wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebudowa starego oczka
Autor Wiadomość
Terrence 
Nowy


Dołączył: 26 Kwi 2016
Posty: 2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-04-26, 13:09   Przebudowa starego oczka

Witam, jestem tu nowy, a szkoda, bo gdybym trafił na to forum wcześniej, pewnie parę lat temu nie popełniłbym takich błędów przy kopaniu oczka :)

Jakoś dwa lata temu pojawił się pomysł na zbudowanie oczka i tak oto zabrałem się do pracy, bez żadnej wiedzy, wyszła z tego dziura z wodą, bez żadnych półek, ze słabą folią.

W tym roku postanowiłem, że pora na przebudowę, wymianę folii na coś porządnego i ogólne ogarnięcie oczka. Czytałem forum, ale im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości jak się za to zabrać. Oczko ma wymiary 3,40m x 4,20m, aczkolwiek woda, przez nierówność terenu, może wypełnić rozmiar ok. 3,30m x 3,20m (wszystko jest na zdjęciach :) ) Głębokość to tylko 70cm, ale będę je pogłębiał, ponieważ chciałbym mieć ryby. Aktualnie wyjąłem starą folię, zdjąłem wszystkie kamienie i spuściłem wodę.

Mam kilka pytań co do przebudowy oczka:
1. Czy półki, które są ponad poziomem wody ściąć i zrobić je w miejscu, gdzie będzie woda? Oczko poszerzy się wtedy i będzie więcej miejsca na półki z drugiej strony.
2. Czytałem, że można zrobić własny filtr, który będzie lepszy od tych kupnych, ale czy jest to skomplikowane?
3. Do jakiej minimalnej głębokości kopać, jeśli chcę mieć ryby? 1,20m podobno wystarczy?


Dołączam zdjęcia, prosiłbym o jakieś pomysły, co można z tym zrobić, bo na razie jest to bagienko :-D

Pozdrawiam.

PS. Oczka niestety powiększyć już nie mogę, jedynie głębokość :)




 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-26, 13:42   

1. tak, 2 też tak najprostszy a skuteczny filtr to prawie zerowe wydatki i troszeczkę pracy.3. podana głębokość starczy dla karasi, i orf. Jeżeli chcesz trzymać koi /świniaki/ to lepiej jeszcze głębiej. Z prawej górnej strony drugiej fotki widać piękne miejsce na filtr żwirowo-korzenny /bagienko/.
 
 
Terrence 
Nowy


Dołączył: 26 Kwi 2016
Posty: 2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-04-26, 23:17   

Co do tego miejsca na filtr żwirowo-korzenny, jaka jest zalecana lub minimalna wielkość takiego filtra? Tam właśnie w rogu nie ma za dużo przestrzeni, ponieważ obok jest kojec dla psa :)
Po wyliczeniach wyszło mi, że oczko będzie miało 7000-8000l.

Dzięki za odpowiedź i dziś zabieram się do pracy, jeśli pogoda dopisze.

[ Dodano: 2016-04-27, 14:28 ]
Dziś trochę pokopałem, powoli widać efekty, ale przeglądając forum wpadłem na pewien pomysł, aby zrobić półki dookoła oczka, widziałem, że ktoś w jakimś temacie odradzał tę myśl, ale wyglądałoby to całkiem dobrze według mnie.
Wstawiam narysowany przeze mnie projekt i proszę o opinie, liczby na półkach to ich głębokości a ze strzałką szerokość półki :)
W miejscu, gdzie nie sięga woda, zrobiłbym półkę na której wysypałbym żwir, jakieś ozdoby itd :)


 
 
Slasoft 
Początkujący


Dołączył: 21 Maj 2013
Posty: 21
Skąd: Krosno
Wysłany: 2016-07-05, 13:33   

Żwir to kiepski pomysł. Będziesz miał problem później z czyszczeniem jego. Lepiej dać kamenie wielkości pięści.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny