wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zielona mętna woda
Autor Wiadomość
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-01, 15:57   

Polecam ci filtr typu nea123, 120l zasilany od dołu ... Tak naprawdę to najlepsze są samoróbki, to jest prosta praca i tańszym kosztem przynosi lepsze efekty.
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-01, 16:45   

Przepraszam za głupie pytanie, jak to zrobić krok po kroku? Może jakaś podpowiedź?

[ Dodano: 2017-06-02, 04:42 ]
Czy na moje 5000l wody ta pompa da radę AQUA NOVA POMPA NM-6500 L/h 32W?

[ Dodano: 2017-06-02, 15:58 ]
Proszę o odpowiedź z góry dziękuję ślicznie budowę filtra rozpoczynam w weekend
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-02, 18:56   

W dziale technika jest dużo napisane o samodzielnej budowie filtra. Pompa oczywiście starczy, ja przy swoim ciut więcej niż 10m3 stosuję pompę o przepływie 3500l/h plus drugą malutką/ z założoną na wiosnę rajstopą/ o wydajności 800l/h.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-02, 20:05   

Ja bym jednak brał tą AQUA NOVA POMPA NM-6500 L/h 32W, bo zapas wydajności zawsze się przyda, można manewrować z rozdzielaniem przepływu na filtr, kaskadę czy co tam wymyślisz.
Poczytaj jakie filtry zrobili inni, a tak czy owak polecałbym Ci zrobienie oddzielnej drugiej komory (beczka) na prefiltr mechaniczny (szczotki), żeby można było często usuwać gromadzący się na początku filtra osad. Chyba że masz czas i ochotę codziennie (czy jak tam koledzy zeznają) opróżniać i płukać jakąś skarpetę czy rajstopę założoną na dopływie do filtra.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-06, 21:40   

Witam jeszcze jedno pytanko czy ta pompa musi być zanuzona w centralnie oczku czy mogę ja podłączyć mam takie 3 komory wybetonowane do których woda wpływa z oczka i przechodzi stopniowo przez te komory w pierwszej nie ma nic w drugiej żwir i kamienie i ja filtruje Niestety one często się zapychaja.Zawsze miałam pompę i lampę w ostatniej komorze może to jest też błąd
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-06, 21:48   

nea123 napisał/a:
Witam jeszcze jedno pytanko czy ta pompa musi być zanuzona w centralnie oczku czy mogę ja podłączyć mam takie 3 komory wybetonowane do których woda wpływa z oczka i przechodzi stopniowo przez te komory w pierwszej nie ma nic w drugiej żwir i kamienie i ja filtruje Niestety one często się zapychaja.Zawsze miałam pompę i lampę w ostatniej komorze może to jest też błąd

Robi się ciekawie. Jak te komory są połączone z oczkiem? Którędy do nich wpływa woda?
Przy takich komorach pompa raczej znajduje się na końcu - przepompowując wodę z komór do oczka, na kaskadę czy na strumień. W pierwszej komorze nie dałoby się zamontować szczotek, żeby zatrzymywać w niej osad? Nie powinien on przedostawać się do żwiru. Żwir zastąpiłbym np. keramzytem. Lampę UV masz pewnie taką podłączaną elastycznymi rurami do pompy? Wtedy faktycznie przy komorach nie bardzo da się ją zamontować przed filtrem - tak powinno być. Do komór stosuje się lampy UV zanurzeniowe, są one drogie. Choć jak piszesz że jest w ostatniej komorze, to może jest właśnie taka? Jak ona wygląda. Jakieś zdjęcia tych komór, lampy?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-07, 06:24   

Od wewnętrznej strony oczka jest okrągły wlot wody która wpływa do 1 komory woda stopniowo przechodzi przez te 3 komory w ostatniej komorze jest lampa uv Aqua Nova STERYLIZATOR NUVC-11W i pompa która przepompowuje wodę na kaskadę.Tak jak opisałeś tam mam zrobione zamontowane w ostatniej komorze pompę i lampę. Może zrezygnować z tych komór jeśli mam już ten filtr z beczki i podłączyć bezpośrednio w oczku pompę bo może te komory nie spełniają dobrze roli filtracji ?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-07, 06:56   

nea123 napisał/a:
Może zrezygnować z tych komór jeśli mam już ten filtr z beczki i podłączyć bezpośrednio w oczku pompę bo może te komory nie spełniają dobrze roli filtracji ?

Nie za bardzo spełniają, skoro wciąż masz kłopoty z mętną wodą, ale Ty chcesz zdaje się zamienić starego zdatnego do naprawy Mercedesa na nowego malucha. Jakie wymiary - szerokość/długość/głębokość ma każda komora?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-07, 08:01   

Dwie pierwsze komory 40X40X40 ostatnia 25X40X40
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-07, 08:34   

nea123 napisał/a:
Dwie pierwsze komory 40X40X40 ostatnia 25X40X40

To niestety malutko, zwłaszcza że zapewne poziom wody jest niżej krawędzi. Ale wykorzystałbym je na zrobienie dobrego prefiltra, zostawił w ostatniej komorze pompę i lampę UV, pierwszą komorę wypełnił szczotkami, a drugą - gruboziarnistą matą. Z pompy -> do beczki.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-07, 09:39   

A tymi szczotkami i matą wypełnić po brzegi czy lepiej keramzyt zamiast maty?
Z góry dziękuje za poświęcony mi czas :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-06-07, 11:34   

Przy takich wymiarach pierwszej komory same szczotki zapełnią ją w całości, ustawione pionowo ściśle jedna przy drugiej. Pogoogluj "filtr do oczka szczotki" w grafice - zobaczysz, o co chodzi. Keramzyt używany jest w celu innym niż wstępne zatrzymywanie najgrubszego osadu. Jest dawany do złóż biologicznych, gdzie klarowna (bez osadu) woda oczyszczana jest przez osiadłe na nim bakterie, pierwotniaki etc. Dlatego takie złoże nie musi być często płukane, może nawet wcale w całym sezonie - i nie zatyka się. Jego podstawową rolą nie jest mechaniczna filtracja. Dysponując filtrem z beczki nie marnowałbym miejsca na keramzyt, ale zastąpił czymś o większej porowatości - maty, pumeks, inne wkłady ceramiczne.
Szczotki w pierwszej komorze będą wyłapywać z wody i te najgrubsze i te całkiem drobne cząstki osadu, który łatwo możesz stamtąd usuwać wyjmując i przepłukując szczotki, choćby codziennie. W drugiej komorze gruboziarnista gąbka przechwytuje te drobniejsze cząstki - też przepłukujesz ją dość często, np. co parę dni. Woda w trzeciej komorze będzie już całkiem wolna od grubszych cząstek, pozostanie jej może mętność od glonów, które będzie zabijać UV, a osadzać się będą w beczce na keramzycie czy jakiejś drobnej gąbce, pociętym peszlu, co tam dasz. Możesz próbować doczyszczać wodę dając na wierzchu w beczce (przy przepływie od dołu do góry) parę warstw ovaty, którą też trzeba często wymieniać. Ovatę dość dobrze płucze się myjką ciśnieniową.

Jeszcze pytania:
Jak jest zorganizowany przepływ wody w komorach? Np. dopływ dołem, wypływ górą...
Druga sprawa: co do lampy UV, to przy pompie 6500 m3/h pytanie - co to za model, jak wygląda? Jeżeli jest to zwykła lampa "przepływowa", czyli z króćcem wlotowym i wylotowym do których podłącza się rury - to dobrze byłoby podłączyć ją na przewodzie równolegle z zaworem regulującym, którym można sterować ilością wody płynącej przez lampę i główny przewód. W lampach jest przeźroczysty króciec z wirującym skrzydełkiem wskazującym prędkość przepływu. Chodzi o to, że lampy mają swoją zalecaną wielkość przepływu i raczej nie jest to 6500 m3/h, poza tym puszczanie takiego przepływu tylko przez lampę będzie mocno dławić pompę.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
nea123 
Początkujący


Dołączyła: 31 Maj 2017
Posty: 12
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2017-06-10, 10:28   

Wolanin z całego serca ślicznie dziękuje za poświęcony mi czas a oto efekt :-D







 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny