalem nad czyms doczyszczajacym za mazuerem jeszcze ale bardziej sklanial bym sie nad workami filtracyjnymi np 50 mikronow. Ciekawe jak szybko by sie zapychaly.

O takie worki mi chodzi: http://filtertech.com.pl/...cyjne_do_cieczy
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-22, 10:59   

slick napisał/a:
sklanial bym sie nad workami filtracyjnymi np 50 mikronow. Ciekawe jak szybko by sie zapychaly.

Gdyby to zamontować w przegrodzie z okrągłymi otworami, to miałoby sens, choć potem przydałaby się Frania do przeprania wszystkich na raz :-o
U mnie na dodatkowym obiegu jest tak: pompa 6500m3/h, ovata 150g/m2 w 5 warstwach. Ciężko powiedzieć, jak to by się przeliczało na dane z tych worków. Przy powierzchni filtra jakieś 0,12m2 (40x30cm) dławienie jest nieznaczne, a glony są usuwane. Piorę to chyba raz na dwa tygodnie, może trochę za rzadko.
Podoba mi się pomysł z workami. Prostokątna komora z wsuwaną pionowo i szczelnie przegrodą z poziomo ustawionymi wkładami - łatwe w obsłudze i eleganckie rozwiązanie. Do pomyślenia także worek w worku o mniejszej gęstości - bardzo duża oszczędność miejsca. Są różne średnice worków, dałoby się to jakoś złożyć.
Albo do interwencji - wolnostojąca skrzynia z dnem zabudowanym workami, z wodą pompowaną z góry.
Wątpliwości budzi pojemność cienkich ścian worka. Wyobrażam sobie, że jeżeli cząsteczki większe niż pory w materiale osiadają na powierzchni, to szybko tworzą szczelną powłokę. Natomiast w takiej ovacie czy macie japońskiej cząsteczki wpływają do wnętrza przegrody i osiadają gdzieś w środku, więc filtr nie zatyka się od razu, wypełnia się osadem stopniowo w całej objętości.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-23, 21:01   

Zrobilem wstepny szkic podzialy, mysle ze moze sie fajnie sprawdzic. Komora ze szczotkami bedzie miala jeszcze zawor spustowy, zeby mozna bylo w niej wszystko przeczyscic i spuscic wode tylko z 1 czesci. Ktos ma moze jakies uwagi / usprawnienia?



 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-24, 07:53   

Jak uszczelnisz przegrody? Ścianki Mausera mocno pracują, biorąc pod uwagę różnicę pomiędzy pustą a napełnioną komorą.
Sugerowałbym zastanowienie się nad kaskadowym układem worków, z zastosowaniem najpierw rzadszych, a pod spodem gęstszych.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-24, 13:26   

Nie mam jeszcze mauzera, wiec za bardzo nie wiem jak to wszystko sie wygina. Calosc bedzie w tej obudowie metalowej, wiec nie powinno byc zle. Ale wstepnie myslalem nad kupnem jakiegos plastiku, przycieciem na wymiar, klejenie plus spawanie. Powinno dac rade.
 
 
damian838 
Nowy


Dołączył: 13 Lip 2016
Posty: 7
Skąd: łowicz
Wysłany: 2017-07-27, 13:48   Re: Mauzer 1000l jako filtr biologiczny / wykorzystanie miej

slick napisał/a:
Planuje do swojego oczka zmiane filtracji. Z filtra 3-beczkowego bedzie teraz pre filtr sitowo lukowy 200 mikronow a za nim mauzer 1000l na biologie.

Na pewno na start bedzie w nim ok 300-400l bio wkladu HELX-13K+, napowietrzacz 100l/h z dyfuzorem rurowym, ktory powinien zrobic robote.

Pytanie czy wydzielac w mauzerze np 1/5 powierzchni na szczotki, ktore zostaly mi po poprzednim filtrze, kolo 40 szt? Czyli woda szla by przez prefiltr potem szczoty w oddzielnej komorze a potem napowietrzanie z Helixem. Czy to ma jeszcze sens po prefiltrze?

Na pewno nie zamierzam instalowac zadnych gabek, za duzo roboty z czyszczeniem. Wiadomo, ze woda by na tym zyskala, ale juz to przerabialem w beczkach, non stop czyszczenie.



Gdzie kolega zakupił takie siatki ?
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-27, 20:49   

jesli chodzi o prefiltr to bofitec.net a jesli o worki filtracyjne to mozna dostac na filtertech.com.pl
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2017-10-29, 21:33   

Sprawdziłem przez kilka lat jest dobrze ,co dobrze nie zmieniać prosta zasada.
https://youtu.be/yZUTdJrBie4

[ Dodano: 2017-10-30, 20:25 ]
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A to jest materiał porowaty.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny