wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr sitowo - łukowy DIY / kopia ULTRA SIEVE MIDI
Autor Wiadomość
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-18, 18:49   Filtr sitowo - łukowy DIY / kopia ULTRA SIEVE MIDI

Mialem zamiar zbudowac cos takiego we wlasnym zakresie, ale po przeliczeniu kosztow zastanawiam sie czy jest sens.

Zwymiarowalem wszystko w miare dokladnie na podstawie dostepnych zdjec itd. Koszt wszystkich potrzebnych elementow:
- PCV twarde 10mm biale jako glowny budulec filtra / ok 850 zl (w tym czesc elementow musialbym przyciac sam, plus frezowanie wpustow pod ruchoma czesc zerdzi itd)
- sito szczelinowe oryginalne ULTRA SIEVE MIDI / ok 450 zl (mozna niby uzyc siatki plecionej z nierdzewki, ale zatyka sie podobno duzo szybciej od szczelinowki)
- przylacza, zawory gilotynowe itd - ok 200-300 zl
- spawarka do plastikow - 300 zl (juz kupilem ;)

Czyli wychodzi nam w samych materialach ok 1500 zl + zlozenie calosci. Nie wiadomo jeszcze jak to bedzie dzialac, czy da rade uzyskac ten sam poziom co firmowka. Nowy ULTRA SIEVE MIDI mozna dostac za ok 2500 zl (do tego jeszcze trzeba dokupic kilka drobiazgow), np z UK. Niestety musialbym go prawdopodobnie przerobic (wejscia / wyjscia), z racji tego, ze dostepne wersja sa grawitacyjne a mi potrzebna pod zasilanie pompa.

Nie wiem czy istnieje jakis tanszy plastik z ktorego mozna pospawac calosc. Zalezy mi na tym aby filtr byl jak najbradziej zblizony do oryginalu. Z tego co sie doczytalem, dzieki ruchomej zerdzi, bardzo latwo mozna calosc wyczyscic.

Co sadzicie? Jakies pomysly na obnizenie kosztow budowy?
 
 
dario33 
Początkujący


Dołączył: 06 Cze 2015
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-18, 20:08   

Sam zastanawiałem się nad budową takiego prefiltra ale z racji najwyższego kosztu czyli sita szczelinowo łukowego, które można wykonać w każdym rozmiarze na zamówienie + wiele innych problemów typu przyłącza, przejścia przez plastik itd. zdecydowałem się na prefiltr firmy Bofitec 150µm za 1084zł u polskiego sprzedawcy. Można kupić odrobinę taniej bezpośrednio z Niemiec. Wszystko idealnie spasowane. Jestem bardzo zadowolony.
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-19, 09:38   

No wlasnie, jest kilka opcji tanszych nawet. To jest wersja zasilana pompa? Z jakim oczkiem pracuje? Czesto czyscisz?

Czytalem troche na temat tych filtrow sitowo lukowych i wszyscy polecana wersje zasilana grawitacyjnie, bo wtedy woda wpada nie przemielona przez pompe - wieksze kawalki brudu. Ale u mnie nie ma takiej mozliwisc, musi isc przez pompe.

Znalazlem 1 rozwiazanie, ktore pobiera wode pod cisnieniem z oczka, pompa za filtrem. Zakki Sieve, ale cena zaporowa 1300$.
 
 
dario33 
Początkujący


Dołączył: 06 Cze 2015
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-19, 13:29   

Ten Bofitec to dokładnie to co na filmie - https://www.youtube.com/watch?v=b5onkPPMpcY
Zasilany jest pompą bo filtr stoi gdzieś z 12m od oczka trochę schowany. Nie mam problemu z przepływem bo mam trójnik z regulacją firmy Gardena (rozdziela na dwa węże - jeden na filtry, drugi na T-Flow).
Oczywistym minusem jest rozdrabnianie przez pompę ale zanim podłączyłem prefiltr łukowo-szczelinowy za prefiltr służyła mi skarpeta filtracyjna (najpierw taka mała akwariowa ale miała za małą powierzchnię (czyszczenie codziennie) więc wymieniłem na kilka razy większą i było okej (czyszczenie raz na tydzień). Przed podłączeniem z ciekawości zajrzałem do filtra keramzytowego czy nie ma syfu zanim wszystko złożę. Było czyściutko. Woda jest kryształ zarówno na skarpecie jak i na nowym prefiltrze. Do tej pory czyściłem dopiero raz ale syfu zbyt wiele nie było. Zaznaczyć jednak muszę, że gdy atakują glony nitkowate to zwiększam T-flow i po kilku dniach brązowieją to wybieram je podbierakiem co sięgnę :)
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-19, 14:26   

Jak go czyscisz? Trzeba przeplukac woda z weza? Jakiej objetosci masz oczko?
 
 
dario33 
Początkujący


Dołączył: 06 Cze 2015
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-19, 16:47   

oczko około 20tys m3, sito bardzo łatwo można wyjąć, ma specjalny uchwyt, ale można też wodą z węża bo tuż przed sitem jest zawór kulowy z gwintem, gdzie dołożyłem rurę odprowadzającą poza filtr, jednak wyjęcie pozwala wypłukać dokładniej bo dookoła sita są gumowe uszczelki (by lepiej dolegało do plastiku) i czasem tam coś zostaje
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-19, 18:54   

U mnie jest okolo 30-35 tys litrow. Ciekawe w jakim tempie takie sito 150 wymagalo by czyszczenia? Wiadomo, ze im rzadziej tym lepiej.

Ciekawe jak sprawdzalo by sie polaczenie 2 takich filtrow. Pierwszy sito 300 a drugi powiedzmy 100 albo i mniej - robione na zamowienie.
 
 
dario33 
Początkujący


Dołączył: 06 Cze 2015
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-19, 22:03   

Wiem, że firma progresseco robi takie sita na zamówienie, jednak ja zrezygnowałem bo trzeba dokładnie podać wymiary, jaki łuk itd.
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-20, 08:28   

Doczytalem juz, ze min to sito 150 mikronow, wszystko ponizej ma za maly przeswit i woda po nim juz plynie a nie przeciska sie. W takim ukladzie moze kombinacja 300 + 150 mikronow byla by ok. Rzadsze czyszczenie. Caly czas kombinuje w ktora strone uderzyc. Sprawdzam jeszcze tanie filtry bebnowe z chin z Alibaby, ciekawe jakie ceny za najmniejsze.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-20, 22:01   

slick napisał/a:
tanie filtry bebnowe z chin z Alibaby, ciekawe jakie ceny za najmniejsze

Przy 30m3 licząc 1 wymianę na godzinę (masz koi), to nie te najmniejsze.
Przyznałeś się do gotowości żeby samemu coś zmajstrować, więc namawiałbym Cię na DIY filtr bębnowy o porządnej przepustowości. Ja mam z polipropylenowej gazy młyńskiej 70 mikronów - może być nieco gęstsze, z tego co piszesz - masz to na uwadze. Średnica 40cm długość 50cm - powycinana rura kanalizacyjna. Napęd - zespół od wycieraczek za (sic) 7 złotych + porządny zasilacz od DELLa 12V 200 Watów. Sterownik z prostą logiką (czas płukania, interwały czasowe pomiędzy płukaniami, załączenie po zadanym czasie ciągłego zadziałania stycznika - eliminacja wahań wody) zamówiony za kilkadziesiąt złotych u magika. Złożenie tego to wcale nietrudna sprawa.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-21, 09:10   

Zastanawialem sie na poczatku nad bebnowym DIY, ale mialem obawy co do glosnosci takiego filtra. Moj musi byc zamontowany niedaleko tarasu, na ktorym sie czesto przesiaduje. Jesli co kilka minut robi przepluczke to moze byc to troche dokuczliwe. Poza tym nie mam mozliwosci umieszczenia go rowno z poziomem oczka, musial by byc ponad, woda doprowadzana pompa nie grawitacja.

Jak czesto Twoj sie zalacza i czy jest to bardzo slyszalny proces?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-21, 09:25   

slick napisał/a:
Jak czesto Twoj sie zalacza i czy jest to bardzo slyszalny proces?

Co około pół godziny na kilkanaście sekund. Fakt, że słychać szum spryskiwaczy, tak że siedząc w domu na pierwszym piętrze słyszę, że filtr się włączył. Jest jakieś 10 metrów ode mnie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slick 
Uczestnik


Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 55
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-22, 07:21   

Stanelo w koncu na kupnie gotowca sitowo lukowego Bofitec Masterscreen - http://www.bofitec.net/Siebfilter/MasterScreen , sito 200 mikronow (mozna pozniej dokupic sita od 150 do 300 w razie potrzeb). Przeplyw filtra to 20 000 l/h. Koszt ok 2 tys z wysylka z Niemiec. Przeliczalem jeszcze raz opcje zrobienia podobnej konstrukcji, ale ni jak to nie wychodzi. Same materialy na podobnej wielkosci filtr podchodza pod 2 kola. Tutaj jest gotowy. Mozna co prawda zrobic to taniej majac juz jakis pojemnik i dajac zwykla siatke pleciona, ale wtedy mamy juz zupelnie inny filtr, nie ta jakosc i pewnie duzo czestsza obsluga.

Byc moze zima wezme sie za bebnowe DIY. Nie wiem czy bede uzywal, ze wzgledu na halas przy pracy, ale z ciekawosci cos pomajsterkuje.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny