wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wodospad z łupka
Autor Wiadomość
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-25, 08:28   

Tak, to ideał. Źródełko, rozlewisko, strumyk, wszystko w skali mikro. Mariano, te zdjęcia poruszą każdego kto tu zagląda. Szkoda, że nie widziałem ich wcześniej. To olbrzymia kopalnia pomysłów.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-09-25, 17:41   

Przepiękne realizacje. Jakby stworzone przez naturę. Na pewno skorzystam przy budowie kolejnego oczka.
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-25, 19:12   

Sam szukam inspiracji dla aranżacji ostatnich 40m mojego (naturanego) strumyka i takie naturalistyczne założenia są moim ideałem. Po tygodniach poszukiwań wychodzi na to, że najlepiej wyglądać będą gatunki które naturalnie rosną u nas. Zastanawiając się nad aranżacją, warto więc generalnie przeglądać atlasy naszych rodzimych roślin leśnych i wodnych.

Co do samych aranżacji realizowanych przez firmę Platanus, to miałem okazję zobaczyć jedną z ich realizacji kilka tygodni po założeniu - już po tak krótkim czasie wyglądała naprawdę świetnie co pokazuje że znają się na robocie.

Z tego co zauważyłem ich robotę to z technicznego punktu widzenia istotne jest odpowiednie użycie ziemi jako wypełniacza między kamieniami na brzegu strumienia oraz na kaskadzie by rośliny bagienne lub wilgociolubne lądowe od razu miały odpowiednie warunki. Podstawowy błąd w wielu takich aranżacjach to stosowanie samego kamienia i żwirku, co powoduje że liczba gatunków które można zastosować szybko się ogranicza. Obserwując naturalne strumienie zauważyłem, że gleba niejako "przerasta" kamienie - a dokładniej wypełnia niektóre przestrzenie między nimi, co powoduje że brzeg strumienia nie jest tak mocno odgraniczony. Jest to istotne zwłaszcza przy kaskadach, bo wtedy paprocie mogą szybko porosnąć stromą skarpę.

Oczywiście sztuka polega na tym, by ziemia/substrat były użyte w taki sposób, by nie były wymywane przez wodę.

Inną rzecz którą zauważyłem patrząc na takiej klasy aranżacje, to uważny wybór rodzaju budulca: najlepiej wybierać coś, co jest spotykane w naturalnych strumieniach, a więc na pewno nie cienki łupek tylko nieregularne bryły. Otoczaki dobre są na dno, ale raczej nie na ukształtowanie brzegu.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-09-25, 20:17   

Mariano, doszedłem do tych samych wniosków oglądając zdjęcia. Póki co zamarzyły mi się te duże wypłycenia/rozlewiska. Muszę coś zakombinować ;) Jednak kluczem faktycznie jest wypełnienie roślinami. Wydaje się że to najprostszy sposób na szybkie modyfikacje. Tak swoją drogą ciekawi mnie jak szybko oni uzyskują swój efektowny mech. Warto chyba także zauważyć że strumyki w ich aranżacjach są często zacienione. Odwrotnie niż w typowych tutaj spotykanych rozwiązaniach.
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-09-25, 20:34   

luzio napisał/a:
Warto chyba także zauważyć że strumyki w ich aranżacjach są często zacienione. Odwrotnie niż w typowych tutaj spotykanych rozwiązaniach.


O ile to możliwe, to zdecydowanie warto budować strumyki w miejscach zacienionych. Większość ładnych roślin wilgociolubnych to rośliny preferujące półcień, np. paprocie, mchy.

Co do rozrośniętego mchu, to potężna niemiecka firma budująca oczka po prostu namnaża go w szklarniach już na elementach, które potem będą użyte do budowy oczka (np. na kłodach), które spryskiwane są co kilkanaście minut mgiełką wodną. W amatorskich warunkach pozostaje chyba jedynie cierpliwość.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-27, 19:14   Re: Wodospad z łupka

terror napisał/a:
....... Chcę ją wymurować z łupka. Jaką zaprawę polecacie?
Ja myslę o kleju do płytek. Robiłem ogrodzenia i tam także się spisuje świetnie.


Witam. Na potrzeby domowe, wykorzystywałem do klejenia glazury i terakoty wewnątrz i na zewnątrz budynku zaprawę klejową wodoodporną o nazwie Ceresit CM11. 20 lat temu, w epoce samochodów Polonez, na parkingu przykleiłem taką zaprawą rurę do asfaltu na parkingu ( na wydzielonym miejscu postojowym), która to miała pełnić funkcję ogranicznika w czasie parkowania (cofania) auta. Minęło dużo zim, sporo upałów itp. Rura nadal spełnia swoje funkcje i z tego powodu sądzę, że klej do płytek nadaje się do klejenia łupków, kamieni itp. Oto dowód:


Ryba2008 :yahoo:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny